Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lokomotivám severu obětuje chovatel vše

  12:30aktualizováno  12:30
Uherský Ostroh - "Nekecej a táhni," křičí na štěkajícího aljašského malamuta Dan Navrátil z Lukova. Jeho svěřenec Shadow, jeden z šestadvaceti psích účastníků třetího ročníku závodu v pullingu Ostrožský tah 2001, se snaží ze všech sil dát do pohybu vozík na kolejích, na kterém je naloženo několik menších betonových panelů. Celková váha nákladu je 991 kilo.

Po pětašedesáti vteřinách, tedy ještě v limitu jeden a půl minuty, se mu nakonec podařilo malý vagon rozjet. Odměnou mu byly granule od svého pána. "To jsi musel hrát zase takovou komedii," promlouvá k němu dobrácky jeho trenér.

Ale to už se musí jít připravit na pokus se svým druhým svěřencem, fenkou Rushou. "Mám tady celkem tři psy, všechno jsou to lokomotivy severu," označuje své malamuty cvičitelským slangem. Téměř padesátikilový Max ještě odpočívá v autě, jeho čas teprve přijde. "Má osobní rekord tři tisíce sto," chlubí se Dan Navrátil.

Takových výkonů pes nikdy nedosáhne bez tvrdé přípravy. Dvaatřicetiletý cvičitel z Lukova prohání své krasavce na kole nebo je nechává táhnout pneumatiku od traktoru zalitou betonem.

"Jezdíme hlavně po lesních cestách, aby si na tvrdém asfaltu nezničili tlapky," vysvětluje zkušený cvičitel, kterému příprava psů na závody zabere všechen volný čas.

"Jinak to prostě nejde. Ale pro většinu účastníků závodů, kteří se do Uherského Ostrohu sjeli, je to životní náplň, které obětují strašně moc. Jsme tak trochu ujetí, psi jsou prostě náš životní styl," říká rozvedený muž s šátkem na hlavě a ve vysokých botách. Shadow už na další váze neuspěl. Přestože se ve speciálním postroji vzpouzel, stavěl se na zadní, v dešti a bahně více než metrákový vozík nerozjel. Od pána přesto dostal granule za snahu.

Kromě času stojí Dana Navrátila psi především peníze. Přijdou ho asi na dvě stě korun denně. "Dostávají totiž nejlepší granulovité krmivo s větším obsahem proteinů a tuků," vysvětluje.

Ale pouze svaly nejsou zárukou úspěchu. Záleží především na povaze a vlastnostech psa.

"Když zapřáhnu do tahu Maxe, tak ho nemusím ani povzbuzovat a on už dobře ví, co má dělat. Zato Shadow si někdy postaví hlavu a i kdybych na něho vytáhl bič, tak se nehne," pokračuje Dan Navrátil.

Popírá však, že by někdy musel na své svěřence bič opravdu použít. "Stejně jako my, tak i psi to dělají proto, že je to baví. Donucování násilím k tomu nepatří," uzavírá.

Šestadvacet psů z celé Moravy soutěžilo na střelnici v Uherském Ostrohu o další body do neoficiálního mistrovství republiky v tahu břemen psů. Přestože Ostrožskému tahu 2001 nepřálo počasí, psi byli spokojení. Raději totiž závodí v chladu a vlhku, než v horku a suchu. (9.9.2001)

Šestadvacet psů z celé Moravy soutěžilo na střelnici v Uherském Ostrohu o další body do neoficiálního mistrovství republiky v tahu břemen psů. Přestože Ostrožskému tahu 2001 nepřálo počasí, psi byli spokojení. Raději totiž závodí v chladu a vlhku, než v horku a suchu. (9.9.2001)

Autoři: ,Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Sezona v Českém Švýcarsku začala otevřením nové přeshraniční stezky

Pravčická brána těsně po dešti

Turistická sezona v Českém Švýcarsku začala ve čtvrtek otevřením nově značné přeshraniční stezky. Přecházet volně...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz