Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžařské podmínky v horách jsou ideální

  9:04aktualizováno  9:04
Ideální sněhové podmínky v českých horách o víkendu místy kazil prudký vítr a oblačnost. Zatímco sjezdařské tratě v Jizerských horách, na Šumavě a Vysočině o víkendu okupovaly stovky milovníků zimních radovánek, Krušné hory zaznamenaly slabou a Beskydy a Krkonoše dokonce podprůměrnou návštěvnost. Lidi podle provozovatelů lyžařských areálů odrazuje zejména vítr, řada turistů také zřejmě dala přednost předvánočním nákupům. Horská služba tak zasahovala pouze ojediněle, většinou u lehčích úrazů.

KRKONOŠE

Od 50 do 80 centimetrů sněhu čeká na návštěvníky největších krkonošských lyžařských areálů. Ideální lyžařské podmínky však včera pokazil silnější vítr. Řada lidí se kvůli němu na svahy raději vůbec nevydala. "Sobota byla pěkná, v neděli počasí ke sportování příliš nelákalo," řekl ředitel lyžařského areálu v Peci pod Sněžkou
František Vambera. "Kvůli větru jsme vůbec nedoporučovali hřebenové túry," doplnil horský záchranář.
   

I přes méně příznivé počasí však o víkendu Krkonoše v porovnání se všedními dny znatelně ožily. "Lidí v týdnu zatím není mnoho, se svátky ale budou asi opět přibývat," uvedl Vambera. Podle informačního střediska ve Špindlerově Mlýně jsou
prakticky veškeré ubytovací kapacity od 22. prosince do Silvestra již delší dobu naplněny. Horská služba tradičně varovala před některými horskými úseky, kde hrozí laviny. Uzavřeny zůstávají úbočí Kozích hřbetů, údolí Bílého Labe, Labský důl od Pudlavy, cesta Kotelními jámami a Obří důl.
   

ORLICKÉ HORY

Orlické hory návštěvníky v sobotu i v neděli přivítaly nejen množstvím sněhu, ale i dobrým počasím. V porovnání s Krkonošemi zde byl vítr minimální. Deštné hlásilo až 70 centimetrů sněhu, Říčky kolem 60 centimetrů sněhové pokrývky.

JIZERSKÉ HORY

"Lyžuje se ve všech střediscích, v Bedřichově, na Severáku, Špičáku a také na Ještědu," řekl člen bedřichovské Horské služby. Na Ještědu jezdí od soboty pět ze šesti vleků. Nelyžuje se jen na slalomovém svahu, který se musí zasněžit pomocí techniky. Horská služba již zaznamenala první lehké úrazy. Teploty se drží mírně pod nulou a od noci nepřetržitě slabě sněží, občas vysvitne slunce. V centrech zimních sportů je kolem 40 centimetrů sněhu, pokrývka na hřebenech je téměř dvojnásobná. Běžecká magistrála je upravena.
   

ŠUMAVA

Na Šumavě i v Krušných horách panují dobré lyžařské podmínky. V zimních střediscích jezdily i víkendu téměř všechny vleky a lyžaře zatím nezdržovaly dlouhé fronty, řekli pracovníci Horské služby v Železné Rudě na Klatovsku a v Božím Daru na Karlovarsku. "Na sjezdovkách bylo průměrně lidí, před Vánocemi většinou žádné velké návaly nebývají," řekl člen Horské služby na Božím Daru. Na své si v Krušných horách přišli nejen vyznavači sjezdového lyžování, ale i běžkaři. Sjezdové i běžecké tratě jsou upravené, od rána napadlo asi pět centimetrů nového sněhu. Záchranáři zasahovali v sobotu a v neděli u dvou vážnějších úrazů: zlomené klíční kosti a poškozených vazů v noze.
   

Také v západočeské části Šumavy se o víkendu vydaly za lyžováním stovky lidí. V provozu byly téměř všechny vleky v Železné Rudě i na Špičáku. Podle Horské služby se o víkendu staly zhruba čtyři lehčí úrazy. U vleků na Špičáku byly přibližně pětiminutové fronty. V okolí Železné Rudy nejsou běžecké trasy prozatím upravené. Podle údajů místního informačního centra je zde méně než 40 centimetrů sněhu, což je pro stroje na úpravu běžeckých tras málo.

VYSOČINA

Ideální sněhové podmínky pro sjezdové lyžování i běžkaře panují ve všech turistických centrech Českomoravské vrchoviny. Na sjezdovkách leží více než půl metru sněhu, tratě jsou upravené. Vleky jezdí od 9:00 do 21:00 při umělém osvětlení. Na Vysočině od nedělního odpoledne sněží.
   

Zatímco do největšího zdejšího centra bílého sportu v Novém Městě na Moravě na Žďársku zavítalo méně turistů než vlekaři čekali, v Lukách nad Jihlavou se jezdí jako o život. "V minulém týdnu jsme vyrobili tuny technického sněhu, v dolních partiích
sjezdovek ho leží téměř metr," řekla předsedkyně SKI klubu Magda Vaňková. Vlek z Rakouska, dlouhý 555 metrů, který pojme až 850 lidí za hodinu, zde do zkušebního provozu uvedli loni. Milovníkům bílého sportu tu nabízejí tři upravené svahy o délce 560, 620 a 800 metrů, k dispozici je bufet i parkoviště a umělé osvětlení. Také na Čeřínku, v hlavním turistickém centru Jihlavska, jsou na sjezdovce dlouhé 600 metrů vynikající podmínky. Na vlek se o víkendu čekalo maximálně pět minut.
   

Na Vysočině je 22 sjezdových tratí s vleky: deset na Žďársku, čtyři na Jihlavsku, po třech na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku, dvě na Pelhřimovsku. Turistům nabízejí svahy dlouhé od 250 do 800 metrů. Za jednu jízdu vlekem turisté zaplatí od čtyř do osmi korun. Milovníci bílé stopy si pak přijdou na své i pod horou Javořicí u autocampu Řásná na Jihlavsku. Lesními úseky tu vede na 50 kilometrů upravených tratí.
   
BESKYDY

Velmi malou návštěvnost zaznamenali o víkendu provozovatelé vleků a rekreačních zařízení v Beskydech. Na nezájmu lyžařů se zřejmě podepsalo i nepříznivé počasí. Převážně bylo zataženo, foukal nárazový vítr a teploměr ukazoval asi minus deset stupňů Celsia, řekl člen beskydské Horské služby Pavel Masopust. Řada lidí zůstala doma zřejmě i kvůli blížícím se vánočním svátkům. Největší příliv lyžařů očekávají v Beskydech až od konce prosince. V horách je nyní 40 až 75 centimetrů sněhu. Nejsilnější pokrývka leží na Lysé hoře, kde už je asi metr sněhu. O víkendu byly otevřeny téměř všechny sjezdové tratě. Horská služba nemusela zasahovat u žádných vážnějších zranění.
   

Lyžař se svým psem v Javorníkách

Autor:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

Pražská zoo opět mezi elitou. V prestižním žebříčku obhájila páté místo

Ve středu 9. listopadu oslaví gorilí samec Richard své 25. narozeniny,...

Zoologické zahradě v Praze se opět podařilo uspět v náročné světové konkurenci a v žebříčku cestovatelského serveru...

Najdete na iDNES.cz