Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí nevyzpytatelná, hlavně při výstupech do místního pohoří Biokovo, druhých nejvyšších hor Chorvatska. Nechvalnou pověst Čechů při naivních výletech do okolí v poslední době překonávají Poláci.

Samozřejmě neoficiálně. Ale o naivitě českých turistů můžete v Dalmácii poslouchat desítky historek. „Když se v médiích objeví zpráva, že v Biokovu zachraňují turistu, můžu si klidně vsadit, že to bude Čech,“ vypráví mi kamarád ze Splitu.

„Co uděláš, když jsi na pláži a uvidíš nad mořem těžký bouřkový mrak? Když jsi Čech, vlezeš si na lehátko a vydáš se té bouřce naproti,“ vypráví mi také historku o úmrtí českého turisty, kterého na moři zasáhl blesk.

Těžko říct, o jaký šlo incident, ale v Dalmácii se to vypráví pomalu jako vtip. Každopádně když v roce 2005 skutečně jeden Čech zahynul na moři po zásahu bleskem, Chorvaté to tehdy brali velice vážně.

„Apeluji na všechny poskytovatele turistických služeb, aby českým hostům vysvětlovali nebezpečí a tajemství moře,“ prohlásil tehdy v Záhřebu mluvčí chorvatského ministerstva vnitra Zlatko Mehun.

Podobnou naivitou údajně oplýváme i při pěších výletech do pohoří Biokovo v těsném sousedství Makarské. Nádherné a na první dojem lehce dostupné štíty až příliš často navštěvují turisté, kteří se do hor vydají v žabkách, tričku a bez jakéhokoli vybavení. A jak se vypráví na Slovensku při neštěstí ve Vysokých Tatrách, nejčastěji to bývají právě Češi. Ne že by to asi byla oficiálně pravda, ale českého turistu tady prostě zná každý.

Poloostrov svatého Petra v Makarské

Biokovo vystoupá během pár set metrů od pobřeží do výšek přes 1 400 metrů. Nejvyšší vrch, Sveti Jure, dokonce měří 1 762 metrů. Víc než Sněžka. A pohled na vysoké pohoří od pláží Makarské opravdu bere dech.

„Biokovo je nádherné, ale turisté by ho neměli podceňovat,“ varuje Tonči Lalič, který kromě provázení turistů po Makarské působí také jako člen místní záchranné služby. „Když jdeme pro někoho nahoru, je to téměř vždy stejný příběh. Turisté bez dobrého vybavení a vody začínají být v rozpálených horách dezorientovaní, omdlévají a padají do nepřístupných míst. Zranění mohou být fatální,“ varuje Lalič.

Lehkomyslnému přístupu často napomáhá nevyzpytatelné počasí. Zatímco u pláží panuje poklidné středomořské klima, na vrcholových partiích hor funguje počasí podobně jako v Alpách. „Když začne foukat Bura, silný vítr, který tu zná úplně každý, může náhlá změna teploty a bouřka přijít během desítek minut,“ varuje Lalič.

Biokovo je druhé nejvyšší chorvatské pohoří, jeho hlavní hřeben je dlouhý 25 km.

Velice častým problémem pro záchranáře je vůbec určit, kde se zraněný nachází. „Biokovo má zhruba z 85 procent pokrytí signálem pro mobilní operátory, jenže zranění často ani neumí popsat cestu, po které se vydali,“ doplňuje Lalič.

Záchranná akce se v okolí Makarské odehraje zhruba třicetkrát za letní sezonu, zhruba každý pátý šestý den. Přesná čísla o počtu Čechů, kvůli kterým musí záchranáři do Biokova zamířit, Lalič neprozradí a ani nechce. Má Čechy rád a v Česku má spousty kamarádů. Ale přiznává, že mezi sandálovými turisty Češi bývají.

„Poslední dobou máme mnohem větší problém s turisty z Polska. Ti se tu objeví ve větším počtu až v posledních letech a s Biokovem se často seznamují na vlastní kůži. Asi to ještě chvíli potrvá, než se naučí chodit do těchto nádherných hor,“ tvrdí Lalič a ukazuje mi fotky z jedné červnové záchranné akce. Přes 20 záchranářů tehdy sedm hodin snášelo ze strmých svahů vážně zraněného polského turistu oblečeného v tričku a kraťasech. Na nohou měl lehké plážové boty.

Kvalitní výbava je při výletě na Sveti Jure v podstatě povinností.

Pohoří Biokovo v zimě

Pokud se tedy do Makarské sami chystáte a pokukujete i po výletě do okolních hor, máte v podstatě tři bezpečné možnosti. Přivezte si řádné vybavení a do batohu si připravte dostatek vody, minimálně tři litry.

Vybavení jako boty, hůlky a batohy si můžete pronajmout také v místních půjčovnách. Nebo můžete vyrazit autem přímo na místní největší vrchol, Sveti Jure (1 762 m).

Za poplatek na vás čeká poměrně náročná cesta po úzkých serpentinách, kterou vám ale vynahradí značné převýšení a výhled do okolní krajiny.

V případě, že se ulicemi Makarské prohání silný vítr a vrcholky hor jsou ukryté v mracích, dejte přednost poklidné procházce městem. Minimálně tím zachráníte pověst o naivitě českých turistů.

Podívejte se, jak to vypadá v Makarské při silném větru:

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...