Přírodní koupaliště Chrustenice

Přírodní koupaliště Chrustenice | foto: Radek Cihla, MAFRA

Lipno i Seč nabízejí skvělé koupání. Sinice řádí v Plumlově a na Slapech

  • 2
Kvalita vody na mnoha přírodních koupalištích zůstává dobrá, skvělé koupání nabízí třeba vranovská a sečská přehrada. I nadále by se ale rekreanti měli vyhnout nádrži Plumlov na Prostějovsku a Nechranicím na Chomutovsku, kde jsou přemnožené sinice.

Vyrážky a další zdravotní potíže hrozí lidem, kteří by se chtěli ve slunečných dnech osvěžit v hostivařské přehradě, zhoršené podmínky hlásí Slapy, Máchovo jezero a některé pláže Orlíku.

Stejně jako v nádrži v Praze Hostivařích nedoporučují odborníci koupání ani v rybníku Šeberák, kde rozbory odhalily možné fekální znečištění.

Vodu vhodnou k rekreaci nabízí v Praze Motolský rybník a koupaliště Lhotka.

Ve Středočeském kraji si lidé užívají většinou čisté a nezávadné vody. Především lidé s oslabenou imunitou, těhotné ženy a děti by se ale měli vyvarovat županovické pláži slapské přehrady a poděbradskému jezeru.

Dobré koupání stále nabízejí rybníky plzeňské rybniční soustavy, Hracholusky a mnoho dalších přírodních koupališť na Plzeňsku. Výjimku tvoří jen Babylon, Podhájí na Domažlicku a přehrada České údolí u Plzně.

Velké návštěvnosti se v posledních teplých dnech těší jihočeská koupaliště, hlavně Lipno a pláže v Černé v Pošumaví, kde je vynikající kvalita vody.

Lidé by se ale měli vyhnout tábořišti Vojníkov na Orlíku, koupání v něm představuje zdravotní rizika.

Dobré podmínky k rekreaci a vodu vhodnou ke koupání nabízí většina nádrží na Karlovarsku. Jediným místem, kde platí zákaz koupání, je přehradní nádrž Skalka u Chebu s přemnoženými sinicemi. Také v rybníku Oborský v Jinolicích na Jičínsku zaznamenali hygienici zvýšený výskyt sinic. Koupání tu zakázáno není, lidé by se ale měli vždy osprchovat.

Symbolické usmívající se sluníčko, ukazatel kvality vody, dávají hygienici v Pardubickém kraji sečské přehradě, koupališti Konopáč na Chrudimsku nebo přehradě Pastviny na Orlickoústecku. V některých nádržích v kraji se objevily sinice, koupat se v nich ale zatím mohou i alergici.

Horší hodnoty vykazují hygienická měření na Máchově jezeře, Hamru na Jezeře, Dubici a Sedmihorkách na Semilsku. V kraji ale zatím platí zákaz jen v Zákupech na Českolipsku, kde se vyskytly cerkarie způsobující vyrážky.

Kvůli sinicím se lidé nesmí koupat ani v Nechranické přehradě u Tušimic.

Na Vysočině sice hygienici žádný zákaz nevyhlásili, poslední testy ale zjistily zvýšený výskyt sinic v rybníku Okrouhlík, Pávov a Peklo na Jihlavsku a Cihlář na Havlíčkobrodsku. Nejlepší podmínky pro koupání na Vysočině nabízejí třeba Sykovec a Domanín na Žďársku, Černý a Nadymač.

Také na Moravě se milovníkům vodních radovánek nabízí řada koupališť s čistou vodou. Nejvyšší známkou číslo jedna hodnotí odborníci vranovskou a letovickou přehradu, skvělé podmínky pro rekreaci má voda v jezerech Poděbrady u Olomouce. Citliví jedinci by ale měli zvážit koupání v Olšovci na Blanensku, těrlické přehradě na Karvinsku a v Čerťáku na Novojičínsku.

Zcela zakázáno je stále koupání v nádrži Plumlov na Prostějovsku, v luhačovické přehradě a Pahrbku, slepém rameni řeky Moravy u Napajedel.

,