Lisabon za hubičku. Nejlevnější metropole západu láká mladé

  0:15
Lisabon je město nabité desítkami nejrůznějších atrakcí, od skvělého jídla a vína až po hudbu a umění. Portugalsko vždy patřilo k chudším zemím západní Evropy a i dnes překvapí velmi příjemnými cenami.
Lisabon se v posledních letech stává turistickým hitem.

Lisabon se v posledních letech stává turistickým hitem. | foto: Libor Budinský

Za hlavní taháky Lisabonu jsou obvykle považovány jeho historické památky, které jsou zapsány na seznamu UNESCO, ale hlavní město Portugalska nabízí mnohem zábavnější zážitky. Hned v prvních minutách vás překvapí podmanivá atmosféra přístavního města, které dosud nepřeválcoval turistický ruch.

Mimořádným zážitkem je hlavně návštěva starobylé čtvrti Alfama, plné křivolakých uliček, v níž se před dvěma sty lety zrodilo Fado - uhrančivě tesklivé písně plné bolesti, smutku a nostalgie. Obvykle v nich ženy zpívaly o své lásce k mužům, kteří odjížděli na lodích na daleké cesty, z nichž se mnozí již nikdy nevrátili.

Dnes ovšem romantická čtvrť kypí energií a životem, v ulicích fungují desítky obchůdků, kaváren, barů a teras. Během léta zde navíc probíhá spousta koncertů (obvykle jsou zdarma). Lisabon se pozvolna mění v město, kam se jezdí bavit mladí lidé z celé Evropy. A kde je i pro nás poměrně levně.

V tržnici se jí nejlíp

Mimo turistické centrum můžete pořídit oběd i za pět eur, což je v Londýně či Paříži zhola nemožné. Mezi místními jsou populární tradiční tržnice, v nichž se prodávají ryby, plody moře, zelenina a ovoce. V poslední době přímo v tržnicích vznikají malá bistra, připravující spoustu zajímavých jídel, navíc za parádní ceny.

Oblíbeným místem, kam zajít na oběd, jsou tržnice.

Třeba za skvělý steak z tuňáka zaplatíte pouhých osm eur (mrkněte se na ceny pražských restaurací). A třeba domácí hamburger zde vyjde na pět až sedm eur.

Vyzkoušejte třeba Mercado Campo de Ourique otevřené od roku 1934, které slouží v nové podobě jako moderní tržnice s pestrou gastronomickou nabídkou od roku 2013. Jednou z tamních specialit jsou také vařené mušle vongole či vaření šneci.

Skvělé hrozny ve skleničce

Portugalsko produkuje kvalitní vína, jejichž popularita letí v Evropě v posledních letech strmě vzhůru, zvlášť kvůli cenám. Jsou totiž výrazně levnější než vína španělská či francouzská.

Přímo v centru Lisabonu můžete ochutnat ta nejlepší z portugalských vín.

Alfama, nejromantičtější část města, nabízí spousty barů a restaurací.

V obchodech koupíte zajímavá vína za tři čtyři eura, v restauracích jsou jen o trochu dražší. Pokud chcete ochutnat kolekci špičkových vín a dozvědět se více o portugalském vinařství, zastavte se v budově ministerstva moře přímo na hlavním obchodním náměstí, kde sídlí nová expozice Vini Portugal.

Ve speciálních prosklených automatech tu mají otevřených zhruba šestnáct lahví vína, které můžete za drobný poplatek ochutnat. A víno, které vám chutná, si můžete samozřejmě i koupit.

Kafe za babku

Pokud má Lisabon něco absolutně nejlevnějšího v celé Evropě, pak je to bez debat káva. Za espreso se zde obvykle platí jen 65 až 80 centů, což je nějakých 17 až 20 korun. Přitom to není žádné kafe z automatu, ale výtečné, husté a krémové espreso připravené baristou.

A pokud hledáte nějakou místní kuriozitu, určitě musíte ochutnat štamprli likéru Ginja, Jedná se o bylinný likér, ve kterém se macerují kyselé višně a právě tato kombinace dává nápoji neopakovatelnou a unikátní chuť.

Jak to všechno spadlo

Jen málokteré město zažilo ve své historii tak obrovský vzestup a krutý pád, jako právě Lisabon. Po dlouhá století město bohatlo na obchodu s Afrikou, Asií a Jižní Amerikou, který zajistily objevitelské cesty slavných portugalských mořeplavců. Ostatně výstavní věž v Belému i tamní klášter sv. Jeronýma jsou odrazem zlatého věku, kdy Portugalsko vládlo (téměř) všem mořím.

Turistická povinnost číslo jedna. Belémská věž.

Ale pak přišlo v roce 1755 obrovské zemětřesení následované ničivou vlnou tsunami a katastrofálním požárem - a z výstavního města zůstaly po pár dnech jen ruiny.

Pokud chcete na vlastní kůži poznat, jak děsivé rozměry měla tato katastrofa, zastavte se v lisabonském „Story centru“, které velmi autenticky vykresluje celý průběh zemětřesení i jeho následky (vstupné je sedm eur).

Hotel místo nádraží

V Lisabonu vznikla v poslední době řada moderních hotelů a hostelů pro mladé, které nabízejí velmi dobré ceny. Jeden příklad za všechny. Přímo v centru města, v majestátní budově bývalého nádraží Rossio, sídlí Lisbon Destination Hostel.

Majestátní nádražní budova se proměnila na hostel.

Místo plné energie, zajímavého designu a služeb překvapí i cenou – pokud se mladí rozhodnou pro bydlení v “šérovaném” pokoji, cena za noc se snídaní začíná na 400 korunách. Za pokoj pro dva – opět se snídaní – zaplatíte v ideálním případě 1 600 korun (tolik jsme nedávno platili na Lipně).

Tip pro hipstery: Nejmódnější atrakcí pro mladé je v současné době objekt bývalé továrny Lx Factory, který se proměnil v pestrou kolekci kaváren, barů, restaurací, módních butiků a uměleckých galerií.

Mohlo by se hodit

Na lince Praha-Lisabon létají od letošního roku oba národní dopravci, tedy ČSA a portugalský TAP, díky čemuž se do portugalského hlavního města dostanete levněji než v minulých letech.

Cena zpáteční letenky s ČSA v jejich nejlevnější třídě se totiž pohybuje kolem 5000 korun, doba letu činí tři a půl hodiny. Letenky s TAP jsou obvykle o něco dražší.

Při delším pobytu v Lisabonu se vyplatí Lisabonská karta, která stojí na tři dny 40 eur (na den 19, na dva dny 32 eur) a máte s ní zdarma vstup do památek na UNESCO i do všech hlavních a důležitých muzeí (www.lisboacard.org). Samozřejmě slouží také jako jízdenka na městskou dopravu.

To oceníte především při opakované jízdě legendární lisabonskou tramvají, která jezdí v křivolakých uličkách starého města a představuje jednu z dalších velkých atrakcí.

Nejslavnější a nejdelší je linka číslo 28. A pozor, s pražskými tramvajemi se to nedá srovnávat, protože v Lisabonu se jízda „elektrikou“ blíží horské dráze.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Pláže, rum i vodopády. Mauricius je exotika s dávkou luxusu i dobrodružství

29. dubna 2024

Premium Palírna rumu, kousek od ní vodopád a „sedmibarevná země“, kterou vytvořila nestejnoměrně chladnoucí...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  29.4 14:53

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Království mechu a červených bran. Fušimi Inari je portálem do japonské pohádky

29. dubna 2024

Kilometry tunelů z červených bran torii, hustý les, v němž vládne mech a divoká prasata, tajuplné...

Na co zírá mašinfíra: S chebským Hurvínkem po nejzápadnější trati v Česku

28. dubna 2024

Dnes se svezeme po nejzápadnější dráze v České republice. Kdysi vedla až do Německa, od roku 1945...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...