Na lyžích v nejbohatší zemi Evropy. Lichtenštejnsko, přírodní ráj Alp

Přemýšlíte, kam se vypravit do hor, kde jste ještě nebyli? Pojeďte do Alp, ale do těch lichtenštejnských. Ne, to není vtip. Stejně jako sousední Rakousko a Švýcarsko, i Lichtenštejnsko je zemí zimních sportů. A lyžování v jedné z nejbohatších zemí světa opravdu stojí za to.
Lichtejnštejnsko, Malbun

Lichtejnštejnsko, Malbun | foto: Profimedia.cz

Jedeme po široké silnici z rakouského Feldkirchenu, na níž je rychlost jízdy omezena na osmdesát kilometrů. Skutečnost, že už jsme v Lichtenštejnsku, čtvrtém nejmenším státě Evropy a jednom z nejbohatších států světa, poznáváme až podle všudypřítomných červeno-modrých vlajek s knížecí korunkou. A také podle četných policejních radarů nezvykle umístěných tři metry nad zemí, kde je jen málokdo očekává.

Lichtenštejnsko se rozkládá mezi Rakouskem a Švýcarskem, přičemž v nejdelším místě je dlouhé 25 km, maximální šířka pak dosahuje 12,5 km. Avšak těch 160 km² je jedním z nejkrásnějších míst, která na této planetě můžete nalézt. Nezkažená příroda, skvělá kuchyně a vznešená minulost slibují chvíle čiré blaženosti těla i ducha. Tato poslední německy mluvící monarchie nesoucí jméno po aristokratické dynastii vládnoucí z hradu Vaduz a stejnojmenného hlavního města se skládá z jedenácti městeček a obcí s celkovým počtem obyvatel 35 tisíc.

Z Vaduzu jste na sjezdovce za půl hodiny

Zní to možná trochu neuvěřitelně, ale i lichtenštejnská lyžařská střediska mají prvotřídní vybavení, v porovnání s rakouskými a švýcarskými jsou však mnohem menší a útulnější.

Z hlavního města Vaduz to do jejich středu trvá sotva půl hodiny, jedeme silnicí, která strmě stoupá a klikatí se. Projíždíme Triesenbergem, obcí s krásnými měšťanskými domy a gotickou kapličkou s vzácnými freskami, vjíždíme do horského tunelu a už jsme ve Stegu, jednom ze dvou hlavních zimních středisek. Populární je zejména mezi milovníky běžek, kteří si mohou vybrat ze tří okruhů s různým stupněm obtížnosti a délky (4, 12 a 12,5 kilometrů). Kdo chce lyžovat i v noci, má k dispozici osvětlenou trať. My však po krátké zastávce pokračujeme ještě o tři sta metrů výš, až na konec silnice do několik kilometrů vzdáleného Malbunu. Právě jsme vyjeli na Sněžku, napadá mě, protože jsme přesně stejně vysoko, tedy 1 602 metrů.

V Lichtenštejnsku na vás čekají takováto idylická údolí.

Neskutečná oáza

Malbun se právem považuje za jeden z nejkrásnějších přírodních rájů v Alpách. Toto malebné místo obklíčené alpskými vrcholky, z nichž nejvyšší je Granspitz s 2 599 metry, zůstalo ušetřeno hlučné lyžařské atmosféry, scházejí se tady především hosté, kteří mu zůstali po léta věrni. Středisko nabízí pět lanovek a vleků, 23 kilometrů sjezdovek pro dobré lyžaře i rodiny s dětmi, klidné lyžařské svahy, tréninkovou černou sjezdovkou 2,5 kilometru dlouhou, kterou využívá i místní národní tým. Pamatujete se ještě na dvojnásobnou olympijskou vítězku Hanni Wenzelovou a jejího bratra Andrease, bývalého vítěze světového poháru? Oba trénovali právě zde.

Je tu i snowboardový park, noční lyžování, dvě sáňkařské dráhy, zimní turistické trasy a samozřejmě, i aprés-ski v útulných hospůdkách a barech.

Zatímco spodní část Malbunu s hotely a parkovišti je dostupná autem, horní část od stanice čtyřsedačkové lanovky na Sareis je zklidněná a pouze pro pěší. Odtud vám také zajistí dopravu vašich zavazadel sněžným skútrem k bungalovům a apartmánům v horní části střediska. Na lyžích odjedete a sjedete od a ke každému domu, skibus do Stegu potřebují pouze běžkaři.

Všechny lanovky byly zmodernizovány a vyvezou vás zhruba do 2 000 metrů. Na Hochegg čtyřsedačková a na Tälli krytá šestisedačková s vyhřívanými sedadly. Skipasy jsou bezdotykové a od turniketu na nástupní plošinu vede pohyblivý chodník. Vlastní nástupní plošina je hydraulicky ovládaná; když nastupují děti, zvýší se, aby bezpečně dosedly na sedačky.

Nejstarší malbunský hotel z roku 1902

Tady sídlí lichtenštejnská vláda.

Lyžování s knížecí rodinou

Kupujeme si skipas a vyjíždíme lanovkou na Sareis, kde si v typické horské dřevěné restauraci Saraiserjoch dáváme pizzu a svařené víno a z velké slunečné terasy obdivujeme panorama švýcarských i rakouských Alp. Domy v Malbunu jsou před námi jako na dlani, vidět je odsud i první hotel v údolí, Alpenhotel, který se otevřel před 102 lety a od počátku je v rodinných rukou. Vede ho již čtvrtá generace rodiny Vögeli-Schroth, šéf a kuchař v jedné osobě Karl-Heinz a jeho paní Vibeke, která sem původně přijela v roce 1986 jako norská studentka na brigádu. Když budete mít štěstí, tak tady prý o víkendu potkáte celou knížecí rodinu, která si již léta chodí do Alpenhotelu po lyžování posedět.

V hradě nad městem sídlí knížecí rodina.

Ochutnejte místní speciality

Pokud se rozhodnete dát si něco k jídlu, tak vězte, že Lichtenštejnsko v podstatě nemá vlastní kuchyni, takže to, co najdete na jídelním lístku, je vesměs příbuzné s kuchyní rakouskou a švýcarskou.

Zmorga neboli snídaně obvykle sestává z mnoha druhů chleba s džemem a kávou. Pochoutkou jsou zdejší sýry. Zmittag, oběd, zahrnuje sytou polévku nebo salát, hlavní chod a zákusek. Znacht čili večeře se podává obvykle mezi šestou a sedmou a je lehká, často ji tvoří jen sendviče s masem a sýrem. Dejte si národní jídlo zvané rebel připravované z kukuřičné mouky a míchané na pánvi s mlékem, vodou a solí, jež se podává s bezinkovým pyré. Za ochutnání stojí i käsknöpfle, těstoviny s pikantním sýrem, či röschti, oškrábané, pečené brambory.

Součástí oběda a večeře bývá vynikající místní víno, které sice není v zahraničí příliš známé, ale kvalitou překoná známé značky. Ochutnejte třeba červený Vaduzer Pinot Noir Herawingert AOC nebo Merlot Anberola Selection Karlsberg Barrique.

Chcete-li ale něco zcela speciálního (a výtečného), dejte si Zweigelt Profundo Selektion Karlsberg Barrique z knížecích vinic ve Wilfersdorfu. Budete sice muset sáhnout do peněženky o něco hlouběji, lahev vás přijde zhruba na 150 franků, ale zážitek stojí za to. Víno vás dostane svojí rubínovou až fialovou barvou, intenzivní ovocnou vůní mísící se s vůní sladkého koření, jasnou to známkou zrání v sudu. V chuti je pak lahodně uleželé, ovocně kořenité, s jemnou tříslovinou.

No a pokud by vám lyžování na zdejších svazích nestačilo a zatoužili byste po změně, není nic jednoduššího než sednout do auta a vyrazit do nedalekého rakouského Arlbergu s lyžařskými středisky Lech a Zürs, které podle Skiresort Service International patří k pěti nejlepším na světě.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT
Autem po dálnici přes Salcburk, Innsbruck do Landecku, odtud okreskou do Bludenz a opět po dálnicí do Feldkirchu, kde odbočíte do Lichtenštejnska. Z Prahy je to 880 km, které se dají zvládnout za šest a půl hodiny. Cesta rychlá a příjemná.
Letecky je to poněkud komplikovanější. Do Lichtenštejnska totiž není možné přiletět přímou linkou, v zemi se nenachází letiště. To nejbližší je ve švýcarském Curychu nebo v německém Friedrichshafenu. 
KDE SE UBYTOVAT
Hotel Gorfion - Alpenhotel
Vyhlášený hotel v klidném prostředí ve výšce 1 650 metrů s nádherným výhledem a vynikající kuchyní. Nabízí 64 luxusních dvoulůžkových pokojů s balkonem, wellness oázu s bazénem, saunou, vířivkou, masážemi. Na sjezdovku je to 50 metrů. Každý host po večeři obdrží skleničku domácí lahodné pálenky ze sušených švestek. Cena dvoulůžkového pokoje s polopenzí na osobu začíná na 75 eurech, ubytování psa stojí 7 eur za noc.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...