Malta je výspa Evropy, Gozo je výspa Malty

  10:54aktualizováno  10:54
Gozo je... Znáte přece Gozo, ne? Pokud ne, nebuďte z toho vyděšeni. Gozo je takový mladší bratr Malty. Dokud tam člověk nepřijede, ani ho nenapadne, že něco takového existuje. Malta je výspa Evropy a Gozo je výspa Malty. Je to maličký ostrov, kde žije 26 tisíc lidí, a kdyby hlavní město nemělo citadelu a katedrálu, byla by to vesnice.

Na Gozu je všude venkov a moře. Ideální azyl pro někoho, kdo hledá samotu nebo chce napsat knížku. Tady není kam spěchat, dokonce i vlny se zdají línější.

Je to místo, kde člověk může uvíznout na hodně dlouho: ale dejte si pozor, ukazují tady jeskyni, kde víla Kalypso držela Odyssea dokonce sedm let. Odysseovi se nakonec podařilo odjet - byl to však útěk před Kalypso, ne před ostrovem. Ten ostrov je totiž hezký. Je mnohem zelenější než Malta, proto je i malebnější. Má útesy, slavnou písečnou pláž, pole, větrné mlýny a kamenné ulice. Trošku připomíná Andalusii. Má také krásné chrámy. Jsou trochu přerostlé na tak malý ostrov.

Přestože se Gozu vzletně říká ostrov lásky a medu, je to hlavně ostrov dobrého a v octu nakládaného sýra, který rolníci prodávají jen tak na ulici. Místní nakládaná rajčata, maltská specialita, jsou jemnější než na Maltě. Ale to určitě není ten důvod, proč tam jede skoro každý, kdo přiletí na Maltu.

 

Zajímavá místa na Gozu

VICTORIA
Trochu schizofrenní město. Jmenuje se správně Rabat, slyší však spíš na nové jméno, které dostalo od Britů na počest královny Viktorie. Ale mnoho obyvatel Victorie má stále pocit, že žijí v Rabatu. Je to vlastně maličký městys, na jehož tělíčku je obří hlava: citadela. Obrovská pevnost by se hodila spíš do Maginotovy linie a stojí za prohlídku. Victoria je ospalé hnízdo - a právě v tom spočívá její největší kouzlo.

HOUBOVÁ SKÁLA
Číňané popravovali kvůli bourci morušovému, na Gozu se stínalo kvůli houbám. Rostly a stále rostou na skalisku kousek od pobřeží, které se jmenuje - jak jinak - Houbová skála. Je to prý vlastně jen taková hmota, o níž se věřilo, že má léčivé účinky. Něco na tom bylo, neboť houba obsahuje antibiotika. Teď se místo poprav pokutuje, neboť na skálu je přístup přísně zakázán.

BAZILIKA
Klasický příklad toho, jak obrovské chrámy jsou na malém Gozu: bazilika svatého Jiří ve Victorii. Byla postavena v 17. století uprostřed uzoučkých, klikatých uliček. Uvnitř je mnoho uměleckých předmětů, dokonce ještě z doby vlády Římanů, takže představuje historii Goza v kostce.

KOLEJE
Gozo je místem, kde si lámal hlavu i Däniken. Jsou tady podivné hluboké koleje vytlačené jakoby od velkých vozů do kamene. Všelijak se křižují a některé končí na útesech přímo nad mořem. Kdo a proč je vytvořil, to zůstává záhadou.

OKNO DO NEBE
Je to jeden z nejznámějších symbolů Goza. Dva gigantické sloupy, každý 40 metrů široký, podpírají ve dvacetimetrové výšce vodorovný kamenný blok dlouhý sto metrů.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz