Malárie? Už zdaleka není věc exotická

aktualizováno 
- Strašidlo malárie se nepodařilo vymýtit ani na konci dvacátého století a každý cestovatel, který míří do teplých krajů, by měl s tímto nebezpečím počítat. Nejde o to zkazit si pobyt neustálým strachem o zdraví, spíše se dobře připravit, aby riziko nákazy bylo co nejmenší. A proč je o této nemoci vlastně řeč? Protože každoročně přibývá i českých turistů, kteří cestují do exponovaných oblastí a zákeřný "suvenýr" si mohou přivézt domů. Zdaleka proto už neplatí, že dostat malárii musí být něčím vyjímečným. Pokud se ovšem správně neochráníte.
Suvenýr z cesty, o který není proč stát - to jsou různé druhy nemocí, které si člověk může přivézt z cesty po exotických zemích. Proti některým z nich existuje účinné očkování a je třeba dodat, že řada cestovatelů se mu poctivě podrobuje.
Jsou však i jiná onemocnění, proti nimž rovněž existuje určitá ochrana, přesto existuje riziko, že se v souvislosti s nimi zdravotním potížím nevyhnete. Řeč je především o malárii, nemoci, která možná nevzbuzuje takovou hrůzu jako dejme tomu Ebola, o to však může být zákeřnější. Přesto fakta hovoří jasně: každý rok je malárie zaznamenána u více než 10 000 turistů a z nich přibližně jedno procento umírá.
Jsou známy čtyři druhy, z nichž nejzávažnější je takzvaná tropická malárie. Právě na ni minulý týden zemřeli dva němečtí turisté, kteří při své cestě do Afriky podcenili dobře míněná doporučení. U některých forem se onemocnění může projevit krátce po návratu, u jiných ale až po několika letech.
Očkovací látka proti malárii zatím neexistuje, i když vědci dělají i na tomto poli pokroky. A tak zbývá antimalarická profylaxe a některá pasivní opatření. K těm patří především omezení pobytu při svítání a zejména při západu slunce, kdy je aktivita moskytů - přenašečů nemoci - nejvyšší. Důležité jsou rovněž repelenty, moskytiéry zakrývající lůžko a nošení světlých oděvů s dlouhými rukávy.
Užívání antimalarik je kapitola sama pro sebe. Před cestou do kterékoli rizikové oblasti není od věci poradit se o jejich užívání s odborným lékařem. Jde totiž o to, že tabletky, které jsou účinné v jedné části světa, nemusejí zabírat jinde. A právě to dokáže pracovník zabývající se cestovní medicínou posoudit nejlépe a doporučit příslušný preparát. Druhým důvodem, proč by o nasazení antimalarik měl lékař vědět, je i to, že se nejedná o přípravky, které by tělu dělaly zrovna nejlépe. Při některých zdravotních potížích je jejich užívání dokonce nežádoucí.
Samotné polykání tabletek má svá zvláštní pravidla, která se liší v závislosti na preparátu. Jako modelový případ vezměme dejme tomu Lariam - často užívaný přípravek, který se používá například při cestách do Afriky. Jednotlivé dávky je třeba začít užívat již před samotnou cestou do rizikové oblasti, v týdenních intervalech po celou dobu pobytu a dokonce ještě dva až tři týdny po návratu domů. Jedině v takovém případě může preparát dostatečně účinkovat.
Ani tím však není řečeno, že se jedná o ochranu stoprocentní. Dokonce i v případě, že člověk užívá antimalarickou profylaxi, nemusí se nepříjemnému onemocnění vyhnout. V případě podezřelých zdravotních potíží po návratu domů je proto třeba neprodleně navštívit lékaře a informovat ho o pobytu v rizikové oblasti i o užívaném preparátu. Jedině speciální vyšetření může potvrdit nebo vyloučit, zda se jedná o malárii. Pokud by lékař neznal všechny okolnosti, mohl by projevy nemoci považovat například za chřipku. Tím by se ztratil drahocenný čas potřebný pro léčbu, což by mohlo mít i osudové následky.
Autor:


Témata: ebola, Očkování

Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Začíná zimní letový řád: super ceny do USA, Blízký východ je dostupnější

Letiště Václava Havla v Praze

Celou řadu dobrých zpráv pro nezávislé cestovatele přináší nástup zimního letového řádu, který vstupuje v platnost 28....Najdete na iDNES.cz