Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžaře střídají cyklisté

  10:49aktualizováno  10:49
Lyžaři v západních Čechách mohou i při jarním počasí, které panuje na horách, přece jen najít několik málo příležitostí k jízdě. Pokud ale v nejbližších hodinách nenapadne na Šumavě sníh a nezačne mrznout, bude o víkendu sněhová situace velmi špatná. "Do sjezdovek a běžeckých tras se nyní opírá slunce a hrozí, že sníh ještě více roztaje," upozornila Kristina Lehečková z Informačního a turistického střediska v Železné Rudě. Na Šumavě tak začali lyžaře střídat pěší turisté, objevují se dokonce i cyklisté.

Šumava

Na Šumavě převažuje na povrchu
jedné sjezdovky tráva, na druhé, kde je technický sníh, lyžují stovky lidí.  Zatímco na sjezdovkách 3 a 5 na Špičáku sportovat lze, tratě 1 a 2 jsou bez sněhu. "Krásné slunečné počasí však lidi do hor láká, i když sněhové podmínky jsou špatné - například včera bylo na Javoru zhruba osm tisíc návštěvníků, což je neobvykle vysoké číslo," uvedla Kristina  Lehečková z Informačního a turistického střediska v Železné Rudě (0186/697033).

Špatný je v těchto dnech stav běžeckých tratí - běžkaři mohou využívat jen několikasetmetrové úseky na stinných místech, jinde již slunce a teploty nad nulou vykonaly své.

Návštěvníci hor mohou každý den využít i možnosti večerního lyžování. "Od devatenácti do jednadvaceti hodin jsou připraveny sjezdovky číslo 5 nebo Lubský svah," uvedl jeden z pracovníků Sportovního areálu na Špičáku (0186/697567). .

Aktuální informace o upravovaných běžeckých stopách i množství sněhu na Šumavě lze nalézt na internetové adrese Národního parku Šumava www.npsumava.cz (odkaz-aktuální stav lyžařských tras).

KRUŠNÉ HORY

Poslední zbytky sněhu, na nichž lze dosud lyžovat, leží v okolí Perninku, Božího Daru a Klínovce. "V Perninku budou jezdit o víkendu vleky v areálu Velflink. Sníh bývá ráno namrzlý, kolem poledne však měkne," sdělila Vilma Hrabová z Informačního centra v Perninku (0164/ 892 491. "Boží Dar již sníh k lyžování nabízí pouze nad hotelem Praha, kde vleky jezdí i navečer. Na Klínovci pustí vlekaři vleky v sobotu od devíti hodin do jednadvaceti hodin v areálu Pod zámečkem," řekla Alena Řehořová z Informačního centra v Božím Daru (0164/ 815 108). Na běžky je dosud možné vyběhnout ve stopě z Perninku směrem na Jelení, neupravené stopy nabízí biatlonový areál Eduard u Jáchymova.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...

Najdete na iDNES.cz