Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lisabon: hned po fotbalu do baru!

  14:01aktualizováno  14:01
Portugalsko je v kurzu, a to nejen kvůli EURU 2004. Pokud tam míříte i vy, nenechte si ujít Lisabon. Na první pohled budete mít dojem, že jste se ocitli v San Francisku. Portugalská metropole se podobně jako 'Frisco' rozkládá na vrcholcích nad řekou Tejo, která ústí do Atlantiku. A i tady je vstupní branou do města červený most.

Den v Lisabonu

Stejně jako kalifornské centrum, i Lisabon má nezapomenutelnou atmosféru. Dalo by se dokonce říci, že každý ze sedmi kopců, na nichž se město rozkládá, má své charizma.

Vezměme si například vrchol, na kterém se rozkládá čtvrť Bairro Alto. Ve spleti úzkých uliček naleznete řadu barů, restaurací a kaváren, ze kterých se ozývá tesklivé fado, potkáte zde bavící se mládež, prostitutky, homosexuály.

Nebo právě protilehlý kopec, na kterém leží čtvrť Alfama ohraničená z jedné strany katedrálou Sé, z druhé hradem. Přes den sem míří snad jen turisté, místní jako by se probouzeli až s posledními slunečními paprsky. Až poté se začínají plnit hospůdky a ulicemi se rozezní muzika přistěhovalců z Afriky. Atmosféru dokresluje prádlo visící snad u každého okna a všudypřítomné schody. Bez nich se tady nikam nedostanete.

ADRENALIN V ZUBAČCE

A stejně jako v Kalifornii, i tady se můžete spoléhat na tramvaje, často s mnohaletou patinou, které se odvážně šplhají do kopců, často tak, že si raději zatáhnete záclonku (ano, místní tramvaje jsou vybaveny malou roletou). Každou chvíli totiž máte pocit, že jste nárazu do některého z malebných domečků unikli jen o chlup. Ale Ale chyba lávky, ke srážce nedojde, je to jen jakýsi adrenalinový sport pro turisty. Snad jim jen doporučit, aby se příliš nevykláněli z oken.

Tím však příbuznost se San Franciskem končí. Lisabon je město, jehož nejstarší památky pocházejí ze 12. století, město, které každého uchvátí. Možná i natolik, že je označíte jako jedno z nejkrásnějších v Evropě.

Noční tah v Lisabonu

Petiscos a sladké zákusky stojí kolem 1 - 1,5 Eur, prego 2 Eura, polévka 2,5 - 3 Eura. Cena hlavního jídla se pak pohybuje od 5 - 12 Eur. Za pivo dáte cca 1 - 3 Eura, za kávu 0,50 - 1 Euro, sklenku vína asi 2 Eura. Dražší je tvrdý alkohol a kokteily jako caipirinha nebo mojito. Za ty zaplatíte kolem 4 Eur.

Cena pití se liší podle místa a doby konzumace, pokud jde o jídlo, ceny se nijak výrazně neliší, nemusíte se proto trmácet za levnějším jídlem z centra na okraj města, např. okolo Rossia najdete nespočet malých i větších restaurací a kaváren, stačí si jen vybrat.

Do nočních klubů se vstup většinou neplatí, na diskotéce však zaplatíte 10 až 15 Euro, počítejte také s tím, že nápoje zde budou o něco dražší.

Na tah nočním městem se nevydávejte dříve než ve 22 hodin. Začátek večera raději využijte k načerpání sil a navštivte některou z početných a nepříliš drahých restaurací.

Za ochutnání určitě stojí prego – portugalská varianta hamburgeru, petiscos – malé slané zákusky, caracóis -  typičtí šneci, leitão assado - pečené selátko, polévka caldo verde nebo treska-bacalhau, kterou Portugalci připravují na mnoho způsobů. Právem slavné portugalské preso-bica, a k němu sladkosti – bolos de Berlim, pastéis de nata, jsou dobrým zakončením přípravy na večer.  

Spousta Lisaboňanů začína večer  panákem ginjinhy – likér z višní a z brandy. Přímo u Národního divadla na Rossio najdete dva půvabné obchůdky, kde se prodává pouze tento lahodný nápoj. Zde se budete muset rozhodnout, kam se vydáte. Noční život se totiž odehrává na třech místech, v Alfamě, v Bairro Alto a v docích na břehu řeky Tejo. 

NAŠE TIPY

ALFAMA:

Chapitô a Bar das Imagens v Costa do Castelo - krásný výhled na město, výborná caipirinha a zelené mladé víno – vinho verde

Baiuca – fado, dobrá portugalská kuchyně Bairro

ALTO:
Tasca do Chico a Caldo Verde
– fado

Casa da Cerveja – podle nás nejlepší sangria v Lisabonu (2,50)

Mezcal – oblíbený výchozí bod

Calcutta – výborná indická restaurace

Cheops, Sushi Bar, Danúbio Azul, Arroz Doce, intelektuální Eterno Retorno atd.

DOKY:
Docas, Armazém F, Lux
Pokud jste fanoušky Hard Rock Café, najdete ho na Avenida da Liberdade, stanice metra Restauradores.

KAM VYRAZIT?
Alfama je klidnější místo, najdete zde spoustu malých a příjemných, typicky portugalských hospůdek. Z většiny z nich se line teskný tón portugalského fada, které stojí za to si poslechnout naživo v podání amatérských zpěváků.Zavírají však okolo půlnoci.

O hodně rušnější je Bairro Alto, čtvrť, která leží na opačné straně Rossia než Alfama.  Na pár metrech čtverečních najdete bary nejen portugalské, ale i španělské, brazilské, indické, irské a africké, jazzové i rockové kluby s hudbou z celého světa a i podniky, kde se zpívá a hraje fado. Stačí se jen procházet, nebát se davu a vybírat. Určitě najdete to místo, kde vám bude dobře.

Pokud máte v oblibě diskotéky s moderní taneční hudbou, zamiřte do doků (Docas).

Tak co vy na to?  Vybrali jste si? Doufáme, že se budete dobře bavit. Jen ještě jedna na závěr: Dávejte si pozor na zloděje a raději při návratu nechoďte sami.

Noční autobusy odjíždějí  z Rossia nebo z Cais do Sodré. Taxi je ve více lidech stejně nákladné jako autobus. Příjemnou zábavu.

 

Památky, které musíte vidět 

KLÁŠTER SV. JERONÝMA
Klášter ze 16. století, který nechal postavit Manuel I., je ukázkovou stavbou specifického portugalského stylu, zvaného manuelský. Západní křídlo a zvonice byly dokončeny v 19. století.

 TORRE DE BELÉM
Věž, která se kdysi stala symbolem portugalské námořní moci, sloužila jako obranná pevnost a hlavní vjezd do přístavu. Pochází z let 1515 až 1520, kdy ji nechal vybudovat Manuel I. Šestiboká věž, směs gotických, byzantských a manuelských prvků, je na seznamu památek UNESCO.

 

PADRAO DOS DESCOMBRIMENTOS
Monument z bílého vápence znázorňující lodní příď vznikl v roce 1960 u příležitosti pětisetletého výročí smrti Jindřicha Mořeplavce. Ten stojí na špici, následuje Vasco da Gama, Diogo Caoe a Fern o Magalhaes.

 

ELEVADOR DA GLÓRIA
Tato zubačka vás zaveze do jiného světa. Do bohémské čtvrtě Bairro Alto, jejíž ulice jsou protkané desítkami restaurací, kaváren, barů, knihkupectví a obrazáren. Právě sem se vydejte na večeři a za zvuky tesklivého fada.


 

HRAD SAO JORGE
Kdysi maurský hrad se ve 12. století stal sídlem portugalských králů. Největší lesk a slávu má však už dávno za sebou, ve druhé polovině 16. století se sídlo králů přesunulo na břeh řeky Tejo a z hradu se stal archiv a vězení. Po roce 1930 se proměnil na klidné zahrady. Jeho terasy nabízejí krásný výhled na město.

 

PRAÇA DO COMÉRCIO
Nejznámější lisabonské náměstí, jemuž dominuje od 18. století bronzová socha krále Josého I. Náměstí, které se stalo pomyslnou bránou do města, dnes obklopují ministerské budovy. V jednom z koutů naleznete turistickou kancelář.


 

KATEDRÁLA SÉ
Katedrála, jejíž vznik se datuje do roku 1150, nahradila starou maurskou mešitu. Masivní románskou stavbu porušily tři otřesy ve 14. století a zemětřesení v roce 1755. Byla pak po staletí opravována, a proto se zde mísí různé styly. Katedrálu osvětluje překrásné rozetové okno.

 

 

HRAD SAO JORGE Kdysi maurský hrad se ve 12. století stal sídlem portugalských králů. Největší lesk a slávu má však už dávno za sebou, ve druhé polovině 16. století se sídlo králů přesunulo na břeh řeky Tejo a z hradu se stal archiv a vězení. Po roce 1930 se proměnil na klidné zahrady. Jeho terasy nabízejí krásný výhled na město.

TORRE DE BELÉM Věž, která se kdysi stala symbolem portugalské námořní moci, sloužila jako obranná pevnost a hlavní vjezd do přístavu. Pochází z let 1515 až 1520, kdy ji nechal vybudovat Manuel I. Šestiboká věž, směs gotických, byzantských a manuelských prvků, je na seznamu památek UNESCO.

KLÁŠTER SV. JERONÝMA Klášter ze 16. století, který nechal postavit Manuel I., je ukázkovou stavbou specifického portugalského stylu, zvaného manuelský. Západní křídlo a zvonice byly dokončeny v 19. století.

Tato zubačka vás zaveze do jiného světa. Do bohémské čtvrtě Bairro Alto, jejíž ulice jsou protkané desítkami restaurací, kaváren, barů, knihkupectví a obrazáren. Právě sem se vydejte na večeři a za zvuky tesklivého fada.

Nejkrásnější výhled na červené střechy portugalské metropole je z hradu S o Jorge. V pozadí se pne jeden z mála příjezdů do Lisabonu, Most 25. dubna.

PADRAO DOS DESCOMBRIMENTOS Monument z bílého vápence znázorňující lodní příď vznikl v roce 1960 u příležitosti pětisetletého výročí smrti Jindřicha Mořeplavce. Ten stojí na špici, následuje Vasco da Gama, Diogo Caoe a Fern o Magalhaes.

PRAÇA DO COMÉRCIO Nejznámější lisabonské náměstí, jemuž dominuje od 18. století bronzová socha krále Josého I. Náměstí, které se stalo pomyslnou bránou do města, dnes obklopují ministerské budovy. V jednom z koutů naleznete turistickou kancelář.

Vstupní branou do Lisabonu je červený most, který připomíná Golden Gate Bridge v San Francisku.

Autoři: ,
Nejčtenější

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Pohodová atrakce na řeckém ostrově

Na Korfu je jedna z nejmenších přistávacích ranvejí v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Dopravní zácpy na vjezdu do Doveru, které přístav trápily loni v létě.
Brexit ochromí dopravu přes La Manche, Dover se děsí obřích kolon

Vystoupení Británie z Evropské unie ovlivní celou řadu obchodních sfér i životy obyčejných lidí. Velké problémy očekávají provozovatelé přístavu v britském...  celý článek

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Další z rubriky

Pokuta za porušení zákazu kouření na thajských plážích může dosáhnout až 100...
Za cigaretu u moře pokuta 60 tisíc. Thajsko zakazuje kouření na plážích

Jedna z nejpopulárnějších turistických destinací zavádí od 1. listopadu zákaz kouření na vybraných plážích. Thajský turistický úřad k zákazu přistoupil poté,...  celý článek

Japonští turisté před bazilikou Sacré-Couer
Čekají Paříž z filmů a realita je šokem. Japonci z toho i zvracejí

Paříž, město lásky a světel, je především díky filmům a seriálům známá jako jedno z nejromantičtějších míst na světě. Ovšem pro některé turisty je realita tak...  celý článek

Celý svět i Peruánci tradičně spojují "objevení" skalního města Machu Picchu se...
Panika mezi cestovateli: Povolení na Machu Picchu budou do Vánoc pryč

Pokud plánujete cestu na Machu Picchu cestou Inků, zarezervujte si ihned povolení. Letos se totiž vydávají o tři měsíce dřív než obvykle a předpokládá se, že...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.