Krajina v západní části Javorníků | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Makyta: zapomenutá a nedotčená oblast Beskyd

  • 19
Oděvy značky Makyta patří již desítky let ke známým a osvědčeným značkám. Málokdo přitom tuší, že elegantní střihy nesou jméno výrazné hory, která dominuje západní části Javorníků a patří mezi nejhezčí na moravsko-slovenském pomezí.


Klikněte na mapu

K nejvýraznějším kopcům na česko-slovenské hranici patří elegantní hora Makyta, jejíž zvláštní jméno si propůjčil již před mnoha desítkami let slovenský oděvní závod Makyta Púchov.

Vrch v nejzápadnější výspě pohoří Javorníky však nenáleží jen Slovensku, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale ze tří čtvrtin České republice. U nás však patří k nejméně známým a navštěvovaným kopcům, přestože krajinu kolem lze bez nadsázky zařadit k nejhezčím a nejzachovalejším.

Na hřebeni Javorníků
Na hřebeni Javorníků

Turistický uzel Makyta

Při pohledu do mapy by člověk neváhal horu Makytu označit za důležitý turistický uzel. V blízkosti jejího vrcholu se totiž hvězdicovitě sbíhá celkem šest turistických tras, čímž se může pochlubit opravdu jen málokterá lokalita. V širším okolí v tomto směru Makytě konkuruje snad jenom Lysá hora – nejvyšší vrch Moravskoslezských Beskyd.

V minulosti dokonce stávala na nejvyšším bodě Makyty dřevěná rozhledna, avšak spolu s jejími troskami zmizela i přitažlivost pro potenciální návštěvníky. Dnes sem proto zabloudí maximálně pár turistů za den a v době mimo sezonu prakticky nikdo. Důvodem je mimo jiné také značná komunikační odlehlost spojená s nutností jít poměrně dlouho pěšky.

To naopak přeje skutečnosti, že oblast Makyty dnes představuje jedno z nejcennějších přírodních území v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, přestože se tady dosud nepodařilo vyhlásit žádnou přírodní rezervaci.

Mimořádně cenný je především zachovalý jedlobukový porost pralesovitého typu, který tvoří třešničku na dortu rozsáhlým a opuštěným lesům v této oblasti. Není proto divu, že se zde pravidelně zdržují nejvzácnější druhy karpatské fauny.

K přírodovědným zajímavostem v blízkém okolí patří rovněž sirný pramen na severním úbočí.

Javorníky
Vesnice Střelná leží v Lyském průsmyku, který odděluje Javorníky od Bílých Karpat

Javorníky
Ploché hřebeny Javorníků s výraznou Makytou uprostřed (pohled z Čubova kopce)

Javorníky
Národní přírodní památka Čertovy skály

Rozhledna na Čubově kopci

Dlouhá, nicméně velmi hezká a dost netradiční trasa vede na Makytu z jižní strany. Východiskem je vesnice Střelná, která leží přímo v Lyském průsmyku, oddělujícím Javorníky od sousedních Bílých Karpat. Místo je komunikačně dobře dostupné, jezdí sem vlaky z české i slovenské strany, zastávka se nachází těsně před ústím tunelu pod nejnižším bodem průsmyku.

Ze Střelné se vydáte nejdříve po červené směrem na sever a asi po dvou kilometrech stoupání ji vyměníte za modrou, která vás dovede až na Makytu. Ta je však zatím velmi daleko, mezitím musíte překonat ještě řadu vršků.

Jedním z nich je i 720 m vysoký Čubův kopec s elegantní, 16 m vysokou dřevěnou rozhlednou, která byla v době svého vzniku v roce 1991 nejvýchodněji položenou stavbou svého druhu u nás. Od té doby ji však o tohle prvenství připravilo hned několik staveb.

Javorníky
Rozhledna na Čubově kopci nad Francovou Lhotou

Zároveň za oněch 16 let povyrostl mladý jehličnatý les kolem, nicméně rozhled z ochozu věže je stále ještě impozantní a nijak rušený. V tiché a vyrovnané krajině plné kopečků a hor chybí velká města, továrny, nedoléhá sem hluk z žádné silnice, což působí jako balzám na duši. Severní obzor této idylické krajiny uzavírá zalesněná hradba rovných hřebenů západních Javorníků, jimž trůní jako královna hora Makyta.

Javorníky
Staré hraniční patníky z období Slovenského štátu patří dnes ke stále vzácnějším památkám

Kudy zpátky z Makyty

V dalším úseku schází modrá značka na louky a prochází samotami v okolí rázovité obce Francova Lhota. Krajina je otevřená a opět plná výhledů, což trvá téměř šest kilometrů.

Pak se opět ponoříte do lesa a pomalu stoupáte zhruba 3 km k vrcholu Makyty (923 m). Nahoře je rozcestník a odpočívadlo se stříškou, hlavně však překrásný les, zcela odlišný od ostatních v okolí – nespoutaný, pokroucený a v létě plný kapradin a bohatého bylinného podrostu.

Javorníky

Vnímavé povahy s otevřenýma očima se zde mohou doopravdy cítit jako v chrámu přírody. Přestože odtud není nic vidět, vyplatí se sem trmácet dlouhé kilometry pěšky.

K sestupu z Makyty lze vybírat z mnoha tras. Nejblíže do civilizace je to po zelené, to však sestoupíte na Slovensko do vesnice Lazy.

Lákavé může být i hřebenové putování po červené značce, které vás směrem na severovýchod dovede do rekreačního střediska Kohůtka a k horskému hotelu Portáš. Zde si lze například domluvit nocleh a pokračovat další den po již frekventovanějším úseku javornického hřebene přes Velký Javorník směrem na Kasárna a dolů do Velkých Karlovic.

Javorníky
Horský hotel Portáš

Opačným, západním směrem dojdete po červené hřebenovce z Makyty k Pulčínským skálám a k vlaku do Horního Lidče, což se dá při dobré kondici stihnout za jeden den. Každopádně však výlet na Makytu vyžaduje dostatek času a vytrvalosti k dlouhému pochodu.

Rady do batohu

Doporučená trasa
Střelná – Tisůvek, červená, 2 km – Čubův kopec, modrá, 4 km – Kobzova lípa, modrá, 6 km – Kýčera, modrá, 11 km – Makyta, modrá, 13 km – Šerklava, červená, 18 km – Radošov, červená, 20 km – Pulčínské skály, červená, 23 km – Pulčín, červená, 24 km – Horní Lideč, žlutá, 29 km.

Jak se tam dostat
Popisovaná oblast je komunikačně dobře dostupná ze západní a jižní strany po železniční trati Hranice na Moravě – Střelná - Púchov. Dálkové rychlíky tudy dnes již moc nejezdí, osobních vlaků však celkem dost. Severní okraj západních Javorníků lemuje lokálka Vsetín – Velké Karlovice, kde rovněž pendluje celkem slušné množství motorových souprav.
Do vesnic a osad v údolích uprostřed hor zajíždějí autobusové linky ze Vsetína, o víkendech však bývá jejich četnost tak jako jinde mizivá, takže je většinou nutné nastupovat dlouhé úseky pěšky.

Mapy
1 : 50 000 KČT č. 95 – Javorníky západ
1 : 50 000 SHOCart č. 71 – Beskydy, Javorníky


Zajímavosti v okolí


Pulčínské skály – národní přírodní rezervace zahrnující pískovcové skalní město na jižním úbočí hory Hradisko. Neobvyklý přírodní výtvor vznikl mrazovým zvětráváním a  gravitačním rozpadem horského masivu. Částí skalního města prochází turistická stezka.
Čertovy skály – národní přírodní památka ochraňující pískovcovou skalní stěnu, která vypadá při pohledu zdálky jakoby vystavěná z mohutných pravidelných kvádrů. To zavdalo podnět k pověsti, podle níž zeď stavěl, ale nedostavěl čert. Přírodovědci zastávají názor, že jde o erozí vypreparovanou a podél pravidelné sítě puklin rozčleněnou vrstvu odolných hornin.
Hospoda v Pulčíně – zvenku vypadá jako socialistická samoobsluha, uvnitř je to však stylová trampská hospoda vyzdobená humornými cedulemi a různými artefakty z dávných dob. Specialitou hospody je nabídka 10 druhů jídel a možnost noclehu ve vlastním spacáku za bratru 17 korun na osobu.

Text a foto: MARTIN JANOŠKA