Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levně do bezvízových USA. Poradíme, jak na to

  6:00aktualizováno  6:00
Do Spojených států se nyní můžete vydat třeba na vánoční nákupy. Od 17. listopadu nebudete potřebovat vízum a i letenka se dá sehnat za slušné peníze. Na začátku prosince můžete letět bez přestupu z Frankfurtu do New Yorku za 9 600 Kč, z Prahy pak za 13 800 Kč.

Letět na vánoční nákupy do USA již není záležitost pro vyvolené. | foto: Jakub PokornýiDNES.cz

Na cestu do USA bude od 17. listopadu stačit českým občanům nový biometrický pas a vyplnění formuláře na internetu alespoň tři dny před cestou. V platnosti přitom nadále zůstávají i dosud vydaná víza.

Na vydání nového pasu mají úřady jeden měsíc, v praxi trvá vydání pasu většinou čtrnáct dnů, ale záleží na konkrétním místním úřadu. I proto je lepší plánovat cestu do USA s časovou rezervou až na začátek prosince.

Nejjednodušší let bez přestupu

Způsobů, jak se za "velkou louži" letecky dopravit, je celá řada. Nejpohodlnější, nebo spíš nejrychlejší je přímý let z pražského ruzyňského letiště do New Yorku nebo do Atlanty. Jinam se totiž přímo z Prahy nelétá.

První linku provozují ČSA na newyorské letiště JFK pětkrát týdně kromě úterý a soboty. Na prosinec lze s ČSA najít nejvýhodnější letenku za 13 800 Kč (například v termínu 5. až 14. prosince). Atlanta se společností Delta Airlines je o trochu dražší, v obdobném termínu stojí letenka z Prahy 17 100 Kč.

Pokud trváte na letu do těchto destinací bez přestupu, ale chcete ušetřit, leťte z německých měst Frankfurt nebo Mnichov. New York lze z Frankfurtu sehnat již od 9 600 korun se společností Delta (5. až 14. 12.), Air France jsou zhruba o 800 korun dražší.

Všechny ceny letenek, které uvádíme, jsou včetně všech poplatků.

 Společnost  Linka  Termín   Přestup   Cena   Prodej 
 ČSA  Praha - New York  5.-14.12.  Ne  13 800  Pelikan.cz
 Delta  Praha - Atlanta  5.-14.12.  Ne   17 100  Pelikan.cz
 KLM  Praha - New York   5.-14.12  Amsterdam  12 500  KLM.com

Někam se bez přestupu nedostanete

Další města v USA již vyžadují let s přestupem anebo je nutné cestovat z letišť v Německu, případně v Rakousku. Zkusili jsme let do Miami v termínu na začátku prosince. Přímých letů není mnoho, z Frankfurtu lze například letět s Lufthansou nebo American Airlines za zhruba 23 000 korun.

Pokud ale zvolíte let s přestupem, tak se rovnou z Prahy s přestupem v Londýně dostanete ve zvoleném termínu do Miami se společností British Airways za 18 000 korun. Z Prahy lze najít i o trochu levnější letenky, ale se dvěma přestupy a s neadekvátně dlouhou cestou.

V podobných cenových relacích se pohybují destinace na západním pobřeží USA, jako je Los Angeles nebo San Francisco. Od 18 000 do 20 000 korun nabízí letenky do Los Angeles z Prahy třeba British Airways, American Airlines nebo United Airlines.

Rozdíly v cenách nejsou příliš velké, ale doba letu již ano. S United poletíte směrem na západ celých 22 hodin, samozřejmě včetně přestupů. S British Airways naopak jen 15 hodin. Ceny platí pro termín cesty od 5. do 14. 12.


Pozor na přestup

Při výběru letenky doporučujeme dávat pozor na čas vyčleněný na přestup (při letech do USA jsou kontroly zdlouhavější a přísnější). Někdy vám prodejce nabídne letenku s téměř nezvládnutelným časem na přestup.

Pokud byste přestup nestihli, nic se neděje. Aerolinky vás přeloží na jiný let. Jenže ten může být vypraven až následující den anebo vás pošlou přes další dvě letiště. Navíc se tak může nabourat itinerář při dalších případných přestupech. Při letech na velká americká letiště to nemusí být závažný problém, ale při cíli cesty v některém menším městě můžete ztratit hodně času.
Bezpečnostní režim při letech do USA je přísnější než při cestování po Evropě. Vedle obligátních restrikcí na tekutiny a gely to je třeba zákaz zapalovačů na palubě letadla.

Naopak je na transatlantických linkách většinou zvýšena povolená hmotnost zavazadel. Z běžných 20 na 30 kg v turistické třídě. To ale může být problém při cestě do USA z Londýna a návratem nízkonákladovou společností do Prahy. Nadváha pak bude velmi drahá. Naopak při vystavení letenky z Prahy do USA i s přestupem platí zvýšený limit hmotnosti zavazadel i na navazující lety po Evropě.


 Společnost  Linka  Termín  Přestup  Cena  Prodej
 British Airways  Praha - Los Angeles  5.-14.12.  Londýn  19 300  Kralovna.cz 
 British Airways  Praha - Miami  5.-15.12.  Londýn  18 100  Kralovna.cz
 Delta  Frankfurt - Miami  5.-14.12.  New York  13 900  Pelikan.cz

 Delta

 Praha - Las Vegas  3.-13.12.  New York/Paříž  19 900  Pelikan.cz

O něco dráž vychází návštěva hráčského pupku světa – Las Vegas. Z Prahy nabízí lety například Delta Airlines, která si za letenku v termínu od 3. do 12.12. řekne necelých 20 000 korun. Se stejnou společností ale můžete letět z Frankfurtu za 13 000 korun.

Jak ušetřit

Nástup bezvízového režimu s USA znamená velkou výzvu pro letecké společnosti. Již nyní nabízí z tohoto důvodu množství akcí právě na letenky do USA. Některé aerolinky mají v akci letenky jen do pár destinací, jiné nabízejí solidní portfolio amerických měst, kam se můžete zaletět podívat.

Většina akcí platí pro lety do konce roku, výjimkou je období okolo Vánoc, kdy jsou letenky většinou výrazně dražší. Stačí sledovat webové stránky leteckých společností nebo letenkových portálů.

Aktuální akce nabízí British Airways, KLM, Air France, Delta a další.


Kde kupovat letenku?

Pro přehled o cenách na vybrané lince a ve zvoleném termínu je nejlepší začít na některém letenkovém portálu. Zobrazí přehledně lety mnoha společností. Pokud vám některý z letů vyhovuje, zkuste ho najít přímo na stránkách dopravce. Při přípravě tohoto článku jsme našli hned několik letů, které bylo možné na stránce dopravce pořídit se slevou 10 i více procent oproti ceně na letenkovém portálu.

Ale existují i opačné případy, kdy web aerolinky nabízí nejnižší cenu třeba i o 5 000 Kč vyšší, než je nabídka na portálu prodejce letenek. Je tedy dobré nekliknout na první nabídku a zkoušet více možností. A pokud jste flexibilní v datech odletu i příletu, určitě nezapomeňte zaškrtnout všudypřítomné políčko pro vyhledávání letů v blízkých termínech. Často se stává, že pro jeden konkrétní den je cena i o 50 procent vyšší než třeba o den dříve či později.


 Společnost  Linka  Termín  Přestup  Cena  Prodej
 Air France (Delta)  Frankfurt - New York  5.-13.12.  Ne    9 600  Airfrance.de
 Air France  Frankfurt - Chicago  5.-14.12.  Paříž  13 800  Airfrance.de
 KLM  Mnichov - Los Angeles  5.-14.12.  Amsterdam/Minneapolis  13 900  travel24.com
 Delta  Mnichov - Washington  3.-13.12.  Atlanta  11 700  travel24.com

Pokud nenajdete vhodný či cenově výhodný let z Prahy, je dobré prozkoumat nabídku i okolních letišť, jako je Vídeň, Mnichov, Frankfurt nebo Berlín. Často můžete ušetřit docela dost peněz. Samozřejmě je nutné připočíst náklady na dopravu na tato letiště. Ve všech případech lze využít vlakové nebo autobusové spojení (přibližně 1 000 až 1 500 Kč za osobu), případně vlastní dopravu automobilem.

Londýn bývá nejlevnější

Všeobecně nejvýhodnější letenky do USA najdeme z Londýna. V našem testovacím termínu (zhruba od 5. do 14. prosince) je to 11 000 korun za letenku do Los Angeles s Northwest Airlines, 11 900 korun za letenku do Las Vegas také s Northwest Airlines, za letenku do New Yorku s Air France zaplatíte 9 200 korun a za cestu do Miami s Delta Airlines zaplatíte přesně 10 000 korun. K tomu je ale nutné přičíst zhruba 3 800 korun za letenku do Londýna, kterou v uvedeném termínu nabízí EasyJet.

Především do některých destinací (Miami) můžete tímto způsobem ušetřit poměrně dost peněz, jindy se více vyplatí hledat výhodné letenky z Frankfurtu. V každém případě se tímto způsobem cesta protáhne, protože ne vždy navazují lety do Londýna a USA na sebe a navíc EasyJet nelétá na letiště Heathrow, ze kterého je značná část transkontinentálních letů vybavována. Ale například konkrétní let do Miami je operován z letiště Gatwick, takže se problematickému přesunu mezi letišti vyhnete.

Letenka na neexistující linku

Pokud se divíte, že Air France létají přímou linku mezi Frankfurtem a New Yorkem, tak to není pravda. Jedná se jen o vystavení letenky, let zajišťuje partnerská společnost Delta, která je s Air France (ale i ČSA) v jedné alianci. Podobných nabídek najdete při vyhledávání letů velké množství, právě i třeba na přímých letech z Prahy do New Yorku a Atlanty. Let ČSA nabízí pod svým jménem Delta a obráceně. Ceny většinou bývají obdobné, ale mohou se i docela podstatně lišit.

Ovšem i netradiční linky lze dnes najít. Díky projektu OpenSky mohou od letošního léta létat evropské a americké aerolinky přímé lety i z jiných zemí, než jsou jejich domovské. Právě Air France nabízí například velké množství přímých letů z Londýna.


 Společnost  Linka  Termín  Přestup  Cena  Prodej
 Air France  Londýn - New York  5.-13.12.  Ne   9 200  airfrance.co.uk
 NWA/KLM  Londýn - San Francisco  5.-14.12.  Minneapolis  10 200  expedia.co.uk
 KLM  Londýn - Los Angeles  5.-14.12.  Amsterdam/Minneapolis  11 200  expedia.co.uk
 Delta  Londýn - Miami  3.-13.12.  Atlanta    9 900  wefly.co.uk

Americké, či evropské aerolinky?

Všeobecně se traduje, že evropské aerolinky nabízejí lepší servis než jejich americké kolegyně. Na kratších trasách (východní pobřeží USA) je nejdůležitější cena letenky. Na delších letech (Los Angeles, San Francisco) se už drobný příplatek za komfort vyplatí. Všeobecně platí, že americké aerolinie většinou v turistické třídě zpoplatňují na palubě podávané alkoholické nápoje, evropské nikoliv. Rozteč sedadel se liší podle typů letadla a všeobecně nelze říct, že by americké společnosti nabízely méně místa než evropské. To samé platí o vybavení letadla osobním zábavním systémem. Pro další informace doporučujeme tento článek

Kdo se bojí létat

A na závěr tip na cestu do Spojených států pro ty, kdo se bojí létat. Můžete to zkusit po moři, ale musíte počítat minimálně s šestidenní cestou jedním směrem a pořádným průvanem v peněžence.

Nejkratší lodní výlety mezi Evropou a USA provozuje rejdařství Cunard s lodí Queen Mary 2 mezi anglickým Southamptonem a New Yorkem. Nejedná se navíc o pravidelnou dopravu, ale opravdu primárně o výlety, mezi cestou tam a zpět tedy může být poměrně dlouhá mezera. Jednosměrná jízdenka stojí od 1 100 USD (podle aktuálního kurzu téměř 22 000 korun). Nejbližší spoj západním směrem vyráží dva dny před zrušením vízové povinnosti a bohužel další spoje následují v obou směrech až na jaře. Kdo se tedy bojí létat, bude muset cestu odložit na příští rok. Jízdenky a další informace hledejte zde a zde

Praktické odkazy:

 Prodejci letenek  Aerolinie
www.letuska.cz www.csa.cz
www.pelikan.cz www.lufthansa.com
www.gtsint.cz www.britishairways.cz
www.studentagency.cz www.klm.cz
www.csa.cz www.airfrance.cz
www.condor.cz www.aua.com
www.ebrokers.co.uk www.aa.com
www.5vorflug.de www.swiss.com
www.expedia.co.uk www.nwa.com
www.travel24.com www.delta.com

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Dá se proti útoku žraloka bránit? Odpoví host Rozstřelu Steve Lichtag

Seychely (23. dubna 2016) - Potápění s tvůrci filmu Aldabra.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Najdete na iDNES.cz