Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Leťte hned, ušetříte tisíce. Odlétá se třeba i za pár hodin

  7:00aktualizováno  7:00
Zatímco na pojem last minute si Češi už zvykli, trochu s obavami stále pohlížejí na zájezdy typu Buy and Fly - Kup a leť! Novinka byla zavedena již minulé léto. Odlet je obvykle do několika hodin, cena však až o 70 procent nižší než v katalogu. Ušetřit tak můžete i přes deset tisíc korun.
Lidí, kteří se nebojí koupit si na letišti zájezd 'Kup a leť', přibývá. Dovolená je tak vyjde levněji o tisíce korun

Lidí, kteří se nebojí koupit si na letišti zájezd 'Kup a leť', přibývá. Dovolená je tak vyjde levněji o tisíce korun | foto: Profimedia.cz

U klasického lastminutového zájezdu máte několik dní na přípravu a pořízení nutných věcí na cestu, u Kup a leť musí zájemci jednat mimořádně rychle. Odlétá se třeba za tři hodiny.

Někteří odvážlivci si dokonce rovnou doma sbalí zavazadla, odjedou na letiště a až tam na místě se rozhodnou podle aktuální nabídky, na jaké místo a do jaké země poletí.

Vesměs jde o pár nabídek, které se odvíjejí od volného místa v letadle, proto nemají moc šanci početnější party a někdy ani rodiny s dětmi. Ideálně se tento způsob cestování hodí pro páry nebo individuální turisty, kterých je také mezi zájemci nejvíce.

Risk, který se vyplatí

"Pobočka Čedoku v prostorách ruzyňského letiště byla otevřena na začátku letošního července a zaznamenali jsme neobvykle vysokou poptávku po zájezdech v režimu 'Kup a leť‘. Denně se v této nové pobočce prodají desítky zájezdů, které se zařazují v den odletu a je možné je koupit nejpozději dvě hodiny před odletem. Zájezdy v tomto režimu kupují především bezdětné páry," uvedl Tomáš Brejcha, ředitel marketingu CK Čedok.

Také Exim Tour či Kovotour mají ve své nabídce zájezdy Kup a leť, které jsou k dostání přímo na letišti. Ceny některých takto označených zájezdů se sníží i o 50 až 70 procent. Podle pracovníků těchto kanceláří si ale přece jen stále dost lidí netroufá takhle riskovat a na tento způsob dovolené se zatím jen informují.

"Není moc lidí, kteří si jsou schopni sbalit během chvíle na dovolenou, když ani nevědí, kam a na jak dlouho poletí. Ze hry jsou tak hlavně důchodci, rodiny s dětmi i vyšší střední třída. Je to chápáno spíše trochu jako adrenalin, i když samozřejmě za výhodnou cenu," uvedl Tomio Okamura, viceprezident a mluvčí AČCKA.

Koupili byste si zájezd Kup a leť?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. září 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 2679
NE 203

Výhodná cena, horší ubytování

U last minute i typu zájezdů Kup a leť je třeba počítat s tím, že výhodnější cena se odrazí v užším výběru destinací, v časovém omezení a v horší kvalitě ubytování.

"Rozsah služeb, který je určen pro daný zájezd, mají všichni účastníci zájezdu stejný. Hlavní rozdíl je při rozdělováni pokojů a přidělování míst v dopravním prostředku, kde mají přednost klienti, kteří si zakoupili zájezd v řádném termínu za plnou cenu nebo se slevou za včasný nákup. Bylo by neseriózní upřednostňovat lastminutové klienty před těmi, co nakoupili zájezd ve velkém předstihu. Ti proto získávají například pokoje ve vyšších patrech s lepším výhledem a v lepší části hotelu," vysvětluje Tomáš Brejcha.

Buďte ve střehu

Jak klesá cena zájezdu

Zájezd: osmidenní letecký pobytový zájezd do Spojených arabských emirátů, lokalita Ras Al Khaimah, pětihvězdičkový hotel Al Hamra Fort s polopenzí. Jedno dítě platí pouze palivové příplatky a letištní a bezpečnostní taxy ve výši 3 980 korun.

CENA PRO DOSPĚLÉHO(bez tax a příplatků):
Den před odletem:
16 990 korun plus taxy a příplatky pro jednoho dospělého.
14 dní před odletem:
18 990 korun
Měsíc před odletem:
26 990 korun

Ať už si budete zájezd kupovat kdekoliv, uvědomte si, že ceny v katalogu vypadající tak lákavě nemusí být a většinou ani nejsou konečné. Kanceláře uvádějí nejnižší možné ceny, tedy například pro dítě, okleštěné ještě o všechny služby a příplatky. Uvádět ceny s poplatky cestovky stále nemusejí. Tuto povinnost měla zavést novela zákona o cenách, ale zatím se tak nestalo.

Většinou tak musíte dost pracně připočítat k uváděné ceně ještě palivové a letištní příplatky, pobytové taxy a ceny za pojištění, popř. i některé další platby.

Například cena u zájezdu na poslední chvíli do egyptského Sharm El Sheikhu do pětihvězdičkového hotelu na osm nocí s all inclusive se tak z původně inzerovaných 8 990 korun za osobu vyšplhala po přičtení všech povinných tax na 12 960 korun.

U zájezdu na řeckou Krétu, do tříhvězdičkového hotelu s polopenzí na 11 dní, se k lastminutové ceně 9 990 muselo přičíst ještě 3 600 korun. Oproti stejnému zájezdu koupenému s předstihem několika týdnů se však i tak ušetřilo 1 500 korun.

Pro konečnou cenu je směrodatná jen cestovní smlouva. Od jejího podpisu nesmí cestovky už cenu změnit. Existuje jen jediná výjimka, a to pokud koruna oproti dané měně oslabí o víc než 10 procent v době maximálně tří týdnů před odletem. Pak se může částka za zájezd zvýšit ještě o tento kurzový rozdíl.

Středomoří vede

Největší počet lastminutových zájezdů najdete u destinací, jakými jsou Egypt, Tunis, Turecko, Řecko a Španělsko. Jde především o místa, kam se vypravují charterové lety, nicméně nabídky odletu na poslední chvíli je možné najít i u exotických destinací. I na Bali, Seychely či Madeiru je možné odjet se slevou. Dají se najít i speciální zájezdy, pobyty na zaoceánských lodích či sportovně zaměřené pobyty.

Vybírejte přes internet

Největší výběr zájezdů na poslední chvíli najdete na internetu. Je celá řada serverů, které shromažďují nabídky desítek kanceláří. Jedná se například o invia.cz, nettravel.cz či zajezdy.cz. Navíc je možné na webových stránkách zájezdy seřadit podle ceny nebo si vyhledáte jen nabídky do konkrétní země, kam se chcete podívat.

Většina webových prodejců zájezdů nabízí ceny stejné jako v kamenných prodejnách. Pokud se zaregistrujete, budete dostávat email s nabídkou nových last minute a získáte tím nápady na další dovolenou.

Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu, v každé cestovní kanceláři vám poskytnou seznam zájezdů na poslední chvíli. Někdy je mají vyvěšené i na výlohách či volně k dispozici v prodejnách.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Co se stovkami krokodýlů? Západní břeh Jordánu děsí zkrachovalá atrakce

Týden obrazem

Měla to být atrakce pro turisty, ale teď je to noční můra pro místní. Na farmě v osadě Petzael na Západním břehu...

Další z rubriky

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Myslím, že šlo o žraloka dlouhoploutvého, ten útočí rychle, řekl Steve Lichtag

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Najdete na iDNES.cz