Lidé navštěvují památky stejně v chladnu i parnu

  14:42aktualizováno  14:42
Ne každý, kdo tráví dovolenou v rekreačních oblastech středních Čech, ve dnech, kdy počasí příliš nepřeje, chodí navštěvovat nějaké památky.

Vyplývá to z ankety, kterou dělali zpravodajové MFD. Ti se na známých památkách v kraji ptali, zda chodí v letošním chladném létě více návštěvníků než vloni. Odpovědi byly většinou negativní - chladné počasí návštěvnost ovlivňuje jen minimálně. Jedinou výjimkou je zámek v Hořovicích, který spravuje Památkový ústav středních Čech. Zde se v červenci a první polovině srpna zvýšila návštěvnost dvojnásobně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. "Výrazně se na tom samozřejmě projevilo počasí, turisté k nám však přicházejí i za rozšířeným návštěvnickým okruhem a novými výstavami," tvrdí pracovnice správy zámku Renáta Fialová.

Letošní zvýšené příjmy ze vstupného se také projeví v dalším zkvalitnění prostorů hořovického zámku. Přes zimu a začátek jara příštího roku by tak měly projít rekonstrukcí toalety i interiéry a exteriéry budovy zámku. Naopak chladné a deštivé letní počasí se na návštěvnosti Muzea okresu Benešov se sídlem na vlašimském zámku příliš neprojevuje.

"Z každodenního provozu usuzujeme, že návštěvníků příliš nepřibylo. Lidí chodí stále hodně, ale není to nijak dramatický nárůst proti loňskému roku," poznamenal ředitel okresního muzea Karel Bárta. Ze srovnání letošních a loňských statistik vyplývá, že letos během prvního prázdninového měsíce expozice muzea ve Vlašimi navštívilo zhruba o sto lidí více než v loňském červenci.

Ani zámek Březnice, jehož správcem je rovněž Památkový ústav středních Čech, výrazný nárůst návštěvnosti za první prázdninový měsíc nezaznamenal. "Loni k nám přišlo v červenci jen o necelou stovku lidí méně, to je zanedbatelný rozdíl," říká kastelán zámku Robert Barták, který však dodal, že v květnu a červnu, kdy bylo teplo, poklesla návštěvnost zámku ve srovnání s loňským rokem o osm set lidí. Velmi příznivou turistickou sezonu zažívají v Kutné Hoře. Město vloni navštívilo více než 150 tisíc turistů a v letošním roce by to podle odhadů nemělo být méně. "Vliv špatného počasí jsme vůbec nepocítili. Někteří ubytovatelé nebo restauratéři si trochu stěžují, ale my máme takový nápor, že nestíháme," řekla ředitelka městského informačního centra Renata Čiháková.

Největší zájem mají návštěvníci o chrám svaté Barbory a kostnici v Sedlci. Zhruba stejnou návštěvnost jako vloni má i skanzen lidových staveb v Přerově nad Labem na Nymbursku. Podle plánu by do něj mělo zavítat přes 50 tisíc návštěvníků. Zámek Veltrusy každý rok navštíví čtyřicet tisíc lidí. "Převažuje tuzemská klientela, zahraničních návštěvníků ubývá. Letošní červenec byla znát zvýšená návštěvnost, ale ne nějak zásadně," uvedl správce mobiliáře veltruského zámku Petr Veis.

Do Veltrus jezdí většinou rodiče s dětmi nebo školní výlety. Na návštěvnost nelahozeveského zámku letošní chladnější léto vliv nemělo. "Lidí chodí přibližně stejně jako předchozí sezony," tvrdí pokladní zámku v Nelahozevsi Eva Škabradová. Nečekaný příliv návštěvníků naopak zaží vají v mladoboleslavském Templu, kde za necelé dva měsíce od červnového otevření nové archeologické a historické městské expozice, přišly čtyři tisíce lidí. Zájem je však dán spíše tím, že se jedná o novinku využívající moderní zvukovou a světelnou techniku, než že by lidé při návštěvě Mladé Boleslavi v chladných dnech vyměnili gotický objekt za koupaliště. 

Hořovický zámek.

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...

Další z rubriky

Zaniklé tratě v Česku. Podkováňka se proplétala hlubokým údolím

Lokomotiva BS 200 při zkouškách na trati Skalsko - Chotětov. 50.4008883N,...

Ve dvanáctém díle seriálu Zaniklé tratě zamíříme na sever středních Čech, do okolí Mladé Boleslavi. Podíváme se na...

Nestárnoucí klenoty Nízkého Jeseníku. Pět zaručených tipů na víkend

Pasecký vodopád

Drsné náhorní pláně Nízkého Jeseníku skýtají na rozlehlém území nepřeberné množství úžasných míst, která nemají nikde...

S balonem do oblak. Let můžou zmařit i neznatelné rozmary počasí

Horkovzdušný balon v záři zapadajícího funkce

V šestém díle seriálu S balonem do oblak se podíváme na nástrahy počasí. Většina z nás si myslí, že se každý hezký a...Najdete na iDNES.cz