Lituje, že si nepsala zápisky

Kroměříž - Největším lákadlem hanácké Kroměříže, nazývané též hanácké Athény, je arcibiskupský zámek a zahrady. Ojedinělý komplex, spojující barokní stavitelství s mimořádným zahradním uměním, byl před třemi lety vyhlášen památkou UNESCO. Celý areál spravuje Okresní úřad v Kroměříži. Největší pozornosti návštěvníků se již tradičně těší historické sály arcibiskupského zámku, jehož kastelánkou je od roku 1970 Marie Mlčochová.

zámek Kroměříž

V roce 1 110 koupil zeměpanskou ves biskup Jan II. a od té doby zůstal v církevním majetku.
Otevírací doba:
- duben a říjen: 9 až 17 hodin, (soboty, neděle, svátky a objednané výpravy),
- květen, červen, září: 9 až 17 hodin,
- červenec a srpen: 9 až 18 hodin.
Vstupné:
Historické sály: 60 korun, snížené 30 korun.
Obrazárna: 30 korun, snížené 15 korun.

Na zámku, kam v roce 1965 nastoupila jako technická pracovnice, už působí téměř čtyřicet let. "Dnes mě jen mrzí, že jsem si nevedla záznamy o tom, co se tady všechno odehrálo, " říká kastelánka.

Po roce 1990 zažila několik návštěv prezidenta republiky, zasedání vlády i návštěvu zahraničních státníků. Kroměřížský zámek, v jehož Velké jídelně v revolučním roce 1848 zasedal sněm rakouských národů, je pro domácí politické dějiny stále významným místem.

Velkou přitažlivost má zdejší areál také pro filmaře. Natáčelo se tady vynikající Kachyňovo a Procházkovo Ucho i Oskary ověnčený velkofilm Amadeus. Působivou kulisu vytvořil zdejší zámek k pohádce Juraje Herze Žabí princ. Nyní se zde koná natáčení francouzského čtyřdílného televizního filmu Napoleon.

Státní návštěvy, kulturní akce i filmové natáčení řadí kastelánka k příjemným zážitkům. Nerada vzpomíná na krádež obrazů z roku 1991.

"Tehdy ještě nebylo na zámku nainstalováno zabezpečovací zařízení. Ze sbírek bylo odcizeno sedm obrazů umístěných v malé jídelně, které se dodnes nepodařilo na zámek vrátit," připomíná.

Nemilý byl i požár krovů v roce 1998 při opravách zámecké fasády. Naštěstí byl oheň včas uhašen a instalace nebyla poškozena. Kompletní rekonstrukce fasády byla po roce 1990 největší opravou na zámku.

Fasáda i rekonstruovaná expozice jsou chloubou zámku, který ročně přiláká k návštěvě přes sto tisíc hostů. Letošní sezona možná způsobí, že se zdejší areál stane nejnavštěvovanějším objektem na Moravě.

Zámek je oblíbený především díky bohatství sbírek a kráse historických sálů. Zdejší knihovna čítá na devadesát tisíc svazků, hudební archív uchovává na pět tisíc notových záznamů, především děl barokní hudby.

Další atrakcí je sbírka starých mistrů - je druhá nejrozsáhlejší po Národní galerii v Praze. Milovníky výtvarného umění uchvátí Tizianovo plátno Apollon a Marsyas, které je nejvzácnějším obrazem v zemi. Dále je třeba zmínit díla mistrů jako Lucas Cranach, Paolo Veronese, či Anthonius van Dyck.

O návštěvníky pečuje sedm průvodců. Provoz zámeckého areálu včetně zahrad zajišťuje na sedmdesát zaměstnanců.

Marie Mlčochová, kastelánka kroměřížského zámku od roku 1970