Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lokomotivám severu obětuje chovatel vše

  12:30aktualizováno  12:30
Uherský Ostroh - "Nekecej a táhni," křičí na štěkajícího aljašského malamuta Dan Navrátil z Lukova. Jeho svěřenec Shadow, jeden z šestadvaceti psích účastníků třetího ročníku závodu v pullingu Ostrožský tah 2001, se snaží ze všech sil dát do pohybu vozík na kolejích, na kterém je naloženo několik menších betonových panelů. Celková váha nákladu je 991 kilo.

Po pětašedesáti vteřinách, tedy ještě v limitu jeden a půl minuty, se mu nakonec podařilo malý vagon rozjet. Odměnou mu byly granule od svého pána. "To jsi musel hrát zase takovou komedii," promlouvá k němu dobrácky jeho trenér.

Ale to už se musí jít připravit na pokus se svým druhým svěřencem, fenkou Rushou. "Mám tady celkem tři psy, všechno jsou to lokomotivy severu," označuje své malamuty cvičitelským slangem. Téměř padesátikilový Max ještě odpočívá v autě, jeho čas teprve přijde. "Má osobní rekord tři tisíce sto," chlubí se Dan Navrátil.

Takových výkonů pes nikdy nedosáhne bez tvrdé přípravy. Dvaatřicetiletý cvičitel z Lukova prohání své krasavce na kole nebo je nechává táhnout pneumatiku od traktoru zalitou betonem.

"Jezdíme hlavně po lesních cestách, aby si na tvrdém asfaltu nezničili tlapky," vysvětluje zkušený cvičitel, kterému příprava psů na závody zabere všechen volný čas.

"Jinak to prostě nejde. Ale pro většinu účastníků závodů, kteří se do Uherského Ostrohu sjeli, je to životní náplň, které obětují strašně moc. Jsme tak trochu ujetí, psi jsou prostě náš životní styl," říká rozvedený muž s šátkem na hlavě a ve vysokých botách. Shadow už na další váze neuspěl. Přestože se ve speciálním postroji vzpouzel, stavěl se na zadní, v dešti a bahně více než metrákový vozík nerozjel. Od pána přesto dostal granule za snahu.

Kromě času stojí Dana Navrátila psi především peníze. Přijdou ho asi na dvě stě korun denně. "Dostávají totiž nejlepší granulovité krmivo s větším obsahem proteinů a tuků," vysvětluje.

Ale pouze svaly nejsou zárukou úspěchu. Záleží především na povaze a vlastnostech psa.

"Když zapřáhnu do tahu Maxe, tak ho nemusím ani povzbuzovat a on už dobře ví, co má dělat. Zato Shadow si někdy postaví hlavu a i kdybych na něho vytáhl bič, tak se nehne," pokračuje Dan Navrátil.

Popírá však, že by někdy musel na své svěřence bič opravdu použít. "Stejně jako my, tak i psi to dělají proto, že je to baví. Donucování násilím k tomu nepatří," uzavírá.

Šestadvacet psů z celé Moravy soutěžilo na střelnici v Uherském Ostrohu o další body do neoficiálního mistrovství republiky v tahu břemen psů. Přestože Ostrožskému tahu 2001 nepřálo počasí, psi byli spokojení. Raději totiž závodí v chladu a vlhku, než v horku a suchu. (9.9.2001)

Šestadvacet psů z celé Moravy soutěžilo na střelnici v Uherském Ostrohu o další body do neoficiálního mistrovství republiky v tahu břemen psů. Přestože Ostrožskému tahu 2001 nepřálo počasí, psi byli spokojení. Raději totiž závodí v chladu a vlhku, než v horku a suchu. (9.9.2001)

Autoři: , ,


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Výlet skutečnou divočinou na Moravě. Na lodi skrz Litovelské Pomoraví

Rezervace Ramena řeky Moravy představuje nefalšovanou divočinu.

Za současného sucha mají tuzemští vodáci čím dál těžší najít sjízdnou řeku. Při pátrání, kam vyrazit na dvoudenní...

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz