Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžovačka na jedné z nejdelších sjezdovek u nás

aktualizováno 
Pokud máte rádi dlouhé sjezdy, nemusíte za nimi až do Alp. Na víkend můžete vyrazit třeba do Janských Lázní. Zdejší sjezdovky patří k nejdelším v republice. Posuďte sami: Černohorská Suzuki s převýšením 560 metrů měří rovné tři kilometry, sjezdovka Pod kabinou se stejným převýšením je o 400 metrů kratší.

Krkonoše, Skiaréna Černá hora - Janské Lázně - Dolní část sjezdovky Suzuki | foto: web skiareálu Černá hora

Tunelem na sjezdovce Suzuki

První, co lyžař po východu z lanovky uvidí, je kulatý bufet a vlevo vedle něj drobná terénní vlna - pár kroků do kopce, které ho ještě čekají, než zahájí tříkilometrový sjezd.

Vyjíždět je ale třeba opatrně. Hned po pár metrech křižuje přibližovací cesta vlek - kotvu. Za ní už začíná opravdová sjezdovka. Začátek je mírný, a jen co se sjezdovka začne rozjíždět, je třeba uhnout lesem vlevo a opustit svah vedle kotvy.

Podobných přejezdů mezi sjezdovkami je na Černé hoře hned několik, a tak je třeba sledovat ostatní lyžaře kvůli hrozícím střetům. Sjezdovka Suzuki je navíc z velké části poměrně úzká, pokud se do areálu sjede větší počet lyžařů, je to na ní hodně znát.
 
Pro lyžaře je příjemné, že se na jedné z nejdelších sjezdovek v Česku střídají prudší pasáže s částmi s mírnějším sklonem. Suzuki je jedinečná průjezdem úzkého tunelu u dojezdu. Vede pod příjezdovou silnicí, ale bohužel se u něj většinou sjede více lidí, a není ho tak možné projet ve vyšší rychlosti. Někteří z lyžařů a snowboardistů se navíc dokážou uvnitř úzkého prostoru zastavit a vytvořit tak velmi nebezpečnou situaci.
 
Ti, kteří mají radši prudší sjezdy, využívají "ostřejší" sjezdovku přímo pod lanovkou. Naopak začátečníci ocení pláň na vrcholu Černé hory s dvojicí talířových vleků, kde je sklon svahu opravdu minimální. Trochu paradoxně je tu ale umístěn měřený slalom. Pokud zařízení funguje, je možné porovnat v něm své síly se soupeři. Bohužel větším problémem než sjet branky je získat na skoro rovném svahu nějakou rychlost.

Krkonoše, pohled shora na skiarénu Černá hora - Janské Lázně
Foto: web skiarény Černá hora

Areál v Janských Lázních se dlouhou dobu pyšnil nejdelší sjezdovkou v republice. V současnosti to už ale neplatí. V Rokytnici nad Jizerou je možné sjet 3 200 metrů dlouhou turistickou sjezdovku na Lysé hoře.

15 sjezdovek na 12 km

Celková délka lyžařských tratí ve Skiareně Černá hora - Janské Lázně je dvanáct kilometrů. Sjezdovek tu napočítáte hned patnáct - deset modrých tvoří polovinu délky, čtyři červené a jedna černá tvoří zbytek.

Délky sjezdovek dělají ze střediska ve východní části Krkonoš jednu z nejvyhledávanějších oblastí pro zimní sportování v zemi. Nejsou však jediným lákadlem. O pět hvězdiček, symbolizujících nejvyšší kvalitu střediska, se zasloužily i lanovky a vleky.

Klasických vleků tu napočítáte třináct, k tomu přidejte ještě dva dětské, čtyřsedačku Protěž a chloubu střediska - nejmodernější osmikabinovou lanovku v Čechách: Černohorský expres.

Krkonoše, Černohorský express
Foto: web skiarény Černá hora

Kabinová lanová dráha spojující Janské Lázně s vrcholem Černé hory byla postavena už v roce 1928. Ta sloužila až do roku 1981, kdy její funkci převzala nová lanovka. Ze staré lanovky zbyl jen předposlední podpěrový sloup, který byl zachován a přeměněn na unikátní vyhlídkovou věž. Veřejnosti slouží od roku 1998 a nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na hřebeny Krkonoš.

Od letošní sezony platí společná jízdenka s areálem Duncan ve Svobodě nad Úpou, nově se naváží technický sníh na černém úseku sjezdovky Pod kabinou a rozšířil se dojezd sjezdovky Suzuki Černohorská nad dolní stanicí Černohorského expresu, je tu stálá trať obřího slalomu s časomírou na sjezdovkách Sport1 a Duncan1.

Pro běžkaře se pravidelně strojově upravuje na padesát kilometrů tratí, sáňkaři mohou vyzkoušet tři a půl kilometru dlouhou Černohorskou sáňkařskou cestu.

Za kolik se na Černé hoře svezete?

Celodenní lístek pro dospělého stojí 590, dětský 360 korun. Při zakoupení permanentky na vícero dní pár korun ještě ušetříte. Pokud máte raději bodové jízdné, i to v ceníku najdete. Že se chcete svézt jen kabinkou? Proč ne. Za cestu nahoru dáte stovku, dítě vás bude stát o dvacetikorunu méně.

Vozit se nahoru a dolů můžete v celém areálu každý den od 9 do 16 hodin. A pokud nebudete mít sportování dost, můžete si dát do těla ještě na večerní lyžovačce. Za tři hodiny poježdění na Protěži zaplatíte 250 korun, vaše ratolest to má o padesát korun levnější.
A když vás středisko omrzí, můžete ho srovnat s okolím. Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Mladé Buky nebo Velká Úpa. Všude se z Janských Lázní pohodlně dostanete skibusy.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Lyžařů ve střediscích ubývá, ale sněhu je na horách stále dost

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Lyžařské areály v českých horách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky. Na sjezdovkách leží kvalitní...

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Najdete na iDNES.cz