Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lübeck, král hanzovních měst

  9:33aktualizováno  9:33
Sever mívá většinou přívlastek drsný a studený. Vlahý větřík, mírné přímořské podnebí, nádherná krajina, moře a jezera, kilometry pláží, zádumčivé přístavy, rybáři a námořníci,...I sever však má své kouzlo. Seveřané jsou hrdí na více než tisíciletou historii hanzovních měst, hradů, univerzit a větrných mlýnů. Králem hanzy bylo do roku 1937 město Lübeck.

Do svazu hanzovních měst (hanza=sdružení obchodních měst), který vznikl ve 12. století, patřilo v době rozkvětu 200 měst. Dnes zbyla přísně střežená tradice a mnoho památkově chráněných staveb pod záštitou UNESCO. Lübeck jich má více než 1000.

O seveřanech se říká, že jsou uzavření a méně společenští než kupříkladu Bavoráci. "Ale pokud si vás zamilují, je to na celý život, a bavit se také umějí," tvrdí manželé Schröderovi, majitelé hotelu Lindenhof v Lübecku. Mají pravdu ­- hotel má své dlouholeté "štamgasty" a zábava zde nikdy nechyběla.

Klientela je mezinárodní a každý zde dává do placu" svou národní charakteristiku. Terčem posměchu místních jsou nejvíce vlastnosti typické pro jednotlivé kraje: tuhost Prušáků, drzost, hloupost a bezstarostnost Bavoráků, lenost východních Frísů, rychlost Berlíňanů a lstivost Sasů. Kolují zde dokonce i vtipy o policistech.

Bohatá kultura
Lübeck žije kulturou. Můžete zde potkat malíře, zahrát si v pouličním divadle, přidat se k roztančenému davu hudebníků. Co je libo. Chcete-li se oddávat snění a samotě, nabízejí se odlehlé přístavy, opuštěné hospody rybářů, dlouhé túry po nekonečném, nádherném pobřeží v Lübeckém zálivu.

Inspirativní kraj, kde "voda, nebe a země splývají," říká spisovatel Thomas Mann, zdejší rodák, který sem zasadil děj svého románu Buddenbrookovi. Krásný buddenbrookovský dům najdeme v ulici Mengstrasse číslo 4. Upomínky na tohoto spisovatele jsou vystaveny v prvním patře zdejší restaurace Schabbelhaus, postavené ve stylu hanzovních domů.

Za zmínku stojí zcela jistě i blízký historický střed města obklopený říčními rameny Stadttrave a Kanaltrave. Najdeme zde pro Lübeck charakteristickou Holštýnskou bránu, rozhlednu petrského kostela, či bohatě zdobenou radnici ze třináctého století.

"To je pouze severní křídlo. Gotické části s věžičkami pocházejí až ze 14. a 15. století a jižní křídlo má renesanční přístavbu s podloubím z roku 1570. Nejmladší částí je bohatě zdobené renesanční vnější schodiště z roku 1594 na Široké třídě," upřesňuje naše vyčtené znalosti zdejší architekt Günter Solana a popisuje nám další památky nádherného města, včetně malebných průchodů a dvorků.

Chvíle pro gurmány
Kulturní program je tak bohatý, že je třeba někde na chvíli spočinout. "Jídlo a pití sjednocuje tělo a duši," říká náš průvodce a zve nás do stylové hospody. Z jídelního lístku se na nás 'smějí' místní speciality.

Labskaust -­ staré námořnické jídlo, kapusta s omáčkou, brambory na všechny způsoby, různé druhy ryb, matjesy a čerstvě smažené makrely. Ještě zapít tradičním staroněmeckým černým pivem a na závěr východofríský čaj s pohankovým dortem nebo se zákuskem s červenou krupicí. Vše ve stylovém servisu a v útulném domácím prostředí s milou obsluhou.

Lübeck je nejen městem kulturních památek a dobrého jídla a pití, ale také Mekkou sportu a zdraví. Půjčovny kol a lodí, jízdy na koních, relaxační zařízení, a především lázně. Dokonalá regenerace unaveného organismu. Přímořské klima je přímo ideální pro kardiaky, astmatiky či nemocné lupénkou. Lázeňské komplexy budov v čisté přírodě nabízejí řadu ozdravných kúr.

Lübeckem na kole
Oblíbeným sportem zde není motorismus, ale horské kolo. Cykloturisty zde potkáte téměř všude. Tisíce kilometrů stezek najdete na těch nejkrásnějších místech severního Německa, od Lübecku až po Hamburk. Stezky od provozu dělí široký zelený pruh a značení vás spolehlivě dovede na místo určení.

Pokud si půjčíte kolo v Lübecku, máte k dispozici speciální mapu a další dobré tipy na cestu. Objevíte krásu a pohostinnost severu a pochopíte zdejší zádumčivost a snění. Příště nám budete dělat průvodce vy," smějí se naši přátelé z hotelu Lindenhof v Lübecku.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Nejlevnější je cesta autobusem přes Hamburk.

Jak se pohybovat po Lübecku
Cestujte na horském kole. Vyplatí se to. Půjčovnu sportovních potřeb (bicyklů) najdete doslova na každém rohu.

Kde se ubytovat
V Německu seženete ubytování v různých cenových kategoriích od 20 do 1000 eur. Nabízí se ubytování v mládežnických ubytovnách: www.djh.de
ve čtyřhvězdičkových hotelích: www.luebeck-hotels.de

Více informací
Německá centrála pro turistiku ­ tel: +420 224 228 417, info@dzt.cz
www.luebeck-tourismus.de

Jako vzpomínka na hanzu zbyla v Lübecku přísně střežená tradice a typická architektura - asi tisíc památek, které se dostaly pod záštitu UNESCO

Za návštěvu stojí historický střed města. Najdeme zde městský symbol - Holštýnskou bránu, rozhlednu petrského kostela, ale i bohatě zdobenou radnici z 13. století.

Autoři:


Nejčtenější

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Najdete na iDNES.cz