Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magickou gotiku najdete v klášteře Rosa coeli

  1:00aktualizováno  1:00
V cestě za fascinujícím gotickým snem kláštera Rosa coeli nám dnes nepomohou značené turistické značky; přesto však orientace nebude obtížná. Bohužel si na naší výpravě užijeme i asfaltové silnice: naše "námaha" však bude v cíli mnohonásobně odměněna.

Gotický klášter Rosa coeli. | foto: Filip Chludil


KLIKNĚTE NA MAPU

Dolní Kounice
Z ospalého vláčku vystoupíme na nádražíčku v Moravských Bránicích, větší obci, která leží 5 km jihovýchodně od Ivančic v údolí řeky Jihlavy. Jsme-li tu na jaře, můžeme hned na svazích v bezprostřední blízkosti nádraží obdivovat kvetoucí koniklec luční, čilimník nebo rozkvetlé koruny pokřivených tureckých višní – mahalebek.

Moravské Bránice kdysi náležely klášteru Rosa coeli, tedy magickému místu, kam právě míříme… Silniční směrovník nám ukáže správný směr a my se po asfaltové silnice vydáme do nedalekých, asi 2,5 km vzdálených Dolních Kounic – asi třítisícového městečka 7,5 km jihovýchodně od Ivančic, které, podobně jako Moravské Bránice, leží v údolí řeky Jihlavy.

Dolní Kounice jsou velmi starobylou obcí, jejíž původ se odvíjí od nejstaršího ženského kláštera na Moravě (1181), přesněji od kláštera premonstrátek zvaného Rosa coeli (Růže nebes). Ochranu Dolní Kounic kdysi zajišťoval gotický hrad z 13. století, který byl v 16. století přebudován na renesanční zámek. Z gotického hradu byly částečně zachovány hradby. Nás však nejprve asi bude zajímat pravý důvod naší návštěvy – Rosa coeli.

Rosa coeli
Klášter Rosa coeli

Pokud navštívíme Dolní Kounice mimo dobu nějakých oficiálních akcí, musíme nejprve navštívit místní radnici obecního úřadu, kde nám poskytnou informace a případně zapůjčí oproti kopii našeho občanského průkazu klíč k pokladu…

Rosa coeli
Díky klíči odemkneme těžká vrata a ocitneme se v pohádce anebo v horečném gotickém snu… Nacházíme se ve zřícenině bývalého kláštera Rosa coeli. Klášter byl roku 1420 za husitských válek vypálen a v roce 1526 byl zrušen docela. Po zániku kláštera se pod vlivem nedalekých husitských Ivančic do Dolních Kounic rozšířily sekty novokřtěnců, českých bratrů a valdenských.

Rosa coeli

Zřícenina bývalého klášterního kostela (chrámu Panny Marie) je úchvatná gotika v nahé, nejsyrovější kamenné podobě. Namísto klenutého stropu obdivujeme přeletující oblaka a ptáky a místo varhan kvílí v kamenných portálech vítr. V noci z kůru volá sýček… a chrámovou loď nasvěcuje měsíc…

Rosa coeli

V létě pokrývá zemi vysoká tráva, v zimě bělostný sníh. Klášter Rosa coeli inspiroval geniálního básníka Jana Skácela k nádherné básni. Ostatně jedna jeho sloka: "Na celém světě není tolik ticha/ jako když sněží/ v Dolních Kounicích/ a probořenou střechou/ katedrály/ snáší se k zemi bílý sníh." mne inspirovala právě k jedné zimní návštěvě… Pohled na neposkvrněnou plochu orámovanou dramatickou gotikou je fascinující. Kdo by tu zanechal stopy? Andělé přece létají…

I chrámová čtvercová zahrádka na nádvoří kláštera stojí za to: kamenné zdi obepíná pnoucí se břečťan a střeží středověké ticho.

Nejen básníka Jana Skácela vábila do Dolních Kounic "pouze" fascinující gotika vzdorující zániku i věčnosti, vábilo ho sem  i vynikající víno! Věhlasná vinná réva se zde na Staré hoře, Nové hoře, Kozí a Kobylí hoře pěstovala už ve středověku. A i v současnosti nese vinná viněta kvalitního moku značku: Rosa coeli.

Antonínek
Dominantou celého údolí je kopec zvaný Antonínek s kaplí sv. Antonína. I když je vysoký pouze 262 m n. m., stačí to, aby byl odtud krásný výhled na celou plochou část jižní Moravy. Toto místo je významné i archeologicky: našly se zde hojné nálezy ze starší doby kamenné, sídliště z doby bronzové i z období věteřovského.

Rosa coeli
Kostel sv. Antonína

V obci je na náměstíčku pseudorenesanční kostel z roku 1877-79, vzácná mramorová kazatelna je však z roku 1618.

V Dolních Kounicích najdeme i synagogu z roku 1652 a u ní opravený židovský hřbitov.

Rosa coeli
Židovský hřbitov v Dolních Kounicích

Bohužel již zmiňovaný renesanční zámek je značně zdevastován: za totality (jak už bylo vžitým nešvarem) byl využíván jako skladiště, a i po roce 1989 byl k témuž účelu využíván soukromými firmami. Jeho oprava, která je častým předmětem sporů, by si vyžádala velmi vysoké finanční prostředky.

TEXT: Jaroslav Monte KVASNICA; FOTO: Filip CHLUDIL

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Jak jsem zvracela v Peru. Léčba magickou ayahuascou očima čtenářky

Pohled na rozhlehlý pozemek sanatoria z mojí rákosové chatičky.

O amazonské ayahuasce, liáně duše, jsem toho spoustu četla a viděla. Od různých článků na internetu přes dokumentární...

Hadí vrch, Březník i zmizelá ves. Tři nejhezčí procházky Šumavou

Hadí vrch. Výhled

Nádherné výhledy, pořádné výšlapy, překrásná krajina a nikde nikdo. Šumava je krásná po celý rok. Na začátku jara ji...

Lotyšská Praha se chlubí legendou o prvenství vánočního stromu

Riga se chlubí prvním vánočním stromečkem vztyčeným před radnicí. Podle legendy...

Hlavní město Lotyšska svým historickým centrem zapsaným v UNESCO připomíná Prahu a v poslední době se o něm mluví...

Najdete na iDNES.cz