Lyon: Mekka labužníků

  9:57aktualizováno  9:57
Není pochyb, tři nejslavnější Lyoňané jsou: Antoine de Saint Exupéry, Malý princ a Paul Bocuse. První dva, zpodobněni v sousoší, hledí na hlavní náměstí, třetí v barevné restauraci na předměstí vaří pokrmy, jež ho vynesly mezi nejznámější kuchaře Francie.

Všude se o Lyonu, druhém největším městě země, dočtete, že je centrem milovníků dobrého jídla, a navzdory tomu, že turistické materiály si většinou vymýšlejí, tomu tak vážně je.

Jídlo, hovory o něm, víno, kavárny, restaurace mnoha tvarů a vůní zkrátka k tomuto starobylém městu patří.

Víno jen k jídlu
Nefrancouzi se pak občas mohou dostat do situace, kdy se jim nespěchavý rytmus dvouhodinových obědů začne jevit poněkud nesnesitelným. Ale alespoň se pocvičí v konverzaci na téma: proč Francouzi považují za nesmyslné a podezřelé pít víno "jen tak", tedy bez jídla, nebo na téma: proč je trestuhodné konzumovat sýry před jídlem, či dokonce k snídani.

A jistě, pak je tu restaurace pana Bocuse, energického sedmdesátníka a nejslavnějšího žijícího Lyoňana, jenž se rád nechává fotografovat mezi kmitajícími číšníky v nablýskané kuchyni. Vařit, říká, vůbec není těžké.

"Nejdůležitější jsou dobré a čerstvé suroviny a pečlivě vybrané ingredience. Pak už to jde samo," vysvětluje nad stolem se stříbrnými příbory a naleštěnými skleničkami.

Ústřicové hody
Pro Lyon je ovšem zásadní dobré jídlo a pití každého dne. Snadno to odhalíte například v tržnicích, v nichž Lyoňané rozvážně korzují mezi pulty se sýry nejneuvěřitelnějších tvarů, chutí i vůní a znalecky studují viněty pečlivě vyrovnaných lahví. A labužnicky se naklánějí nad ústřicemi na ledové tříšti, kapou na ně citronovou šťávu a zapíjejí bílým vínem.

Dobrá rada k diskusi nad sýrem či ústřicí: nedaleko Lyonu sice leží vinařská oblast Beaujolais, ale příliš nikomu nevykládejte, že v České republice se dobře prodává tamní mladé víno Beaujolais Nouveau. Třikrát uslyšíte slušnou poznámku: "Velmi zajímavé!", ale čtvrtý Lyoňan vám soucitně sdělí: "To my nepijeme, to je jen obchodní trik na hloupé cizince."

Pak můžete jedině prohodit: "My samozřejmě pijeme hlavně naše skvělá domácí vína." "Velmi zajímavé!" řekne pak Lyoňan.

Procházka Lyonem


Město průchodů

MĚSTO PRŮCHODŮ
Jedním ze symbolů města jsou průchody spojující několik domů. V renesančním městě jsou skryty za nenápadnými dveřmi, ale když vám je někdo ukáže, ocitnete se v labyrintu staletých dvorků a zapomenutých zákoutí. Kdo zná cestu, může v Lyonu "prostupovat zdmi".

 


Opera 

OPERA
Opera patří k nejvýraznějším budovám ve městě. Architekt se rozhodl zrekonstruovat starobylé divadlo a originálně se vypořádal s nedostatkem místa. K budově přidal pět podzemních pater a dalších šest umístil pod mohutnou skleněnou kopuli, zevnitř vypadá opera spíše jako interiér moderního kina.

 


Růžová věž

RŮŽOVÁ VĚŽ
Růžová věž ve spleti uliček a průchodů je jednou ze slavných renesačních staveb doby, kdy byl v 15. a 16. století Lyon bohatým městem finančníků a kupců, kteří si stavěli honosné rezidence.

 

 


'Slon vzhůru nohama'

BAZILIKA
Netradiční chrám z konce 19. století tvoří dominantu města a průvodci se dušují, že je jedním z nejnavštěvovanějších míst Francie. Inspiraci bere z mnoha architektonických stylů a pro její podobu se bazilice říká "slon vzhůru nohama".

 

 


V dílně na potisk hedvábí

HEDVÁBNÁ VELMOC
Lyon býval v minulých staletích centrem tkaní hedvábí a početné domy tkalců poznáte podle oken byty mají vysoké stropy, pod něž se musel vejít stav. Dodnes se uchovaly dílny pokračující v tradici ručního potisku této vzácné látky.


 

 

MŮŽE SE HODIT
Co si koupit
Nemusíte být milovníkem vína či sýrů, i tak pro vás budou ve městě gurmánů vinotéky a prodejny lahůdek těžko zvládnutelným pokušením. Dobré stolní víno bude nejspíš stát méně než víno obdobné kvality u nás.

Jak se tam dostat
Do Lyonu létá dvanáctkrát týdně společný let Air France a ČSA. Nejlevnější letenka vyjde přibližně na 11 000 korun.

Netradiční chrám z konce 19. století tvoří dominantu města

Opera patří k nejvýraznějším budovám ve městě

Jedním ze symbolů Lyonu jsou průchody spojující několik domů.

Lyon býval v minulých staletích centrem tkaní hedvábí a početné domy tkalců poznáte podle oken byty mají vysoké stropy, pod něž se musel vejít stav. Dodnes se uchovaly dílny pokračující v tradici ručního potisku této vzácné látky.

Růžová věž ve spleti uliček a průchodů je jednou ze slavných renesačních staveb doby, kdy byl v 15. a 16. století Lyon bohatým městem finančníků a kupců, kteří si stavěli honosné rezidence.

HRDINA LABUŽNÍKŮ Paul Bocuse patří k nejslavnějším kuchařům Francie. "Rád vařím obyčejné věci," říká

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

Na konci roku chtějí Češi do Paříže, Londýna nebo za teplem do Dubaje

Vánoční Paříž je letos nejoblíbenější destinací Čechů

Kam nejraději lítají Češi na konci roku? Nejčastějšími destinacemi v období Vánoc a Nového roku je Paříž, Londýn,...

Půl milionu letadel za pět dní. Letecký provoz o svátcích klidný nebude

Létání o Vánocích

Jestli někdo určitě nebude mít pohodové a klidné vánoce, tak jsou to letoví dispečeři a zaměstnanci na nejvíce...

Kapské město: v dokonalé přírodě se snoubí slumy s evropským luxusem

Kapské město

Jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších měst světa najdeme na samém jihu Afriky. Málokterá metropole se může...

Najdete na iDNES.cz