Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lituje, že si nepsala zápisky

  15:16aktualizováno  15:16
Kroměříž - Největším lákadlem hanácké Kroměříže, nazývané též hanácké Athény, je arcibiskupský zámek a zahrady. Ojedinělý komplex, spojující barokní stavitelství s mimořádným zahradním uměním, byl před třemi lety vyhlášen památkou UNESCO. Celý areál spravuje Okresní úřad v Kroměříži. Největší pozornosti návštěvníků se již tradičně těší historické sály arcibiskupského zámku, jehož kastelánkou je od roku 1970 Marie Mlčochová.

zámek Kroměříž

V roce 1 110 koupil zeměpanskou ves biskup Jan II. a od té doby zůstal v církevním majetku.
Otevírací doba:
- duben a říjen: 9 až 17 hodin, (soboty, neděle, svátky a objednané výpravy),
- květen, červen, září: 9 až 17 hodin,
- červenec a srpen: 9 až 18 hodin.
Vstupné:
Historické sály: 60 korun, snížené 30 korun.
Obrazárna: 30 korun, snížené 15 korun.

Na zámku, kam v roce 1965 nastoupila jako technická pracovnice, už působí téměř čtyřicet let. "Dnes mě jen mrzí, že jsem si nevedla záznamy o tom, co se tady všechno odehrálo, " říká kastelánka.

Po roce 1990 zažila několik návštěv prezidenta republiky, zasedání vlády i návštěvu zahraničních státníků. Kroměřížský zámek, v jehož Velké jídelně v revolučním roce 1848 zasedal sněm rakouských národů, je pro domácí politické dějiny stále významným místem.

Velkou přitažlivost má zdejší areál také pro filmaře. Natáčelo se tady vynikající Kachyňovo a Procházkovo Ucho i Oskary ověnčený velkofilm Amadeus. Působivou kulisu vytvořil zdejší zámek k pohádce Juraje Herze Žabí princ. Nyní se zde koná natáčení francouzského čtyřdílného televizního filmu Napoleon.

Státní návštěvy, kulturní akce i filmové natáčení řadí kastelánka k příjemným zážitkům. Nerada vzpomíná na krádež obrazů z roku 1991.

"Tehdy ještě nebylo na zámku nainstalováno zabezpečovací zařízení. Ze sbírek bylo odcizeno sedm obrazů umístěných v malé jídelně, které se dodnes nepodařilo na zámek vrátit," připomíná.

Nemilý byl i požár krovů v roce 1998 při opravách zámecké fasády. Naštěstí byl oheň včas uhašen a instalace nebyla poškozena. Kompletní rekonstrukce fasády byla po roce 1990 největší opravou na zámku.

Fasáda i rekonstruovaná expozice jsou chloubou zámku, který ročně přiláká k návštěvě přes sto tisíc hostů. Letošní sezona možná způsobí, že se zdejší areál stane nejnavštěvovanějším objektem na Moravě.

Zámek je oblíbený především díky bohatství sbírek a kráse historických sálů. Zdejší knihovna čítá na devadesát tisíc svazků, hudební archív uchovává na pět tisíc notových záznamů, především děl barokní hudby.

Další atrakcí je sbírka starých mistrů - je druhá nejrozsáhlejší po Národní galerii v Praze. Milovníky výtvarného umění uchvátí Tizianovo plátno Apollon a Marsyas, které je nejvzácnějším obrazem v zemi. Dále je třeba zmínit díla mistrů jako Lucas Cranach, Paolo Veronese, či Anthonius van Dyck.

O návštěvníky pečuje sedm průvodců. Provoz zámeckého areálu včetně zahrad zajišťuje na sedmdesát zaměstnanců.

Marie Mlčochová, kastelánka kroměřížského zámku od roku 1970

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Čtvrt milionu vodáků za sezonu. Splutí Vltavy láká i zahraniční turisty

Stopem po vodácké dálnici

Modernizovaná tábořiště čekají na turisty při splouvání Vltavy v úseku mezi Vyšším Brodem a Zlatou Korunou. Právě tuto...

Zkamenělá řeka u Chotěboře: unikát, který přírodovědci přehlédli

Úzký proud Zkamenělé řeky

Různých řek máme u nás mnoho, ale Zkamenělou řeku jenom jednu. A jen málokdo o ní ví! Nachází se na severním okraji...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Najdete na iDNES.cz