Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lysá - beskydský velikán

aktualizováno 
- Jen málokteré tuzemské hory působí tak malebně jako Beskydy a jen málokdo si při jejich návštěvě nechá ujít výstup na nejvyšší beskydský vrchol - Lysou horu. Hora má dokonce i své vyznavače, kteří se sdružují v Klubu Lysařů. Někteří z nich přitom zdolají vrchol až 365krát do roka. Chodíval sem i Petr Bezruč, který poprvé na Lysou vystoupil v roce 1891 a naposledy ještě ve věku 88 let.
Ani skutečnost, že se na Lysou rádi vydávají i starší lidé, však neznamená, že hora dává svůj holý vrchol lacino. Naopak výstup do výšky přes 1300 metrů, během něhož se skýtají skvělé pohledy do beskydských údolí, si žádá určitou výdrž a v některých úsecích se každý vyzývatel hory pořádně zapotí.
Cest na Lysou vede několik a doporučit některou z nich je těžké. Členitý terén doplněný zajímavou zastávkou během výstupu najde turista, pokud například zvolí zelenou trasu směrem od Malenovic. V takovém případě je výhodné začít od hotelu Petr Bezruč, k němuž z Malenovic a blízkého Frýdlantu nad Ostravicí pravidelně jezdí autobus.
Zeleně vyznačená stezka začíná jen několik metrů od zastávky a vzápětí se noří do lesa. Její stoupání přitom hned pěkně od počátku zahřeje nohy. Asi po dvaceti minutách se cesta dělí. Kdo si věří, může pokračovat po zelené směrem na Tanečnici, kratší trasu vyznačuje modrá.
Obě cesty vás však nakonec přivedou na proslulou Ivančenu, kde by se každý turista měl zastavit. Sama Ivančena je návršní cestou na Lysou pojmenovanou po pastouškovi Jurovi Ivánkovi. Vrch je však především pevně spjat se skautskou historií. Navršená kamenná mohyla zde od konce druhé světové války připomíná památku zavražděných členů ilegální skupiny. Mohyla se rok od roku zvětšuje, protože každý skaut, který sem míří, položí na pomník svůj vlastní kámen či destičku s nápisem.
Od Ivančeny už potom čeká táhlé stoupání po modré přímo na vrchol Lysé. Kdo se řádně na cestu nevybavil, může právě v tomto úseku zaplakat: často se zde převalují mraky a fičí studený vítr, který prudce snižuje okolní teplotu.
Zima a větrno většinou čeká i na samém vrcholu, jemuž vévodí zdaleka viditelná telekomunikační věž. Proto po dvou až třech hodinách chůze určitě přijde vhod malý horský bufet v těsném sousedství vyhořelé Bezručovy chaty.
Stejně jako cesta nahoru, může mít i sestup několik variant. Kdo si však nechce nechat cestou ujít ještě jeden svérázný podnik, měl by se vydat po červené značce, od níž se na rozcestí Lukšinec ve výšce 982 metrů odděluje žlutá. Ta vás zavede až dolů do údolí a kromě jiného i do známé hospůdky U Veličků.
Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz