Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžařská sezona začíná! Sněhu je metr a vleky jezdí

  12:25aktualizováno  12:25
Lyžaři mohou jásat. V pátek i v sobotu má sněžit a mrznout a vlekaři slibují nastartovat stroje. Na horách je místy až metr sněhu. Lyžovat se dá v Krkonoších, na Šumavě, v Jizerkách, Orlických a Krušných horách i v Beskydech. V Jeseníkách bude tento víkend testovací.

Letošní lyžařská sezona začíná brzy. Měla by dát zapomenout na loňskou teplou zimu. | foto: Roman ČejkaMF DNES

V Krkonoších už se první vleky rozjely minulý víkend. Tuto sobotu se k nim přidají některé sjezdovky na většině českých hor.

Otevře se většina středisek v Jizerkách, Krkonoších a na Šumavě. V Jeseníkách bude tento víkend testovací. Pojedou jen některé vleky a na dodávce sněhu budou pracovat sněžná děla.

Počasí bude lyžařům přát celý víkend. V sobotu poleví sněžení, ale na horách teploty nevylezou nad nulu, což sněhu prospěje. Povane jen mírný vítr a bude dobrá viditelnost.

"Podmínky pro lyžaře vypadají ideálně," řekla MF DNES meteoroložka Jaroslava Hajáková z Českého hydrometeorologického ústavu.

Lyžaři na sjezdovce v Beskydech

Krkonoše a Orlické hory

Na sjezdovkách v hlavních střediscích leží od 35 do 75 centimetrů sněhu. Nejvíce sněhu je v Krkonoších v areálu Horní Mísečky.

Vleky se rozjedou v Harrachově, v Rokytnici nad Jizerou, na Studenově, v Pasekách, ve Vítkovicích, na Medvědíně a v Horních Mísečkách, kde jsou upraveny i tratě pro běžkaře v délce 15 km, pro klasiku i bruslení.

Horská služba ale varuje před neprojetými cestami a závějemi na hřebenech Krkonoš. V horách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

V Jablonci nad Jizerou, ve Vysokém nad Jizerou i v Herlíkovicích se začíná večerním lyžováním v pátek v 18 hodin, o víkendu se bude lyžovat až do 21 hodin také na Benecku.

Lidé si zalyžují také v obou hlavních střediscích Deštné a Říčky v Orlických horách.

Sněhové zpravodajství a přehled otevřených středisek v ČR - ZDE

Šumava
Ve skiareálu Špičák se zítra rozjedou všechny hlavní vleky včetně čtyřsedačkové lanovky.

"Na vrcholu Špičáku je už skoro metr sněhu," říká Vladimír Kasík z lyžařského areálu. Na sjezdovce U Zalomeného, na které se příští rok v březnu pojede poprvé na Šumavě světový pohár ve skicrossu, naměřili od 80 do 100 centimetrů sněhu.

"Mrazivé počasí nám navíc umožňuje zasněžovat také sněhovými děly, takže v sobotu dopoledne budou na Špičáku výborné podmínky pro lyžování. Děti mohou využít vlek u hotelu Sirotek, ale tento víkend se prozatím neuskuteční večerní lyžování na Lubáku," dodal Kasík.

Do 15. prosince navíc platí ceník vedlejší sezony, kdy jednodenní jízdenka pro dospělého přijde na 380,- Kč. Za jednotlivou jízdu zaplatí dospělý 80 a dítě 50 korun.

Sníh potěšil malé i velké lyžaře.

V sobotu se začne lyžovat na Zadově i ve Skiareálu Lipno. Už v pátek v 18 hodin se rozjedou dva vleky na Kubově Huti na Prachaticku. Provozovatelé dvou největších šumavských středisek původně chtěli oznámit otevření sjezdovek těsně před víkendem, ale mrazivé počasí a sněžení jejich rozhodování urychlilo.

Kromě areálu na Špičáku budou lyžaři o víkendu jezdit i na Belvederu v Železné Rudě. Zřejmě se rozjedou i Samoty.

Připraveno bude také několik prvních kilometrů upravených běžeckých stop. "Upravovat se budou například trasy v Železné Rudě a okolí," slíbila Ivana Vilišová z tamního infocentra.

Na Železnorudsku leželo před víkendem až 70 centimetrů sněhu. První běžkaři se tak budou moci projet například k jezeru Laka, na okruhu kolem Nové Hůrky a do Ferdinandova údolí, upravené stopy budou také k Pancíři, okruhy na Belvederu a na Špičáku.

Vše o zimních střediscích, sjezdovkách a lyžích čtěte na - zima.idnes.cz

Krušné hory
Na Klínovci je přes půl metru sněhu a náčelník zdejší Horské služby Rudolf Chlad si pochvaluje:

"Tolik sněhu v listopadu od sedmdesátých let na horách nebylo. A další padá." V provozu by měly být vleky na Božím Daru (K Novaku), za hotelem Praha, třísedačková lanovka na Klínovci, lanovky v Perninku a pravděpodobně i ve skiareálu na Bublavě.

Běžkaři si přijdou na své hlavně v okolí Božího Daru a v krušnohorském Perninku, upravená bude stopa Krušnohorské magistrály.

Počasí vylákalo lyžaře do hor.

Ceny celodenní permanentky se v lyžařském areálu na severní straně Klínovce zvýšily oproti loňsku o čtyřicet korun. Dospělého zde tedy lyžování přijde na 530 korun. Ostatní vlekaři zvyšují ceny jen minimálně, ale spíše vůbec.

"Na Novaku budou jezdit vleky od pátku do neděle. Dospělý zaplatí 200 korun a dítě 130 korun. Rozjede se i vlek za hotelem Praha. Upravíme i běžecké tratě," uvedla Iva Králová z božidarského infocentra.

Na Klínovci zasněžují Pařezovku a Dámskou. V sobotu se rozjede třísedačková lanovka u Dámské. Areál pro děti bude zatím uzavřený.

Pernink nabízí sportování jak běžkařům, tak lyžařům. Běžkařům slouží upravený, 1,5 kilometru dlouhý běžecký okruh, který je večer osvětlen. Tento týden začali v areálu Pod nádražím s večerním lyžováním - otevřeno je od 18 do 20:30 hodin i ve čtvrtek a v pátek.

O spuštění vleků se uvažuje i ve skiareálu v Bublavě.

Jizerské hory
V Jizerkách je přes půl metru sněhu a většina středisek bude otevřená.

V Bedřichově je na sjezdovkách 60, na Severáku 75 a na Tanvaldském Špičáku 50 cm prachového sněhu. Vleky budou v provozu od pátku do neděle, většinou do 16 hodin.

Smržovka nabízí i večerní lyžování od 17 do 21 hodin. Otevřený bude i snowpark

Lyžovat se bude o víkendu i ve střediscích Hodkovice-Záskalí, Zásada, Černá Říčka a Kořenov-Příchovice.

Areál Kořenov-Rejdice bude v pátek a v sobotu v provozu až do 21 hodin a otevřená bude i snowboardová U-rampa.

Lyžařská běžecká magistrála je z větší části upravená, s průměrnou vrstvou sněhu padesáti centimetrů.

Snowboarding

Jeseníky
Lyžovat se bude jen v některých střediscích. Někde se totiž o víkendu ještě chtějí naplno věnovat výrobě technického sněhu a připravovat sjezdovky až na pozdější dobu.

Šéfové areálů, které otevřou, ale upozorňují, že provoz bude omezený. "Víkend bude testovací. Pustíme jen kotvový dvoumístný vlek a lyžovat se bude jen na části sjezdovky, zhruba pět set metrů délky. Podle zájmu jsme schopni pustit i dětský vlek," řekl šéf areálu Ski Sněžník na Dolní Moravě Oldřich Štos.

Na Červenohorském sedle budou lidé moci prvně lyžovat jen na dvou menších "loučkových" sjezdovkách.

Pojede už také jeden vlek na Pradědu, kde leží 60 centimetrů přírodního sněhu. V provozu bude takzvaný Velký Václavák.

V Petříkově zahájí provoz jen areál Ski Petříkov, který pustí malou sjezdovku. "Bude to ale až v neděli," upozorňuje majitel areálu Robert Kolář.

Bez omezení budou v provozu jen dvě střediska: Bonera na Ramzové a Proskil v Branné.

Firma Bonera na Ramzové pustí už celou lanovku z Ramzové až na Šerák, takže lyžaři budou mít k dispozici i celou sjezdovku, která je nejdelší v Jeseníkách. "Do víkendu budeme ještě vyrábět technický sníh, takže svahy budou dobře připravené," řekl majitel areálu Adolf Bořuta.

Středisko Proskil v Branné má náskok, protože mohlo pustit zasněžování dřív než jiná střediska. Má totiž chladicí věž, která umožňuje zasněžovat i při teplotě vody několik stupňů nad nulou a teplotě vzduchu minus tři stupně.

Technický sníh se bude vyrábět i o víkendu během provozu. "Sjezdovka je dostatečně široká, takže lyžařům to vadit nebude a mladí se naopak v kupách technického sněhu vyřádí," slibuje majitel areálu Rostislav Procházka.

Na své si přijdou také běžkaři, na které budou čekat desítky kilometrů upravených stop mezi Červenohorským sedlem a Pradědem, Červenohorským sedlem a Vřesovou studánkou, připravena pro ně bude i trasa Petrovka-Kouty nad Desnou, Petříkov-Ostružná nebo Ztracené kameny-Alfrédka-Karlov.

Kvalitní stopa čeká také lyžaře v okolí Paprsku nebo na běžkařských okruzích na Skřítku.

Nejvíc sněhu je v současné době na Pradědu, kde napadalo 70 centimetrů. V dalších střediscích je od 20 do 40 centimetrů sněhu.

Ovčárna z Pradědu
Pohled na chatu Ovčárna z Pradědu

Beskydy
Lyžaře v Beskydech zve zatím jen středisko na Javorovém vrchu nedaleko Třince.

"Lyžovat by se mělo na sjezdovce dlouhé 300 metrů," slibuje provozovatel střediska Viktor Pavlík. "Napadlo ještě několik centimetrů sněhu, chystáme se začít s umělým zasněžováním."

Provozovatelé dalších středisek v Beskydech o spuštění vleků zatím jen uvažují nebo to vůbec neplánují.

"Majitelé nám bohužel své záměry nehlásí. Zatím jen víme, že by snad mohly jet dva vleky na Pustevnách. Lyžovat by se údajně mohlo i na Lysé hoře," řekl dispečer Horské služby Beskydy.

Pro milovníky bílé stopy bude v sobotu připravena běžkařská trasa spojující Javorový vrch s vrcholem Ostrý.

Nejvíce sněhu zatím napadlo na Lysé hoře, kde leží až šedesáticentimetrová sněhová pokrývka. Na ostatních vrcholech Beskyd je o 20 centimetrů méně.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

Autoři: , ,


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

I přes oteplení zůstává na horách sníh, mrazivý víkend lyžařům pomůže

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Oteplení z posledních dní ukončilo provoz některých lyžařských areálů, zejména na jihu Moravy. Na horách ale zůstává...

Lyžařské areály lákají na prázdné sjezdovky a snížené ceny

Ilustrační snímek

Na horách ve velkých skiareálech jsou stále výborné podmínky pro lyžování. Většina středisek bude otevřena do...

Najdete na iDNES.cz