Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lyžařský cirkus Portes du Soleil

  7:00aktualizováno  7:00
Portes du Soleil se nachází jen půl hodiny od Ženevského jezera, z jedné strany Švýcarsko, ze druhé Francie. Jeden lyžařský areál, čtrnáct středisek, 212 lanovek, 650 km sjezdovek. To vše na jediný magnetický skipass, který za celý týden nevyndáte z kapsy.

Proslulá "Mur de Suisse"
Portes du Soleil je známý mimo jiné tzv. "Stěnou Švýcarska" - "Mur de Suisse."

Už na lanovce cestou kolmo vzhůru není cosi v pořádku. Podezřele mnoho sedaček dolů je obsazeno sjezdaři s nazutými lyžemi. Problémem není nedostatek sněhu, problémem je sama "Mur de Suisse". Na strmém svahu to po vydatném nočním sněžení vypadá, jako by tam právě spadla lavina.

Sjezdaři tu pramálo připomínají lyžaře. Spíše výlet posledního školního družstva, které omylem zabloudilo na slalomák v Harrachově. Několik zoufalců vykutává ze záplavy sněhu ztracené lyže. O kus dál se rozplácla žlutá kombinéza. Tam se někdo další kutálí jako sněhová koule.

To nejsou lyžařští začátečníci, ti sjíždějí dolů lanovkou. Zkuste si vjet do metrových zledovatělých boulí, které sotva vykukují z těžkého čerstvého prašanu. Je to víc než výzva, to je boj i pro ty nejzkušenější.

Avšak může být prý ještě hůř. To když se z černé Chavanette stane ledová hora. Pak ženy prosí své posedlé muže, aby zkrotili vášně a výzvu rozdat si to s přírodním živlem nechali na jindy.

"Sjížděl jsem už leccos. Ale tady někdy cítím, že jde opravdu o život. Děsí mě to, ale zároveň přitahuje," říká Alain Janette z nedalekého Lausanne. "Chavenette je zalomená do 'L'. Když je zmrzlá a upadneš, můžeš sletět přes sklaní hranu do propasti."

Největší lyžařský cirkus světa
Portes du Soleil je největší propojený lyžařský cirkus světa. Na švýcarské straně Portes du Soleil dominuje například Champéry, Les Crosets, na francouzské slavná dějiště světového poháru Avoriaz a Les Gets.

Nelyžuje se ve výšce 3800 metrů jako na Matterhornu a chybí tu ledovec, jako je Mer de Glace v Chamonix. Zato je tu už zmíněná "Mur de Suisse". Nebo areál "super černých" tratí v Avoriaz.

Ale abychom pořád jen nestrašili, Portes du Soleil - "Brány slunce", jsou hlavně propletencem sjezdových tratí, jež potěší lyžaře, kteří nehledají výzvy, ale chtějí mít zábavu.

O lyžování ve Švýcarsku jsme napsali

Panorama, trumf Crans Montany

Lyžování ve stínu Eigeru

Leukerbad: koupání pod zasněženými štíty

Čtyři údolí: výzva pro nejnáročnější lyžaře

Mont Fort: ranvej do pekla

Rodinná romantika v divočině
Romantický mnohakilometrový sjezd divokou přírodou z Point des Mossettes (2277 m) až do Morgins s tisícimetrovým převýšením začíná jako mystický výlet na konec světa.

Najednou nikde nikdo, jen měkká urolbovaná dálnice. Nejprve se točí kolem dřevěného kříže nad údolím Les Crosets, pak se klikatí po úbočí táhlého hřebenu a padá hloub a hloub do zalesněného údolí. Končí po půl hodině jízdy v malebném švýcarském městečku Morgins. Cestu, kterou zpestřuje pohled na spadlé laviny na protějších svazích, zvládne každá rodina.


Podobná trasa vede z Pointe de Ripaille (2100 m) do Champéry, kde lyžař míjí na pastvinách stovky let staré dřevěné sruby.

Celodenní výlety
"Brány slunce" jsou stvořeny pro celodenní výlety. Ze švýcarského Champéry přes Les Crosets do francouzského Avoriaz, pak Morzine až do Les Gets to trvá tři a půl hodiny. Tou nejkratší cestou. Všude kolem zůstávají desítky dalších možností a odboček. Jedete od obzoru k obzoru.

Z Col de Bassachaux (1778 m) do dáli až k lanovce na Téte de Linga (2127 m) mezi Avoriaz a Chatel to vypadá jako pohled přes devatero hor a údolí. "Na lyžích jste tam za 40 minut," říká Jérome Guérin, jeden z šéfů areálu Portes du Soleil.

Říše kontrastů
Ale lyžování napříč "Branami slunce" je i cestou kulturních šoků. Švýcaři se pyšní zachováváním tradičních horských vesnic. Takové je Champéry, Morgins.

Stačí se však přehoupnout přes dvoutisícový hřeben do Avoriaz a Francouzi udeří lyžaře velkolepými bílými dálnicemi, ale také moderní architekturou zimních středisek "třetí generace".

Sjezdařské tunely dovedou až do bizarního lyžařského města, které trčí na skále ve výšce 1800 metrů nad mořem. Lanovky se vznášejí mezi paneláky pobitými borovým dřevem. Nahoře byty, dole restaurace, bary, obchody se suvenýry a sportovním náčiním. Místo hlavní ulice sjezdovka. Mezi tím se proplétají koňské povozy a pásové skibusy.

Koncentrace lidí je tu povážlivá. Stačí, aby přestala jezdit jediná lanovka a u ostatních se začnou kupit fronty. A na konci lyžařského města straší gigantické parkoviště. Je trochu záhadou, jak v něm návštěvníci najdou své auto po nočním sněžení.

Ale parkoviště neparkoviště, nakonec stejně vždycky spočinete pohledem na dominantě zubatého masivu Dents du Midi (3257 m) s Mont Blankem v pozadí. A také, to nelze Avoriaz upřít, je tady jedno z nejlepších, nejpestřejších lyžování v celé oblasti Portes du Soleil.

Z borovicového paneláku je to do Super Morzine - ráje sjezdařských lyžařských začátečníků či rodin s malými dětmi - pět až deset minut jízdy. Tady je království mírných "supermodrých", kde nehrozí boule, prudké sklony, a tudíž ani krkolomné pády. I dědeček s babičkou mohou bezpečně zavzpomínat na staré dobré časy a obnovit slávu svých kristiánek.

Deset minut na opačnou stranu, zase čeká areál "superčerných". Boule, prudké splazy, volný terén okolo, taková je třeba "Combe de Machon". Nebo "Cup de Monde" (světový pohár), prudká, dlouhá, technicky náročná. Nahoře vás vykopne a vy po pár minutách s ďábelskou rychlostí spadnete do rozeklaného údolí o tisíc metrů níž. Zkuste si ji jednou bez zastávky.

MŮŽE SE HODIT

JAK SE TAM JEDE:
Cesta do nejbližšího střediska Portes du Soleil ve Švýcarsku trvá autem z Prahy přes Rozvadov, Norimberk, Heilbronn, Basilej a Bern kolem devíti hodin. Vyplatí se jet přes noc - dálnice jsou volnější, cesta rychle ubíhá. Ale pozor na únavu. Chce to střídat se za volantem a dělat zastávky.

KOLIK CO STOJÍ:
Ubytování v apartmánu je pro čtyřčlennou rodinu ve Švýcarsku asi za 80 SF na den. Skromnější ve Francii asi o čtvrtinu až třetinu méně.

Skipas na šest dní stojí 246 CHF = 167,44 euro (180 CHF pro dítě). Rodiny mají patnáct procent slevu.

CO JEŠTĚ VYZKOUŠET: Třeba velkolepý areál snowboardistů v Les Crosets o rozloze 6 km čtverečních. Nebo noční lyžování, sáňkařské dráhy, či curling - metanou na ledě. Či krásné, táhlé běžecké tratě v Super Morzine. Ale sportovci pozor s dechem - jste ve výšce až 1800 m. Chce to začít opatrněji.

CO SI KOUPIT:
Pokud jste na švýcarské straně, pak pravý nefalšovaný švýcarský kravský zvon. Jsou k dostání od nejmenších až po největší v ceně několik set švýcarských franků.

INFORMACE:
Avoriaz: www.avoriazski.com
Les Gets: www.lesgets.com
Champéry:  www.champery.ch

Výhledům ze sjezdových tratí dominuje zubatý masiv Dents du Midi.

Francouzské lyžařské sídliště Avoriaz.

Výhled z lanovky na "borovicové paneláky" v Avoriaz.

Jedna ze sjezdových křižovatek v Avoriaz.

Mapa umístění Portes du Soleil.

Pohled na část švýcarského střediska Les Crosets.

Autoři: ,
Nejčtenější

Petrova bouda v Krkonoších už zvenčí opět vypadá jako horská chalupa...
VIDEO: Krkonošská Petrovka už vypadá jako horská bouda, je pod střechou

Petrova bouda na hřebenech Krkonoš, kterou před šesti lety zničil požár, už znovu vypadá jako horská chalupa. Přes léto dostala dřevěná okna a střechu. Zima...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Další z rubriky

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Celý svět i Peruánci tradičně spojují "objevení" skalního města Machu Picchu se...
Panika mezi cestovateli: Povolení na Machu Picchu budou do Vánoc pryč

Pokud plánujete cestu na Machu Picchu cestou Inků, zarezervujte si ihned povolení. Letos se totiž vydávají o tři měsíce dřív než obvykle a předpokládá se, že...  celý článek

Na západě Francie se můžete přes Airbnb ubytovat třeba v letadle.
Recept na nudu na cestách. Noc v letadle, věži či perníkové chaloupce

Sdílená ekonomika nerezonuje jen v oblasti služeb pro přepravu osob, ale také na poli krátkodobého ubytování. Celosvětová platforma Airbnb získává stále více...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.