Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžování pod modrou oblohou na bílém firnu

  20:40aktualizováno  20:40
Slunce vysoko na modré obloze, dostatek sněhu, pohoda a všeobecná uvolněnost. Anebo také bahno na parkovištích, voda vpíjející se do ostrůvků hlíny a sjezdování mezi mokrými hroudami. To jsou dvě tváře jarního lyžování. Obě je právě možné zahlédnout ve skiareálu Černý Důl v krkonošském podhůří.

Sníh dosud drží
Do skiparku Černý Důl se vyplatí zajet začátečníkům i vyspělým lyžařům. Jeden den se tu dá obstojně prožít na lyžích či snowboardu i v těchto teplých dnech.

Po ránu jsou sjezdovky velmi dobře upravené dvěma moderními rolbami. Zdůrazňuji moderními, protože tyto stroje jsou ke sněhu daleko šetrnější než starší modely a jejich řidiči dokáží udržet pokrývku i v místech, kde už odtává sníh.

Celé dopoledne jsou tratě příjemně rovné a bez větších boulí. Jen je potřeba se smířit s tím, že lyže už nejedou tak rychle, jako na promrzlé únorové sjezdovce.

Kolem druhé hodiny odpoledne však už nestačí sebelepší práce rolbařů a sníh na jednu až dvě hodiny mokvá a tvoří se v něm koryta a boule. Ty ovšem okolo čtvrté hodiny těsně před západem slunce zase tuhnou a sjezd se zrychlí. Lyžovat můžete do půl páté.

MŮŽE SE HODIT

Jak se tam dostaneme

Jedeme po silnici z Vrchlabí na Trutnov, na velké křižovatce odbočíme doleva na Čistou, kterou projedeme a pokračujeme dál na Černý Důl. Na náměstí odbočíme doleva o pár metrech zaparkujeme na bezplatném parkovišti.

Mimosezónní ceny

1 jízda lanovkou: 60 Kč
Dopoledne: 300 Kč dospělí, 240 Kč děti
1 den: 400 Kč dospělí, 320 Kč děti
2 dny: 770 Kč dospělí, 620 Kč děti
1 hodina: 60 Kč na cvičných vlecích
3 hodiny: 120 Kč na cvičných vlecích

Skiareál 

Lanovky: 1
Vleky: 10
Celková délka sjezdových tratí: 8 km
Celková délka běžeckých tratí: 29 km
Převýšení: 300 m
Nadmořská výška spodní stanice: 600 m

Užitečné adresy
www.skipark.cz  www.horydoly.cz 

Tři červené, zbytek modrých
Páteří areálu je trojsedačková lanovka, která spojuje nejnižší a nejvyšší místo skiareálu. Stojí tedy za to, abychom na ni vyrazili jako první a obhlédli z ní většinu zdejších sjezdovek.

Nejlepší Špičák vede vlevo (při pohledu s kopce dolů) od lanovky, aby ji ve spodní třetině překřížil a dojel k samoobslužné restauraci u dolní stanice. Tato červená trať má na podhorské středisko slušné parametry - délku 1200 m a převýšení 270 metrů.

O něco kratší jsou ještě dvě červené vedlejší sjezdovky Vápenka a U lomu s převýšením 157 metrů. Na ně se dostaneme nejdelším vlekem areálu, talířovým U lomu.

Bönischovy boudy stojí za to

Zbytek sjezdovek jsou široké modré, z nichž především Bönischovy boudy stojí za vyzkoušení. Sjezdovku obsluhuje kotvový vlek a je trochu odstrčená od hlavního ruchu, a proto je na ní málo lidí, sníh na ní vydrží déle a v lepším stavu.

Bönischovy boudy najdeme na západním svahu pod horní stanicí lanovky, zatímco všechny ostatní sjezdovky se vinou po jižním svahu.

Nejdelší sjezd
Nelze zapomenout na několik skoků vedle lanovky vybudovaných zdejšími snowboardisty včetně big airu, který umožňuje až dvacet metrů dlouhé lety.

Kuriozitou turistického charakteru je trasa dlouhá skoro dva kilometry, která vede v terénu jen po vyjetých stopách od horní stanice lanovky hodně vpravo nejprve po loukách, potom ostře zatáčí okolo osamělého stromu a přes několik mezí se dostane do lesa, kudy prokličkuje po úzkých pěšinách a zamíří k dolní stanici lanovky.

Program i pro prcky
Dva krátké vleky nejníže v celém areálu těsně nad parkovištěm jsou ideální pro výcvik dětí i dospělých. Dají se na ně koupit zvláštní levnější permanentky. Jeden z vleků je klasický talířový, ale velmi zpomalený, a tak se na něj nemusí bát vstoupit i ten, kdo stojí na lyžích první den.

Ještě jednodušší je malinkatý vlek, na jehož laně ve výšce pasu jsou navlečené plastové úchyty, za které se stačí držet rukama. Kdykoliv se můžeme pustit.

Moderní středisko

V Černém Dole i teď ke konci sezóny fungují půjčovny lyží, skiservis a lyžařské školy pro skupinovou i individuální výuku. Pětidenní a delší skipas umožňuje lyžovat ještě v nedalekých Mladých Bukách a Dolním Dvoře, což jsou střediska podobného charakteru jako Černý Důl. V městečku najdete servis běžný ve větších centrech, jako je bazén, tenisová hala, restaurace a bary.  

 

Ještě jsou u nás místa, kde zimní sezóna neskončila

Autor:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Další z rubriky

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...

Permanentky on-line, skibusy, menší fronty. České hory se přibližují Alpám

Ke snowparku na Lipně letos přibude také nový Funpark pro začínající...

V českých lyžařských střediscích letos přibyly nové lanovky, dětské parky, ale i místa na parkovištích. Navzdory...

Na Monínci skoro jako na ledovci. Už ve čtvrtek se začíná lyžovat

Je druhá polovina října a na sjezdovce v Monínci už zasněžují.

Monínec bude prvním místem v Česku, kde začne lyžařská sezóna. Díky nové zasněžovací technologii Snowfactory zde bude...Najdete na iDNES.cz