Australský domorodec - malba

Australský domorodec - malba - Studie stojícího muže a muže vrhajícího oštěp. Malba britského malíře Cowthorna z roku 1840. | foto: Australis

Magické předměty Austrálců

Domorodé grafické umění, podobně jako hudba a tanec, má základ v náboženské víře. Každá posvátná pověst je tradována pouze ústně (je tedy potřeba naučit se ji celou zpaměti), pro lepší zapamatování jsou ovšem používány pomůcky ve formě symbolických materiálních záznamů cest a příběhů z doby Snění.

Churinga a modlicí prkna
Tyto záznamy jsou vyryty do plochého kamene nebo dřeva, které může být malé jako osobní "churinga" nebo tak velké jako "modlicí prkno" (dosahuje délky až dvou metrů). Někdy jsou tyto záznamy zhotoveny jako rytiny a malby na stěnách posvátné jeskyně.

Používání modlicích prken je prostoupeno magií a když příslušná ceremonie skončí, jsou uložena zpět na posvátné skryté místo. Každý zasvěcený muž má svou osobní churingu, kterou stále nosí při sobě. U některých kmenů je uschována v drdolu na hlavě.

Magický Bull-roarer
Bull-roarer je v mnoha směrech blízce příbuzný dřevěným churingám. Stejně jako churingy může i bull-roarer na sobě nést symbolické znaky s magickými vlastnosti, oproti churingám je však méně specializovaný, protože může být použit při několika různých ceremoniálech.

Pro zasvěcené muže je zvuk, který bull-roarer vydává, hlasem ducha přinášejícího hrozbu smrti pro toho, kdo ignoruje zákaz přiblížit se místu, kde se koná obřad.

Bull-roarer je tenký, plochý kus dřeva vytvarovaný do oválu s dírkou na jednom konci. Při jeho použití se protáhne dírkou provázek z lidských vlasů a nástroj se roztočí kolem hlavy, čímž začne vydávat charakteristický zvuk. Podle velikosti se nazývají jednotlivé druhy "chlapecký", "ženský" nebo "mužský bull-roarer". Točí se jimi před a během obřadů.

Message stick
Tak zvaný "message stick" (zpravodajský kolík) může být součástí ceremoniálního inventáře. Jedná se o předmět, který může být ukázán veřejně. Může kupříkladu sloužit jako pozvánka na ceremoniál některému vzdálenému kmeni.


Témata: Austrálie, hudba, umění