Lyžařská střediska hledají vodu

Teplé zimy jsou na přírodní sníh stále skoupější a tuzemské skiareály, pokud chtějí přežít, musí své sjezdovky zasněžovat uměle. Jediné sněhové dělo puštěné na plný výkon však za pouhou hodinu provozu vychrlí do vzduchu desítky tisíc litrů vody, která se na mrazu promění ve sněhové vločky. Vydatný vodní zdroj proto začíná mít pro každé lyžařské středisko cenu zlata. "Vhodné klimatické podmínky k zasněžování na našich horách většinou nastanou jen několikrát za zimu a provozovatelé skiareálů se v takových chvílích snaží využít všechna děla, která mají k dispozici. Proto musí být v blízkosti sjezdovek vydatné zdroje vody," říká odborník na horské technologie Jiří Lhota.

Sněhový kanon podle něj za vteřinu spotřebuje až deset litrů vody, kterou provozovatelé skiareálů získávají přímo z potoků, ze speciálních rezervoárů nebo z obecních vodovodů. Provozovatelé skiareálu v Peci pod Sněžkou například čerpají vodu na výrobu technického sněhu z Lučního potoka tekoucího přímo pod hlavními sjezdovkami. "Toto řešení však není ideální. Zasněžování chceme dále rozšiřovat a při slabých srážkách bychom se v budoucnu mohli kvůli nedostatku vody dostat do vážných problémů," připouští ředitel společnosti Ski Pec František Vambera.

Pečtí vlekaři proto podle něj už nyní přemýšlejí, jak současný jediný zdroj vody posílit. "Několik děl navíc ještě potok utáhne, ale potom budeme muset najít nějaké řešení. Uvažujeme o napojení na městský vodovod," konstatuje Vambera.

Malá vydatnost místního Černého potoka dělá starosti i pracovníkům Tělovýchovné jednoty Spartak v Rokytnici nad Jizerou, která provozuje oba tamní lyžařské areály. "Na provoz čtyř děl v areálu Horní Domky nám zatím voda stačí. Výraznější rozšíření umělého zasněžování však při dodržení stanoveného minimálního průtoku v potoce nepřipadá v úvahu. V budoucnu proto budeme muset zřejmě vybudovat přivaděč vody až ze sedm kilometrů vzdálené Jizery," sděluje pracovník rokytnického Spartaku Roman Ruščak.