Magické místo, kde se nabijete energií na celý rok 2009

Tenhle tip na první výlet v roce 2009 je v duchu lidového rčení "Jak na Nový rok, tak po celý rok". Kde jinde totiž můžete začít nový rok lépe než na místě, kde se nabijete energií? Zveme vás do Panenského Týnce, magické obce poblíž Loun v severních Čechách.
Panenský Týnec

Panenský Týnec - Nedostavěný kostel | foto: Městský úřad Panenský Týnec

Léčivé síly

Panenský Týnec byl podle archeologických nálezů osídlen již v době bronzové, první zmínky o obci pocházejí z roku 1115. Ve 13. století zde založili majitelé panství, páni ze Žerotína, klášter pro jeptišky z Anežského kláštera v Praze. Sestry klarisky tady pak s různými přestávkami pobývaly více než 500 let.

Panenský Týnec

Klášter přežil několik požárů, drancování a plenění husitů i třicetiletou válku. Hlavním magnetem návštěvníků a poutníků je ale nedokončený gotický kostel v těsném sousedství kláštera. Právě tomuto místu jsou připisovány léčivé síly a magické účinky.

Velkolepá stavba, která je 21 metrů dlouhá a 9 metrů široká, působí tajuplně zvláště za ranního šera nebo po západu slunce. Do výšky čnějí jen osamocené lodní pilíře, nedostavěné stěny dosahují asi do 20 metrů. Ze tří lodí zbyla jižní s klenutou tribunou a ústupkovým portálem, kus zdi západní a základy zbytku. Na výstavbě kostela se podle některých odborníků podílela huť Petra Parléře - soudí se tak podle určitých shodných prvků s pražským Týnským chrámem a svatovítskou katedrálou.

Panenský Týnec

Magická síla se údajně skrývá v kamenných zdech kostela. Slůvko údajně je pro skeptiky, citlivější jedinci ale účinek pozitivní energie na svůj organismus potvrzují. Pomáhá prý hlavně při duševních potížích, zmírňuje deprese, snad i sebevražedné sklony.

Psychotronici mluví o velkém silovém potenciálu. Známý psychotronik a spisovatel Stanislav Brázda naměřil v prostorách chrámu pozitivní zónu číslo 8, tedy nejsilnější, uzdravující, píše se na specializovaném webu www.mystika.cz. Že chrám stojí na velmi pozitivní zóně, potvrdila i publicistka PhDr. Olga Krumlovská, která se zabývá mimo jiné astrologií i paranormálními jevy. Podle ní energie vyzařující z tohoto místa posiluje obranyschopnost organismu. Ozdravné účinky tu mohou pocítit i lidé po mozkové mrtvici či různých úrazech hlavy.

Můžete věřit nebo ne, v každém případě je to místo, které má atmosféru. Stačí se tu na chvíli zastavit, opřít se o některý z pilířů, sednout si na zem nebo se natáhnout a pozorovat, jak plynou oblaka nad vámi.

A jak poznáte energeticky nejsilnější místa? Jsou k nim vyšlapány cestičky a můžete si také všimnout, že i některé zdi jsou jaksi ohmatány více.

Inspirovat se můžete i cedulí, kterou na zeď kostela nechal umístit obecní úřad. Na nákresu vidíte rozložení energetických zón včetně návodu, jak se nechat "nabít". Všimněte si, že pozitivní zóna má tvar kříže, což potvrdil i badatel Brázda.

Panenský Týnec

Panenský Týnec

Kde se vzal
Slovo týn se používalo pro místo osady ohrazené kůly, plaňkami, popřípadě sruby, jež neměla na rozdíl od hrádků nebo tvrzí příkopy ani náspy. Základ byl v keltském slově dűnum, posléze přešlo v germánské tűn, na našem území se rozšířilo od 10. do 12. století. Nejčastěji byly Týny ve vztahu k církevnímu majetku, viz. Týn nad Vltavou nebo Horšovský, Panenský je na tom stejně.

Poděkování Anežce
Týnec se připomíná listinně již v roce 1115, a to ve spojitosti s kladrubským klášterem, v roce 1321 již figuruje jako městečko. Habart ze Žerotína (někdy psaný ze Žirotina), příslušník mocného českého rodu, který měl statky v okolí, zde založil pro sestry klarisky ženský klášter. Proto Panenský (ale až do 16. století vsi říkali Žirotský Týnec). Řeholní šat je hnědý s bílým pásem, jeptišky zachovávají přísnou klauzuru mlčenlivosti.

Habart ze Žerotína založil klášter jako poděkování za vyléčení jeho ženy Škonky z neplodnosti svatou Anežkou. Kolují dohady, že Anežka tu měla být i pochována, její tělo sem prý bylo přeneseno z Prahy. Anežka ale odpočívá v pražském klášteře nesoucím její jméno.

Manželské ano a Post coitum

Tajemstvím opředené místo s mystickou atmosférou, zvláštní za každého počasí, je i místem sňatků. Své ano si tu již řekla řada párů. Také si ho ale všimli i filmaři - zahrálo si například v Kytici a filmu Post coitum.

Mimochodem, existuje prý i jakási síla, která má bránit toto místo před úmyslem postavit zde cokoli jiného. Nedokážu si představit, že by tu někdo něco hodlal stavět, ale při pohledu na to, jak developeři zdevastovali naši krajinu, by asi nebylo od věci, aby takovýchto míst bylo více.

Další magická místa v okolí

Cestou do Panenského Týnce se můžete na příjezdu od Prahy zastavit asi kilometr před obcí u kostelíka svatého Blažeje a studánky s léčivou vodou. Stav obou památek je však bohužel dosti tristní.

Pokud vás ale zkoumání magických míst pohltí a budete mít čas, můžete se zajet podívat na menhiry. Nejslavnější český menhir - 3 metry vysoký Kamenný muž - se nachází poblíž Panenského Týnce směrem na Klobuky. Pověst o něm praví, že se každý rok pohne o vzdálenost zhruba zrnka písku směrem ke kostelu v Klobukách. Až tam dorazí, bude konec světa. Má tak před sebou ještě hodně dlouhou pouť.

Další menhir, zvaný "Baba", se nachází u Slavětína.


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Panenský Týnec

Panenský Týnec

Panenský Týnec

Dopravní spojení - odkaz vede pryč z tohoto webu

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  4.5 11:52

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

Už toho máme dost! Jak se populární destinace perou s přemírou turistů

1. května 2024

Velké pokuty za prkotiny, deklasování turistů na chodící peněženky, vytváření organizovaného...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rekordní jeskyně světa. V unikátním žebříčku je zastoupené i Česko

2. května 2024

Po celém světě bychom napočítali více než 1 200 veřejnosti přístupných jeskyní, které ročně...

Na co zírá mašinfíra SPECIÁL: Unikáty pražského metra, které nikdy nepoznáte

8. května 2024

K 50. výročí zahájení provozu pražského metra vám seriál Na co zírá mašinfíra přináší řadu bonusů z...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

7. května 2024

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai...

Cestování učí člověka milovat život, říká Tereza Ramba

6. května 2024

Je herečkou, podnikatelkou a mámou dvou malých dětí. Ne všichni o ní však vědí, že procestovala...

ZANIKLÉ TRATĚ: Vlečku do Terezína stavěli vězni ghetta, vozila je na smrt

5. května 2024

Seriál Devětasedmdesátý díl zaniklých tratí se bude věnovat snad jediné dráze u nás, která neměla nikdy...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...