Lyžaře vyhání z hor obleva a déšť

  13:46aktualizováno  13:46
Lyžařská sezona se chýlí ke konci. V Krkonoších už od tohoto víkendu nebude problém sehnat ubytování a ceny vleků půjdou pomalu dolů. Na sjezdovkách, které nejsou uměle zasněžovány, se objevují vyjetá místa. Obleva vyhání lyžaře ze skiareálů na Šumavě, Krušných horách i Beskydech.

Krkonoše
"Tento týden ještě pokračují holandské prázdniny a potom letošní hlavní lyžařská sezona ve Špindlerově Mlýně skončí. V polovině března u nás začne vedlejší sezona za levnější jízdné," uvedl ředitel špindlerovského ski areálu Jiří Beran.

Sjezdovky v nejznámějším krkonošském lyžařském středisku podle něj budou kvalitní ještě několik týdnů. "Věříme, že budeme jezdit až do Velikonoc, které letos připadají na předposlední dubnový týden," dodal Beran.

Ve špindlerovských hotelech a penzionech, které byly v uplynulých týdnech beznadějně obsazené, bude brzy možné sehnat volné pokoje a to o třetinu levněji než dosud.

Úbytek zahraničních návštěvníků pocítili o uplynulém víkendu i vlekaři v Janských Lázních. "Lidí bylo oproti minulému víkendu asi o pětinu méně. Nebylo tak pěkné počasí a ubylo i prázdninových rekreantů," řekl Petr Hynek za společnosti Mega Plus provozující lyžařský areál na Černé hoře. Dodal, že i v Janských Lázních chtějí lyžovat až do Velikonoc.

Dobré sněhové podmínky zatím vládnou i v Peci pod Sněžkou. Pouze na sjezdovce Hnědý vrch, která nemá technické zasněžování, se začínají objevovat vytátá místa.

Šumava
Jestliže bude ještě pár dní na Šumavě pršet jako tento víkend, lyžařská sezona skončí. Ve všech lyžařských areálech na Šumavě bylo v neděli až dva stupně nad nulou, zataženo a mírně pršelo.

"Na Churáňově je čtyřicet sedm centimetrů přírodního sněhu, ale na sjezdovkách, zvláště v dojezdových místech, je už vydřený," uvedl šéf provozu Lyžařského areálu Zadov Luděk Sáska.

Ani na Nových Hutích nebyla situace o moc lepší, ačkoliv tam bylo zhruba tři sta návštěvníků. "Jezdíme pořád, ale celý den mírně prší," řekla pokladní u vleku Jana Stiborová.

Vůbec nejhorší situace byla na Kubově Huti, kde kvůli dešti, mokrému sněhu a nezájmu návštěvníků fungoval jen jeden malý vlek u hotelu. "Vlek stojí, protože to není k tomu. Když to bude takhle dál, lyžařská sezona tady skončí," řekl záchranář Horské služby Ivan Blecha.

Díky nedostatku lyžařů nemusel za celý víkend vyjíždět k jedinému úrazu. Zato jeho kolegové na Zadově se o víkendu vydávali pomoci lyžařům několikrát. "Sníh je měkký, na běžeckých tratích naopak až umrzlý. Měli jsme zlomeninu stehenní kosti u Javoří pily, kam je špatný přístup. Transport zraněné byl hodně komplikovaný. Právě s jarem a horším sněhem úrazů přibývá," upozornil záchranář Milan Vacík.

Krušné hory
Déšť s oblevou jsou charakteristické pro většinu lyžařských středisek v Krušných horách. "V Nových Hamrech přestaly v neděli jezdit všechny vleky. Lyžaři se chvíli pokoušeli na vydřených sjezdovkách jezdit. Zmokli, a proto odešli," řekl Vladimír Kubů z Horské služby.

Lépe na tom jsou běžkaři, kteří využívali běžeckou stopu z Nových Hamrů do Horní Blatné, Perninku i jinam.

Nejlepší sněhové podmínky v Krušných horách jsou na Klínovci. Sněhová pokrývka je zde vysoká 115 centimetrů. Níže položený Boží Dar s třiceti centimetry sněhu však má na některých místech problémy.

Jak hlásí zdejší infocentrum, pěkně je vysněžená sjezdovka Moser. Dost je i sněhu za hotelem Praha. Na Neklidu však přestaly jezdit dva vleky. Skiareál Novako má sněhu dost. Na sněžná děla spoléhá také lyžařský areál Bublava. Sněhu je zde dost, takže vleky jezdí dvanáct hodin denně. Kvalita sněhové pokrývky však bývá odpoledne horší.

Vysočina
I tady se některé menší sjezdovky, kde chybí sněhová děla, zavřely.

Stále ještě lyžuje v Lukách nad Jihlavou, kde je kolem 50 cm technického sněhu, který je sice měkký, ale sjezdovka je upravená a bezpečná. Několik sjezdovek je v provozu na Žďársku. Až do 21 hodin se bude každý den lyžovat na Harusově kopci u Nového Města. V provozu jsou také sjezdovky s technickým sněhem na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí, v Dalečíně a v Karasíně u Bystřice nad Pernštejnem. 

Podrobněji o situaci v českých a moravských horách čtěte ZDE

Beskydy
Možná jednu z mála posledních možností, jak si zasportovat na kvalitním sněhu, měli o víkendu lyžaři v Beskydech. Teplé počasí totiž způsobuje, že na mnoha sjezdovkách rychle ubývá sníh.

Horská služba zaznamenala o víkendu čtrnáct úrazů, z nichž se některé staly právě kvůli neopatrné jízdě na mokrém sněhu. "Zatím se ještě všude dá lyžovat, podmínky jsou dobré, ale už se zhoršují," řekl člen Horské služby v Beskydech Jaroslav Kozák. Kvůli rozporuplným předpovědím počasí si netroufá odhadnout, zda se v Beskydech bude moci lyžovat ještě příští týden.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Další z rubriky

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

Ilustrační snímek

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...Najdete na iDNES.cz