Makedonské Kokino: podle NASA světová senzace hned po Stonehenge

O makedonském Kokinu slyšel doposud jen málokdo. První vlnu zájmu vzedmuly až informační materiály úřadu NASA, který tuto megalitickou observatoř zařadil po bok takových pokladů, jakými jsou britské Stonehenge, egyptský Abú Simbel nebo kambodžský Angkor Vat.
Kokino, pohled z nejvyššího bodu observatoře

Kokino, pohled z nejvyššího bodu observatoře | foto: Jan Doubravnickýpro iDNES.cz

Záhada do poslední chvíle

Obrovský zájem o Kokino odstartovala prostá zpráva lokálního archeologického týmu, který při povrchovém průzkumu kopce Tatik'ev kamen u dědiny Kokina nalezl neobvyklý kamenný trůn. Byl vytesaný ve skalách, přímo až na samém vrcholu. Brzy nato přišli objevitelé s odvážnou hypotézou, že toto místo sloužilo k náboženským rituálům neznámého kultu.

Řádné výzkumy nové lokality začaly až v roce 2001. Kousek po kousku, pod dohledem odborníků, začal Tatik'ev kamen odhalovat svoje přísně střežené tajemství. Definitivní rozluštění funkce Kokina znělo následovně: zdánlivě homogenní skalní masa sloužila jako dávná observatoř.

Už když se blížíme k 1 013 metrů vysoké hoře, cítíme posvátnou úctu. Tatik'ev kamen už z velké dáli podvědomě přitahuje lidskou pozornost. Ačkoli jsme od něj vzdáleni ještě pořádný flák cesty, okamžitě ho identifikujeme.

Svým vzezřením se absolutně vymyká všem ostatním kopcům v okolí. Vysoký, mohutný a dominantní.  Na špici ho zdobí trnitá koruna ostrých skalisek. Jako by byl středem světa a odrazovým můstkem do vesmíru...

Světová senzace

Zpočátku se vše odehrávalo poněkud hekticky, mezi čerstvými sondami se spokojeně potulovaly krávy a místní stařenky si zvědavě prohlížely vzrůstající příliv vetřelců. Za tu dobu poskytlo naleziště bohaté množství výzkumného materiálu a podalo cenné svědectví z rané doby bronzové okolo roku 1 900 před naším letopočtem.

Šokující zvrat pak přišel o čtyři roky později. Tehdy NASA zařadila Kokino na čtvrtou příčku žebříčku nejvýznamnějších památek tohoto charakteru. Výše si stojí pouze Stonehenge, Angkor Vat a Abú Simbel. A předloni Makedonie navrhla zvěčnit Kokino zápisem do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

I rázovitá krajina na rozhraní Makedonie a Srbska svým dílem přispěla k magickému charakteru Kokina.

Kokino. Z vnějšího dojmu pouze nepřehledný labyrint andezitových sloupců, v reálu unikátní pamětihodnost světového formátu.

Unikátní kalendář

Na rozdíl od ostatních památek podobného charakteru se zde naši předkové nepachtili s náročným vztyčováním bloků opracovaného kamene. Pro zbudování observatoře totiž maximálně využili sloupcovité odlučnosti skalních útvarů. Pouze si je hrubě upravili. A důmyslně přizpůsobili astronomickým potřebám. Tu odebrali kus horniny, tam rozšířili puklinu, jinde zvýraznili skalní sloupec. Takže všechny zubaté výčnělky, volné kamenné sloupy a rýhy na skalních stěnách budí dojem ryze přírodního původu. Především z tohoto důvodu Kokino dlouho zůstávalo dobře utajeným pokladem. Až do chvíle, než se pustili do práce zkušení astrofyzikové. Ve finále potvrdili pomocí výpočtů existenci soustav ukazatelů pro měření lunárních měsíců, dále záznamy cyklů zatmění slunce i měsíce či označení polohy slunce během slunovratů a rovnodennosti.

Vrchol kopce skutečně prostupuje nevšední magická atmosféra. Obzvláště vyniká kontrast uměle opracovaného okrsku uprostřed vrcholové plošiny, kde se tyčí ona zvláštní kamenná křesla. Dobře si dovedu představit, jak tu dávní velekněží napjatě čekali na chvíli, kdy sluneční kotouč vstoupí do pro něj prolomené štěrbiny.

Zkamenělá svatba

Tip iDNES.cz

Při cestě na Kokino se vyplatí odskočit si do zapomenuté vsi Staro Nagoričane. Uprostřed zaprášené návsi vás mezi chudobnými chalupami omráčí jeden z největších klenotů středověké církevní architektury na území Makedonie, kostel svatého Jiří. Mohutná stavba ze 14. století tají ve svém vnitřku nádherné fresky. Jelikož jsou tu cizinci poměrně vzácní, nezůstane váš příjezd pravděpodobně utajen a brzy se u vás objeví paní, která vám svatyni ochotně otevře. Pokud nikoliv, zkuste poprosit o radu v místním koloniálu, určitě vás nasměrují na správnou adresu.

Širší okolí Kokina, jehož tvář zformovaly vulkanické procesy, se pyšní velkým bohatstvím dalších atraktivních zajímavostí. Mezi nimi jednoznačně vítězí Údolí panenek. Makedonsky Dolina na kuklite. Turisté zde pořád patří do sféry řídkých zjevení. Od observatoře ji dělí směšná hodina jízdy. Navíc leží blízko hlavního tahu k bulharské hranici, nedaleko městečka Kratova. Takové přírodní dílo u nás stoprocentně nespatříte.

Eroze tu obnažila výchozy málo odolných sopečných sedimentů. Skalní kulisy, zemní pyramidy a bizarně vypreparované tufové věže se tyčí ledabyle rozházené na ploše amfiteátru situovaného do úpatí svahu. Až se vtírá myšlenka, že tady zkoprněla nějaká tlupa buclatých obrů pronásledovaná ohavnými šedivými skřety. Nebo se zde spíše odehrálo sochařské sympózium těch nejtrhlejších surrealistů? Místní ale mají pro vznik tohoto působivého fenoménu vlastní vysvětlení: za vším prý stojí prokletí zhrzené milenky, která spatřila svého vyvoleného v čele svatebního průvodu s jinou dívkou. Proto celý útvar odnepaměti nazývají Zkamenělou svatbou.

Bizarní útvary Údolí panenek

Malebné Kratovo

Po tajemné observatoři a úchvatné Zkamenělé svatbě zbývá už jen dopřát si onu symbolickou třešničku na pestrém dortu severovýchodní Makedonie a navštívit pitoreskní Kratovo. Kdysi nesmírně bohaté středisko těžby zlata zůstalo půvabně zakonzervované v rázovité tváři balkánského sídla konce 19. století. Neponičené neuváženou moderní výstavbou, s typickými tureckými domy, úzkými průchody mezi dílnami a hospůdkami, zádumčivými stěnami masivních věží i ladnými oblouky klenutých mostů.

Nevěřte předsudkům a objevte Makedonii

Makedonie bohužel stále zůstává stranou zájmu českých návštěvníků. Tedy pouze s výjimkou nenapravitelných milovníků Balkánského poloostrova. Pro dobrodruhy není zdánlivě tolik atraktivní jako sousední Albánie, plážoví povaleči raději preferují Bulharsko a ctitelé antiky naplno provozují své rejdy až za řeckou hranicí. Pravá skutečnost je ovšem naprosto opačná než dezinformace ze čtvrté ruky. Makedonie totiž představuje zaslíbenou zemi pro všechny tuláky.

Inspirace na dovolenou

Vydejte se i vy do Makedonie. Její jedinečnou krásu si určitě zamilujete. Zájezd vybírejte na Dovolená.iDNES.cz.

Průzračné Ochridské jezero s jeho plážemi a riviérou provoněnou Středomořím, rušnými promenádami i tichými rybářskými vískami vám moře spolehlivě nahradí. Hory Makedonie, zejména Pelister, Jakupica nebo drsná Šar planina na hranici s Kosovem zvednou dobrodružným cestovatelům hladinu adrenalinu natolik, že rázem zapomenou na vábení jiných končin.

A starověké památky? Kdekoliv se v Makedonii kopne do hlíny, ihned se objeví stopy antické minulosti. Mezi nejkrásnější památky této epochy rozhodně náleží opuštěné město Stobi, dále Heracleia u Bitoly či lokalita Scupi na periferii Skopje. Přidáme-li ke všem půvabům ještě orientální nádech Tetova a historického jádra makedonské metropole Skopje, příznivé ceny a bezkonkurenční speciality tamní kuchyně, získáte okamžitě dostatek pádných argumentů pro naplánování výpravy do Makedonie.

Může se hodit

Kokino se ukrývá v opomíjeném regionu na severovýchodě Makedonie. Ze sousedního Srbska je to sem mnohem blíže než z makedonské metropole Skopje. I bulharská hranice leží takřka na dosah ruky. Pro návštěvu Kokina ale hraje důležitou roli jeho velice snadná dostupnost z hlavní balkánské letní tepny Bělehrad – Skopje – Soluň. Kousek za hraničním přechodem stačí před Kumanovem opustit dálnici, dále pokračovat po rychlostní komunikaci směrem na Sofii a pozorně sledovat ukazatele, které vás pohodlně dovedou až k cíli. Z Kumanova je to necelých 40 km.

Jinou alternativou je hraniční přechod Prochor Pčinjski, kde lze ještě na srbské straně navštívit stejnojmenný komplex zajímavého kláštera. Bohužel, na veřejné dopravní prostředky moc spoléhat nelze, téměř tu nefungují. Jedinou možnost nabízí zkusit si v Mlado Nagoričane dohodnout převoz taxíkem, což na makedonském venkově představuje standardní způsob přepravy.

Užitečné weby
kokinoobservatory.mk
www.exploringmacedonia.com

Megalitická observatoř Kokino

Megalitická observatoř Kokino

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...