Lyžaře láká obří areál v Polsku

  11:38aktualizováno  11:38
Další rozvoj plánuje největší polský lyžařský areál západních Krkonoš ve Sklářské Porebě. Letos spustili jen kousek za českými hranicemi nový vlek. Chtějí postavit také lanovku, v části areálu vybudovat umělé zasněžování, rozšířit sjezdovky. Podnikatelé na české straně hor se obávají konkurence, čeští lyžaři z pohraničí se naopak těší na levnější lyžování.

Národní park na polské straně Krkonoš povolil provozovateli jednoho z největších místních areálů Skiarena Szrenice výstavbu lanovky.

"Mohou ji vést z dolní stanice ve Sklářské Porebě ke Svátečnímu kameni na vrcholu Szrenice," citoval ze zprávy polských ochránců přírody mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Nová lanovka zřejmě bude kopírovat současnou lanovou dráhu, výstup bude o 500 metrů vedle. "Kromě toho provozovatelé mohou vybudovat umělé zasněžování v oblasti Hala Szrenicka a rozšířit sjezdovky ve středisku," upřesnil Drahný.

Podle Agnieszky Kuliczkowské z porebského turistického infocentra by novinky ve Szrenici mohly vzniknout do dvou let. "Vyrostou zde zřejmě nové sjezdovky. Ale to všechno jsou zatím jen plány," dodala Kuliczkovská.

Čeští podnikatelé se podle starosty Harrachova Václava Cajthamla nejvíc obávají rozrůstajícího se zimního sportovního střediska Babiniec v porebské části Jakuszyce.

"Na Babinci letos spustili nový vlek," konstatovala pracovnice polského infocentra. Podle Cajthamla tím však plány tohoto areálu, který leží jen kousek za hranicemi, nekončí.

"Chtějí se rozšířit přes hlavní silnici až do údolí. Tam pak mohou plánovat další věci, protože místo není v parku, a ochránci přírody je tam nebudou omezovat," vysvětlil Cajthaml.

Čeští vlekaři tak mohou přijít o část polských klientů. „Podnikatelé od Harrachova po Paseky nad Jizerou se této konkurence bojí,“ upozornil Cajthaml.

Jeho slova potvrdil Jan Vácha z Liberce. "Rád jezdím do Harrachova nebo Rokytnice. V poslední době se tam ale nudím a chci vyzkoušet jiné středisko. Navíc je lyžování v Polsku levnější," řekl čtyřiatřicetiletý lyžař.

Celodenní permanentka ve Skiareně Szrenice, kde jsou sedačkové lanovky a několik dlouhých sjezdovek různé obtížnosti, přijde dospělého v přepočtu na necelých 490 korun. V Babinci lidé zaplatí zhruba 340 korun. V Harrachově či Rokytnici ceny permanentek přesahují pět set korun.

Do Sklářské Poreby míří díky novému lyžařskému areálu mnohem víc turistů. "Počet návštěvníků se zvyšuje. Už nyní máme v hotelích na Vánoce a na Nový rok zamluveno deset tisíc míst," potvrdila Kuliczkowská.

Podle ní však polský lyžařský areál střediska na české straně hor ohrožovat nebude. "Lidí sem jezdí dost, ale pro Česko nejsme konkurence. Možná tak ještě zdejší tratě pro běžkaře, ale sjezdovky ne," míní pracovnice porebského infocentra.

Autoři: ,

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

Jako letenky. Ceny skipasů na Slovensku se budou měnit podle vytíženosti

Tatry

Největší lyžařská střediska na Slovensku od nadcházející sezony upustí od pevného ceníku skipasů. Nově se budou ceny...

Kypr, země nejen slunce, ale i sněhu

Milujete cestování a rádi míříte do Řecka? Možná právě vás překvapí, že na Kypr je možné vyrazit nejen v létě za...

Každý den jiná cena skipasu. Novinka z Tater brzy dorazí i do Česka

První lyžaři vyrazili na sjezdovky v Nízkých Tatrách v sobotu 1. prosince.

Představte si, že šest lyžařů na lanovce zavede řeč na cenu skipasu. Jeden si stěžuje, že zaplatil šedesát eur za den,...

Najdete na iDNES.cz