Lyžaře láká obří areál v Polsku

  11:38aktualizováno  11:38
Další rozvoj plánuje největší polský lyžařský areál západních Krkonoš ve Sklářské Porebě. Letos spustili jen kousek za českými hranicemi nový vlek. Chtějí postavit také lanovku, v části areálu vybudovat umělé zasněžování, rozšířit sjezdovky. Podnikatelé na české straně hor se obávají konkurence, čeští lyžaři z pohraničí se naopak těší na levnější lyžování.

Národní park na polské straně Krkonoš povolil provozovateli jednoho z největších místních areálů Skiarena Szrenice výstavbu lanovky.

"Mohou ji vést z dolní stanice ve Sklářské Porebě ke Svátečnímu kameni na vrcholu Szrenice," citoval ze zprávy polských ochránců přírody mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Nová lanovka zřejmě bude kopírovat současnou lanovou dráhu, výstup bude o 500 metrů vedle. "Kromě toho provozovatelé mohou vybudovat umělé zasněžování v oblasti Hala Szrenicka a rozšířit sjezdovky ve středisku," upřesnil Drahný.

Podle Agnieszky Kuliczkowské z porebského turistického infocentra by novinky ve Szrenici mohly vzniknout do dvou let. "Vyrostou zde zřejmě nové sjezdovky. Ale to všechno jsou zatím jen plány," dodala Kuliczkovská.

Čeští podnikatelé se podle starosty Harrachova Václava Cajthamla nejvíc obávají rozrůstajícího se zimního sportovního střediska Babiniec v porebské části Jakuszyce.

"Na Babinci letos spustili nový vlek," konstatovala pracovnice polského infocentra. Podle Cajthamla tím však plány tohoto areálu, který leží jen kousek za hranicemi, nekončí.

"Chtějí se rozšířit přes hlavní silnici až do údolí. Tam pak mohou plánovat další věci, protože místo není v parku, a ochránci přírody je tam nebudou omezovat," vysvětlil Cajthaml.

Čeští vlekaři tak mohou přijít o část polských klientů. „Podnikatelé od Harrachova po Paseky nad Jizerou se této konkurence bojí,“ upozornil Cajthaml.

Jeho slova potvrdil Jan Vácha z Liberce. "Rád jezdím do Harrachova nebo Rokytnice. V poslední době se tam ale nudím a chci vyzkoušet jiné středisko. Navíc je lyžování v Polsku levnější," řekl čtyřiatřicetiletý lyžař.

Celodenní permanentka ve Skiareně Szrenice, kde jsou sedačkové lanovky a několik dlouhých sjezdovek různé obtížnosti, přijde dospělého v přepočtu na necelých 490 korun. V Babinci lidé zaplatí zhruba 340 korun. V Harrachově či Rokytnici ceny permanentek přesahují pět set korun.

Do Sklářské Poreby míří díky novému lyžařskému areálu mnohem víc turistů. "Počet návštěvníků se zvyšuje. Už nyní máme v hotelích na Vánoce a na Nový rok zamluveno deset tisíc míst," potvrdila Kuliczkowská.

Podle ní však polský lyžařský areál střediska na české straně hor ohrožovat nebude. "Lidí sem jezdí dost, ale pro Česko nejsme konkurence. Možná tak ještě zdejší tratě pro běžkaře, ale sjezdovky ne," míní pracovnice porebského infocentra.

Autoři: ,


Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Sněhu je dost, lyžaře čeká dobrý víkend. Záchranáři nabádají k opatrnosti

Ilustrační snímek

Horská střediska v Česku hlásí před prvním březnovým víkendem ideální lyžařské podmínky. Díky mrazivému počasí si...

Rekordní lavina v Krkonoších: za 48 vteřin se utrhlo 50 tisíc tun sněhu

Archivní fotografie lavinového neštěstí v Krkonoších v roce 1968.

Přesně před padesáti lety se odehrálo největší lavinové neštěstí v moderní historii Krkonoš. Kolem poledne 20. března...Najdete na iDNES.cz