Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mallorca: kde se i vězni cítí jako v ráji...

  10:47aktualizováno  10:47
Proboha, kdo to kdy vymyslel, že největší je vždy každá devátá vlna. Moře na Mallorce do devíti počítat neumí. Všechny vlny jsou tady stejně obří. Potvrzuje to jak červená vlajka, která se u zátoky Cala Mesquida výstražně třepotá, tak plavčík, který může na píšťalce nechat plíce.

Takové vlny se tady nevidí každý den, nezkrotný živel proto přitahuje jako magnet. Ani já se neubráním. S desítkou nadšených odvážlivců několik metrů od břehu zkoušíme, kdo s koho.

Je to nádhera, nechat se aspoň na chvíli unášet odrazem slunečních paprsků na krajkových hranách mohutné tříště, tím úžasným divadlem sevřeným mezi rozeklanými útesy a žlutým pískem...

Jen nesmíte ani na zlomek vteřiny zapomenout sledovat ty rozzuřené zpěněné obry, kteří nemilosrdně bičují všechno, co jim přijde do cesty. 

Pláže na míru
Cala Mesquida je menší, asi 300 metrů dlouhá pláž s jemným pískem v malebné zátoce na severu Mallorky. Je jednou z desítek na ostrově, nebo přesněji - 179. Nejméně 45 z nich se přitom může pochlubit modrou vlajkou EU, která se uděluje nejčistším a nejhezčím pobřežním místům.  

Pláž si tady můžete vybrat doslova na míru. Od rozsáhlých dunových oblastí s bílým pískem přes malé romantické skalnaté zátoky až k dobře ukrytým maličkým plážím, kam se dostanete poměrně obtížně.


Pláž Cala Pi na jihu Mallorcy

TIPY NA NEJHEZČÍ PLÁŽE
Cala Mondragó
- 220 metrů dlouhá pláž s bílým pískem na východě ostrova, podle německé ankety 6.nejhezčí ve Středozemí, pláž má mírný sklon, světle modrá až tyrkysová voda
Es Trenc - na jihu ostrova - 3500 m dlouhá a široká pláž s bílým pískem a průzračně tyrkysovou vodou
Formentor - 510 metrů dlouhá pláž s jemným pískem na severu ostrova, malebné okolí s vysokými útesy

NUDISMUS: nahoře bez je běžné všude; nudismus je ale povolen jen v části pláže Es Trenc a na El Mago mezi oblastí Magalluf a El Torr.

Nejsem zrovna výhradně 'plážový typ', takže se přiznám, že když mi dříve známí říkali: "Jedu na Mallorku", představila jsem si jen týdenní 'utrpení' u moře. Tenkrát jsem ještě netušila, co všechno tenhle ostrov ve Středozemním moři, který je svojí rozlohou 3640 km2 největším z Baleárského souostroví, skrývá.

Ostrov tisíce podob: pro každého něco
Mallorca - to totiž zdaleka není jen léto a pláže. Jsou tu také krásné hory, kam se můžete vydat buď na jednodenní výlety, nebo i několikadenní treky. Přespává se v klášteře, horských hotýlcích a chatkách. Ideálním obdobím je jaro a podzim. Jen v pohoří Serra de Tramuntana na severozápadě ostrova se vzpíná na 40 vrcholů, které dosahují nadmořské výšky přes 1000 metrů (nejvyšší Puig Major 1445 m n.m.). 

Pokud si nedovedete představit dovolenou bez kola, pak se vydejte na Mallorku na jaře, když kvetou mandlovníky. Při projížďkách vnitrozemím spatříte široširé koberce sněhově bílých a růžových kvítků. Mimochodem, až si na trhu koupíte sáček mandlí, každou si náležitě vychutnejte - jsou sklízeny ručně, klasicky se setřásávají do plachty, strojové sklízení tady sice zkoušeli, ale prý stromy poškozovalo.

Mallorca osloví i milovníky historie a architektury. Na ostrově zanechali svoji pečeť Řekové, Římané, Maurové... Nejvíce památek se uchovalo v hlavním městě Palma de Mallorca, které stojí minimálně za jednodenní výlet. Nejznámější je gotická katedrála La Seu; tu proslavila i modernistická Trnová koruna od barcelonského mistra Antonia Gaudího.

Pokud se rádi bavíte, večer si pak můžete užít v některém baru na rušné promenádě Paseo Marítimo. Moji neúnavní přátelé vyzkoušeli diskotéku "Tito" a náramně si ji pochvalovali. Je ale dobré vědět, že město začíná ožívat až po 22.hodině.

Ke koloritu mallorské krajiny neodmyslitelně patří větrné mlýny. Celkem jich je po ostrově rozseto kolem 700. Dříve sloužily jako čerpadla na vodu, na mletí obilí či lisování olivového oleje. Postupně se rušily, v poslední době se ale Sdružení přátel větrných mlýnů snaží o jejich záchranu.

Mallorca je také ostrovem olivovníků, starých i 300 let. V Palmě opečovávají jeden vzácný exemplář, údajně 1000 let starý. A co na tom, že místní olivy jsou prý podle norem EU příliš tučné a proto se nemohou vyvážet. S vínem a bílým chlebem chutnají přesto skvěle.

Kromě olivovníků a mandlovníků uvidíte na Mallorce i pomerančovníky, fíkovníky, rohovníky (z plodů u nás známých jako svatojanský chléb tady vyrábějí kakao), opuncie... A také borovice a palmy. A když budete přemýšlet, co že je to za prazvláštní vůni, kterou občas ucítíte, tak to můžou být, jak prozradila průvodkyně, borovice, rohovník, ale třeba i divoký rozmarýn nebo tymián.

Co si přivézt na Mallorku...
pokud máte sportovního ducha, tak vhodné boty na turistiku, na kolo, tenis a squash. Vodní lyže, neopren na potápění, surfové prkno, vodní skútr nebo jachtu zájemcům půjčí. Na Mallorce se totiž dají provozovat veškeré možné sporty, na které si vzpomenete. Třeba i let balónem. Jo, a také přibalte golfovou hůl - máte na výběr z 18 golfových hřišť!

MŮŽE SE HODIT
Turistická sezona na Mallorce trvá od dubna do konce října. Jezdí se sem ale po celý rok, na jaře sem míří hlavně cyklisté a golfisté. 
Průměrné denní teploty se v létě pohybují kolem 30 °C.  

 Jak se tam dostat
Jezdí sem některé cestovní kanceláře, komplexní nabídku zájezdů na Mallorku včetně prodloužených víkendů nabízí např. CK FISCHER.

...a co si z ní odvézt
Na výběr toho máte spoustu - například kožené výrobky z Incy či ozdobné kachle azulejos. Dobrou volbou jsou typické hnědé kameninové nádoby (greixomena) od těch miniaturních (na oříšky, olivy) až po obří. Koupíte je na místních trzích.

Nejklasičtějším suvenýrem jsou umělé perly z městečka Manacor. Skleněné kuličky se postupně namáčejí v kádince s perletí a pak se ručně leští. Prodávají se pod značkou Majorica nebo Orchidea od 30 EURO výše. Pozor na falešné perly na trzích, každá musí mít certifikát.

Pokud chcete potěšit někoho, kdo je vašemu srdci blízký, darujte mu siurells. Tradiční vypalovaná a malovaná hliněná figurka, u které je píšťalka, je totiž symbolem lásky.

Mallorská kuchyně
Vyznáváte zásadu, že na cestách má člověk ochutnat speciality místní kuchyně? Ta mallorská sice nepatří podle průvodců a znalců k těm nejvytříbenějším, ale rozhodně vás nezklame.

Vaše chuťové buňky potrápí jeden z dalších dílů seriálu o Mallorce. Zatím můžete přemýšlet nad tím, jak asi chutná šunka z prasete krmeného fíky... 

Kde se i vězni cítí jako v ráji...
O Mallorce se občas říká: 'Sneseš-li ráj, pak přijeď ma Mallorku'. Jako v ráji se tady dozajista musí cítit i obyvatelé věznice poblíž Palmy de Mallorca. Mají totiž k dispozici krytý bazén, posilovnu, společenskou místnost s videem, knihovnu i studovnu. A při odchodu navíc dostanou finanční injekci ve výši průměrného měsíčního platu...

*** Pokud chcete poznat z Mallorky něco víc než vyhřátou pláž a okolí hotelu, stojí za to půjčit si auto a projet ostrov křížem krážem. V příštím díle se projedeme po romantickém západním pobřeží, navštívíme jeskyně Hams na východě a budeme se plavit na jachtě s delfíny u Cala Ratjady.

 

Pláž Sa Calobra - krásná 80 metrů dlouhá pláž na zapadním pobřeží Mallorky. Sem ústí do moře známý kaňon, který se jmenuje Torrent de Parreis (Brána do Ráje). Abyste se k pláži dostali, musíte projet 67 krkolomných serpentin.

Trh v městečku Santa Maria ve vnitrozemí Mallorky

Větrné mlýny na Mallorce

Číšník v restauraci La Grita v městečku Paguera západně od Palmy de Mallorca se chystá servírovat typické španělské jídlo - paellu (rýže kombinovaná v tomto případě s mořskými plody). Příprava paelly se o víkendech stává společenskou událostí, které se účastní široká rodina a její přítelé.

Jednou z typických roslin mallorské vegetace jsou opuncie. Kdysi se na nich pěstoval zvláštní druh mšic, skořápky se rozemílaly na prášek a používaly jako červené barvivo např. na campari a dokonce i rtěnky. Dnes se z opuncií vyrábí léčivý čaj.

Kartuziánský klášter Cartuja de Jésus Nazareno ve Valldemose na západním pobřeží Mallorky.

Pohled z vyhlídky ve Valldemose

Krajina poblíž vísky Banyalbufar na západním pobřeží Mallorky. Jméno vesničky pochází z arabštiny (bany-al-bahr=vinice u moře). Na terasách, které vidíte, se dříve pěstovala vinná réva.

Sympatická průvodkyně CK FISCHER Alice Pecháčová, která na Mallorce žije už několik let a tudíž je znalkyní místních poměrů.

Pláž Cala Pi na jihu Mallorky mezi Es Trencem a Arenalem

Pláž poblíž Alcudie na severu Mallorcy (časně ráno)

Pohled z Mysu Formentor (Cap de Formentor) na severu Mallorky

Pláž Cala Mesquida

Pláž poblíž hotelu Eden Playa v Alcudii na severu Mallorky

Nejčtenější

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Další z rubriky

Japonští turisté před bazilikou Sacré-Couer
Čekají Paříž z filmů a realita je šokem. Japonci z toho i zvracejí

Paříž, město lásky a světel, je především díky filmům a seriálům známá jako jedno z nejromantičtějších míst na světě. Ovšem pro některé turisty je realita tak...  celý článek

Baťůžkář v Maroku
Z fabriky do světa. Šampón a lunchmeat jsem hned zahodil, říká cestovatel

Jsou to dva roky, co tehdy jednadvacetiletý Vojtěch Kadera z Touškova na Plzeňsku seděl v kuřárně pro zaměstnance firmy, kde pracoval, a koukal přes plot. „Tam...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.