Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Machu Picchu - přežije další století?

  16:12aktualizováno  16:12
Vysoko v andských horách ukrytá incká pevnost Machu Picchu unikla pozornosti španělských dobyvatelů a poté (po nejasném zániku říše) zmizela na čtyři staletí pod bujnou tropickou vegetací. Za tu dobu sice místní Kečuánci zapomněli původní jméno dnes jedné z nejznámějších jihoamerických památek, ale především díky jejich pomoci se mohlo "ztracené město Inků" znovu dotknout své dřívější slávy. Avšak ani po devadesáti letech, které zítra uplynou od objevení pozůstatků posvátné incké pevnosti, nevydaly rozsáhlé rozvaliny všechna svá tajemství.

Jedna z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších turistických atrakcí v Peru, od roku 1983 zapsaná na seznamu světově chráněných památek UNESCO, zůstává velkou záhadou. Rozsáhlé archeologické práce dosud neodpověděly na otázku, k jakému účelu sloužila. A ani neodpoví, neboť Inkové nepoužívali písmo.
   

O narušení klidného spánku rozvalin se postaral Hiram Bingham v čele expedice Yaleovy univerzity. Bingham původně hledal bájné město Vilcabamba, kam se po pádu říše Inků měli v letech 1536 až 1572 postupně uchýlit a pokračovat v boji proti španělským dobyvatelům už poražení inští vládci.
   

Cestou do lůna kaňonu řeky Urabamba se expedice od místního rolníka dozvěděla, že vrchol nedaleké hory Machu Picchu (Velká hora) skrývá významné trosky. Obtížný výstup prudkým svahem a nepřístupnou vegetací dovedl Binghama až na místo, kde mu domorodci ukázali zpustlé archeologické ruiny pokryté rostlinami.
   

Machu Picchu bylo pravděpodobně královským velkostatkem a kultovním centrem, které nechal vybudovat incký vládce Pačakuti v polovině 15. století. Pevnost, vystavěná z kamenů a bez použití pojiva, se tyčí 2400 metrů nad mořem na konci Posvátného údolí Inků, asi sto kilometrů od tehdejšího centra Incké říše Cuska.
Rozmístěná na oblém vrcholu se dělí na chrámovou a obytnou čtvrť, obklopenou terasovými poli. Ze staveb se zachovaly zbytky zdí z velkých kamenných, až šest metrů velkých bloků, kulatá věž Torreon a jeskyně s obětním oltářem slunečního kultu.
   

Historici předpokládají, že Macchu Picchu, v němž žilo až dva tisíce osob, zaniklo ještě před příchodem Španělů v roce 1532. Nejednotní jsou ohledně jeho využití. Těžko přístupné umístění vysoko v horách nasvědčuje teorii, že nemělo administrativní, obchodní ani vojenské využití. Objevené kosterní pozůstatky 135
těl, mezi nimiž bylo 109 žen, vedou k domněnce, že pevnost sloužila jako klášter pro mladé dívky.
   

Machu Picchu, důmyslně plánovaná pevnost přizpůsobená extrémním přírodním podmínkám, je jediným, zato nejvýznamnějším z mnoha inckých architektonických komplexů v okolí, z nichž jsou všechny napojeny na Stezku Inků vedoucí do Cuska.
   

Incká říše byla patrně nejsilnějším a nejcentralizovanějším státem předkolumbovské Ameriky a rozprostírala se na území nynějších států Peru, Ekvádor, Bolívie a Chile. Trvala necelé století a rozpadla se po roce 1532, kdy ji zcela rozvrátili španělští dobyvatelé vedení Franciskem Pizarrem. Zbytky Inků přežívaly až do roku 1572 v nepřístupné horské oblasti v okolí Vilcabamby. K jejímu dědictví se přihlásili ještě na konci 18. století účastníci povstání vedeném Túpakem Amaruem.
   

Diskuse, jak co nejlépe uchovat Machu Picchu pro příští generace, pokračují už několik let. Památku ohrožují nejen eroze vyvolané častými dešti a požáry, ale především turisté. Peruánské úřady v poslední době rozhodly omezit počet návštěvníků, ovšem toto opatření historiky a ochránce památek nijak neuspokojilo. Ti tvrdí, že by bylo třeba učinit na záchranu Machu Picchu mnohem víc a protestují především proti výstavbě silnice z Cuska a lanovky vedoucí z údolí až k pevnosti.
   

Dávná incká pevnost Machu Picchu patří k nejznámějším památkám nejen v Peru.

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Najdete na iDNES.cz