Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžaře čekají v Krušných horách novinky

  18:04aktualizováno  18:04
Většina středisek připravila na zimu řadu novinek, které o něco zlepší podmínky k lyžování, či zázemí. Božídarský Neklid nabídne jezdcům na snowboardu park s překážkami tvořenými svařenými konstrukcemi a obří jump. Areál v Novém Městě u Jáchymova doplnil v horní části tři sta metrový vlek pro začínající lyžaře. Na perninkském Velflinku, který lze v případě potřeby uměle vysněžovat, najdou lidé zázemí v nové budově s občerstvením a toaletami. Vila Pernink umožní lidem nakupovat permanentky i občerstvení pomocí platebních karet, bude zde k dispozici telefonní automat, přístřešek pro lyžaře.

Vlekaři zde budou moci regulovat rychlost vleku. Novinku v podobě parkoviště pro sedmdesát vozů na místě bývalého asijského tržiště nad hotelem Zelený dům nabídne Boží Dar. "Zato přímo v obci bude parkování zakázáno a porušení tohoto zákazu budeme postihovat přísněji než dosud," uvedl božídarský strážník Martin Šlechta. "Ještě před Vánocemi bychom chtěli zajistit pro případ potřeby i umělé vysněžování areálu technickým sněhem," představila další z letošních krušnohorských novinek Svatava Nováková z areálu Novako.

Databáze zimních středisek
Lyžařský servis

Lanovka Klínovec 
 
Jezdí v lyžařské sezoně denně od 9 do 16 hodin. Dolní i horní stanice lanové dráhy je přístupná příjezdovou komunikací z Božího Daru a Jáchymova. U obou stanic je parkoviště. Za stání na parkovištích se platí  50 Kč. Lanovka měří 1680 metrů, převýšení je 428 metrů. Přepravní kapacita je 234 osob/hod.           Jízdné: jedním směrem 35 Kč pro dospělé, 30 Kč pro děti, oběma směry 60 a 50 Kč. Celodenní pemanentka za 250 Kč platí i pro vleky TJ Jáchymov na Neklidu.

Běžkaři si budou moci užít za příznivých sněhových podmínek jízdy ve strojově upravovaných trasách v okolí Božího Daru, kde je i osmikilometrový okruh určený pro bruslení z Perninku na Jelení a na Boží Dar. Stroj vyjíždějící z Nejdku upraví i běžeckou stopu z tohoto města směrem na Jelení a bude na ní možné i bruslit. V Potůčkách pak radnice nově nechá upravit běžeckou stopu směrem z obce na Horní Blatnou, kde se napojí na krušnohorskou Magistrálu, která měří dvaatřicet kilometrů. Rekreační běžci začínají postupně objevovat okruhy připravované v areálu mariánskolázeňského golfového hřiště. K dispozici zde bude pět okruhů. Ve všech větších areálech si lze lyžařské vybavení půjčit, řadu z nich lze najít i na internetu.

BOŽÍ DAR A KARLŮV BĚH

Karlův běh je dnes největším lyžařským závodem v regionu. Závod byl původně pouze pro trenéry a rozhodčí, postupem času na něj začali mířit i skalní běžkaři a v posledních letech již na startu stávají stovky lidí. Tvář závodu se postupem času měnila a i po roce 1989, kdy zájem o něco ochabl, si stále získává nové příznivce. "První ročník připravovali tři lidé. Dnes už se zdá téměř neuvěřitelné, že závod stačil Jiří Čáslavský vyznačit den předem a druhý den si ho i zaběhl," dodává rozhodčí Ladislav Frühauf. Dnes je v době závodu s téměř půl milionovým rozpočtem k dispozici přes 60 pořadatelů a technická četa, akce má internetovou stránku, kde budou k dispozici nejen informace o závodu, ale i výsledky.

Přijíždějícím motoristům budou k dispozici tři odstavné plochy, běžky si budou moci nechat namazat od odborníků. "Dobře namazat je pro úspěch nezbytné. Dnes je to však nesrovnatelně složitější než v dobách, kdy se závodilo na lyžích s dřevěnou skluznicí a k dispozici byly čtyři druhy vosků," připomíná Frühauf. Na Karlův běh, který se chystá na 2. a 3. března, navázaly i další akce. Jeho organizátoři se podílejí i na přípravě Jaeger - Laufu, jehož část se běží na trase Karlova běhu. V květnu pak běh připomene cyklistický Veřejný závod po stopách Karlova běhu.

První snowboardisté na Klínovci v Krušných horách v letošní zimě

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Po Česku jezdí sto tisíc elektrokol. Bez přilby na ně nesedejte

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Elektrokola zažívají boom, podle odhadů prodejců jich po Česku jezdí už na sto tisíc. S rychlejším kolem však roste...

Najdete na iDNES.cz