Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letovisko u Jadranu založil pražský novinář

  12:13aktualizováno  12:13
Zátoka, nad níž se vypíná horský hřeben. Průzračná voda s pláží z malých oblázků. Baška na jižním cípu největšího chorvatského ostrova Krk je na první pohled typické letovisko, kterých je na jadranském pobřeží spousta. Ale Baška je přece jen zvláštní: První klasický turistický hotel zde postavil na počátku 20. století pražský novinář Emil Geistlich.

Hotel s třiceti třemi pokoji, který stojí jen pár metrů od moře, je v Bašce dodnes. Český turista, který do tohoto letoviska zavítá, záhy pozná, kdo dal první impuls k rozvoji střediska. Jedna z hlavních ulic Bašky nese jméno Emila Geistlicha, na památku tomuto žurnalistovi a hoteliérovi tu obyvatelé vystavěli hned dva památníky: jeden ve městě, kousek od moře mezi stromy, a druhý na hřbitově, na kopci nad zátokou.

Vedle tohoto památníku je pochována další česká občanka - lékařka Zdeňka Čermáková, kterou do Bašky přivedl právě Geistlich. Čermákové se Krk natolik zalíbil, že zde prožila velkou část svého života.

Rádi na ni vzpomínají také tamní hoteliéři, protože mnohé z nich Češka léčila. Chorvatští podnikatelé proto tvrdí, že Češi jsou pro ně něco víc, než jen normální turisté, a dokonce jim poskytují některé výhody, které návštěvníci z jiných zemí nemají. Například za vstup na nedalekou nudistickou pláž, která je součástí kempu FKK, se bežně platí, avšak Češi si mohou dojednat vstup zdarma.

Baška může turistům nabídnout něco, co u jadranského kamenitého pobřeží není až tak obvyklé. Asi dvoukilometrová pláž je sice z oblázků, ale dále v moři je písek. Hoteliéři se snaží do Bašky přilákat zejména rodiny s dětmi, protože pláž se do jadranského moře svažuje velmi pozvolna.

Turista si samozřejmě může vybrat, jestli stráví svou dovolenou v hotelu, v penzionu, v soukromí, nebo v kempu pod stanem.

Pokud při pobytu u moře nepřeje počasí, mají turisté možnost vyrazit na pěší túry právě na horské hřebeny. V okolí Bašky je několik značených turistických tras, které nevytyčil nikdo jiný než Češi.

K procházce ale vybízí rovněž sama Baška. Večerní chvilky strávené ve starodávném městečku, v typických uzoučkých uličkách nebo v malých kavárnách a obchůdcích jsou velmi příjemné.

Pokud chce turista více poznat, jak v Bašce žili Chorvaté před dávnými lety, může navštívit tamní historické muzeum. Samozřejmě v něm nechybí ani památky na ty, kterých si "domorodci" nesmírně váží - na novináře a hoteliéra Emila Geistlicha, a zejména na lékařku Zdeňku Čermákovou.

Socha pražského novináře

Hrob pražského novináře

Uličky letoviska Baška

Zátoka letoviska Baška

Letovisko Baška

Uličky letoviska Baška

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Najdete na iDNES.cz