Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letovisko u Jadranu založil pražský novinář

  12:13aktualizováno  12:13
Zátoka, nad níž se vypíná horský hřeben. Průzračná voda s pláží z malých oblázků. Baška na jižním cípu největšího chorvatského ostrova Krk je na první pohled typické letovisko, kterých je na jadranském pobřeží spousta. Ale Baška je přece jen zvláštní: První klasický turistický hotel zde postavil na počátku 20. století pražský novinář Emil Geistlich.

Hotel s třiceti třemi pokoji, který stojí jen pár metrů od moře, je v Bašce dodnes. Český turista, který do tohoto letoviska zavítá, záhy pozná, kdo dal první impuls k rozvoji střediska. Jedna z hlavních ulic Bašky nese jméno Emila Geistlicha, na památku tomuto žurnalistovi a hoteliérovi tu obyvatelé vystavěli hned dva památníky: jeden ve městě, kousek od moře mezi stromy, a druhý na hřbitově, na kopci nad zátokou.

Vedle tohoto památníku je pochována další česká občanka - lékařka Zdeňka Čermáková, kterou do Bašky přivedl právě Geistlich. Čermákové se Krk natolik zalíbil, že zde prožila velkou část svého života.

Rádi na ni vzpomínají také tamní hoteliéři, protože mnohé z nich Češka léčila. Chorvatští podnikatelé proto tvrdí, že Češi jsou pro ně něco víc, než jen normální turisté, a dokonce jim poskytují některé výhody, které návštěvníci z jiných zemí nemají. Například za vstup na nedalekou nudistickou pláž, která je součástí kempu FKK, se bežně platí, avšak Češi si mohou dojednat vstup zdarma.

Baška může turistům nabídnout něco, co u jadranského kamenitého pobřeží není až tak obvyklé. Asi dvoukilometrová pláž je sice z oblázků, ale dále v moři je písek. Hoteliéři se snaží do Bašky přilákat zejména rodiny s dětmi, protože pláž se do jadranského moře svažuje velmi pozvolna.

Turista si samozřejmě může vybrat, jestli stráví svou dovolenou v hotelu, v penzionu, v soukromí, nebo v kempu pod stanem.

Pokud při pobytu u moře nepřeje počasí, mají turisté možnost vyrazit na pěší túry právě na horské hřebeny. V okolí Bašky je několik značených turistických tras, které nevytyčil nikdo jiný než Češi.

K procházce ale vybízí rovněž sama Baška. Večerní chvilky strávené ve starodávném městečku, v typických uzoučkých uličkách nebo v malých kavárnách a obchůdcích jsou velmi příjemné.

Pokud chce turista více poznat, jak v Bašce žili Chorvaté před dávnými lety, může navštívit tamní historické muzeum. Samozřejmě v něm nechybí ani památky na ty, kterých si "domorodci" nesmírně váží - na novináře a hoteliéra Emila Geistlicha, a zejména na lékařku Zdeňku Čermákovou.

Socha pražského novináře

Hrob pražského novináře

Uličky letoviska Baška

Zátoka letoviska Baška

Letovisko Baška

Uličky letoviska Baška

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Najdete na iDNES.cz