Lyžování pod modrou oblohou na bílém firnu

  20:40aktualizováno  20:40
Slunce vysoko na modré obloze, dostatek sněhu, pohoda a všeobecná uvolněnost. Anebo také bahno na parkovištích, voda vpíjející se do ostrůvků hlíny a sjezdování mezi mokrými hroudami. To jsou dvě tváře jarního lyžování. Obě je právě možné zahlédnout ve skiareálu Černý Důl v krkonošském podhůří.

Sníh dosud drží
Do skiparku Černý Důl se vyplatí zajet začátečníkům i vyspělým lyžařům. Jeden den se tu dá obstojně prožít na lyžích či snowboardu i v těchto teplých dnech.

Po ránu jsou sjezdovky velmi dobře upravené dvěma moderními rolbami. Zdůrazňuji moderními, protože tyto stroje jsou ke sněhu daleko šetrnější než starší modely a jejich řidiči dokáží udržet pokrývku i v místech, kde už odtává sníh.

Celé dopoledne jsou tratě příjemně rovné a bez větších boulí. Jen je potřeba se smířit s tím, že lyže už nejedou tak rychle, jako na promrzlé únorové sjezdovce.

Kolem druhé hodiny odpoledne však už nestačí sebelepší práce rolbařů a sníh na jednu až dvě hodiny mokvá a tvoří se v něm koryta a boule. Ty ovšem okolo čtvrté hodiny těsně před západem slunce zase tuhnou a sjezd se zrychlí. Lyžovat můžete do půl páté.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostaneme

Jedeme po silnici z Vrchlabí na Trutnov, na velké křižovatce odbočíme doleva na Čistou, kterou projedeme a pokračujeme dál na Černý Důl. Na náměstí odbočíme doleva o pár metrech zaparkujeme na bezplatném parkovišti.

Mimosezónní ceny

1 jízda lanovkou: 60 Kč
Dopoledne: 300 Kč dospělí, 240 Kč děti
1 den: 400 Kč dospělí, 320 Kč děti
2 dny: 770 Kč dospělí, 620 Kč děti
1 hodina: 60 Kč na cvičných vlecích
3 hodiny: 120 Kč na cvičných vlecích

Skiareál 

Lanovky: 1
Vleky: 10
Celková délka sjezdových tratí: 8 km
Celková délka běžeckých tratí: 29 km
Převýšení: 300 m
Nadmořská výška spodní stanice: 600 m

Užitečné adresy
www.skipark.cz  www.horydoly.cz 

Tři červené, zbytek modrých
Páteří areálu je trojsedačková lanovka, která spojuje nejnižší a nejvyšší místo skiareálu. Stojí tedy za to, abychom na ni vyrazili jako první a obhlédli z ní většinu zdejších sjezdovek.

Nejlepší Špičák vede vlevo (při pohledu s kopce dolů) od lanovky, aby ji ve spodní třetině překřížil a dojel k samoobslužné restauraci u dolní stanice. Tato červená trať má na podhorské středisko slušné parametry - délku 1200 m a převýšení 270 metrů.

O něco kratší jsou ještě dvě červené vedlejší sjezdovky Vápenka a U lomu s převýšením 157 metrů. Na ně se dostaneme nejdelším vlekem areálu, talířovým U lomu.

Bönischovy boudy stojí za to

Zbytek sjezdovek jsou široké modré, z nichž především Bönischovy boudy stojí za vyzkoušení. Sjezdovku obsluhuje kotvový vlek a je trochu odstrčená od hlavního ruchu, a proto je na ní málo lidí, sníh na ní vydrží déle a v lepším stavu.

Bönischovy boudy najdeme na západním svahu pod horní stanicí lanovky, zatímco všechny ostatní sjezdovky se vinou po jižním svahu.

Nejdelší sjezd
Nelze zapomenout na několik skoků vedle lanovky vybudovaných zdejšími snowboardisty včetně big airu, který umožňuje až dvacet metrů dlouhé lety.

Kuriozitou turistického charakteru je trasa dlouhá skoro dva kilometry, která vede v terénu jen po vyjetých stopách od horní stanice lanovky hodně vpravo nejprve po loukách, potom ostře zatáčí okolo osamělého stromu a přes několik mezí se dostane do lesa, kudy prokličkuje po úzkých pěšinách a zamíří k dolní stanici lanovky.

Program i pro prcky
Dva krátké vleky nejníže v celém areálu těsně nad parkovištěm jsou ideální pro výcvik dětí i dospělých. Dají se na ně koupit zvláštní levnější permanentky. Jeden z vleků je klasický talířový, ale velmi zpomalený, a tak se na něj nemusí bát vstoupit i ten, kdo stojí na lyžích první den.

Ještě jednodušší je malinkatý vlek, na jehož laně ve výšce pasu jsou navlečené plastové úchyty, za které se stačí držet rukama. Kdykoliv se můžeme pustit.

Moderní středisko

V Černém Dole i teď ke konci sezóny fungují půjčovny lyží, skiservis a lyžařské školy pro skupinovou i individuální výuku. Pětidenní a delší skipas umožňuje lyžovat ještě v nedalekých Mladých Bukách a Dolním Dvoře, což jsou střediska podobného charakteru jako Černý Důl. V městečku najdete servis běžný ve větších centrech, jako je bazén, tenisová hala, restaurace a bary.  

 

Ještě jsou u nás místa, kde zimní sezóna neskončila

Autor:


Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

Ilustrační snímek

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

Lyžařů ve střediscích ubývá, ale sněhu je na horách stále dost

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařské areály v českých horách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky. Na sjezdovkách leží kvalitní...

Strana řekla, tak to tak bude. V Číně se učí lyžovat 300 milionů soudruhů

Jihočínské lyžařské středisko Si-ling je nejluxusnějším lyžařským centrem v...

Pchjongčchang 2018 je minulostí, o slovo se hlásí zimní olympiáda Peking 2022. A Čína má ambiciózní plán – chce naučit...Najdete na iDNES.cz