Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Léto v Krkonoších letos spasili Češi

  6:00aktualizováno  6:00
Češi opět objevují naše nejvyšší hory. Letní sezona, navzdory obavám hoteliérů z odlivu turistů, totiž dopadla docela dobře. O návštěvnost srovnatelnou s loňskými prázdninami se postarali hlavně čeští turisté. Na druhém místě se v pomyslném žebříčku umístili Poláci a na třetím Němci.

Krkonoše, rozcestník na Judeichově cestě nad Svatým Petrem | foto: Profimedia.cz

"Holanďané klesli až někam na čtvrtou příčku. Těch bylo letos v létě v Krkonoších opravdu málo," upřesnil Petr Schiefert z vrchlabské cestovní kanceláře Ingtours.

Srpen byl podle něj co do návštěvnosti určitě lepší než červenec a září také zatím vypadá dobře. V hojném počtu totiž do Krkonoš dorazili němečtí senioři, které místní hoteliéři řadí ke svým nejoblíbenějším klientům. "Léto pro nás letos dopadlo docela dobře. Ubytování je téměř na úrovni loňského roku. Je to rozhodně lepší, než jsme čekali," zhodnotil Schiefert.

Turisté dávají přednost kvalitě

O české hosty neměli v létě nouzi ani ubytovatelé ve Špindlerově Mlýně. "Češi opět objevují Krkonoše. Ten nárůst je markantní. Trochu u nás propadli Němci, ale Češi to dorovnali. O prázdninách k nám dojeli i Holanďané a hodně bylo Poláků," sdělil Martin Jandura, provozovatel informačního portálu www.spindl.info.

Turisté s trvalým bydlištěm v blízkém okolí Krkonoš podle něj často v létě přijížděli třeba jen na den nebo na víkend. Ti ze vzdálenějších míst na prodloužený víkend nebo i na celý týden.

"Prodloužené víkendy fungují. Ale že by někdo přijel na čtrnáctidenní dovolenou jako před lety, to se už opravdu nestává," řekl Jandura. V silné konkurenci podle něj vyhrávají především ti špindlerovští ubytovatelé, kteří v uplynulých letech investovali do modernizace svého hotelu či penzionu.

"Všichni šli na 350 nebo 450 korun za nocleh se snídaní a potom v té velké nabídce rozhoduje kvalita. Kdo má whirlpool, saunu nebo bazén, ten je ve výhodě. Ti, kteří podobné vybavení nemají, se v tvrdé konkurenci prosazují jen těžko," vysvětlil Jandura.

Noc se snídaní ve čtyřhvězdičkovém hotelu s wellness programem se nyní dá ve Špindlerově Mlýně pořídit už od 600 korun.

"Letní návštěvnost bych viděl zhruba stejnou jako loni. Předčilo to naše očekávání. Léto bylo velice slušné," zakončil spokojeně Jandura.

Čeština zněla na lanovce na Sněžku

Spokojeni jsou i hoteliéři v Peci pod Sněžkou ve východní části hor. "Léto jsme měli dobré. Sice přijelo o malinko méně hostů než loni, ale ekonomicky to vyšlo zhruba nastejno. Takže jsme spokojeni," konstatoval ředitel hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou Karel Rada.

Velké rozdíly podle něj v obsazenosti pokojů v průběhu prázdnin nebyly. Zájem hostů se rovnoměrně rozložil do celého období.

"I my jsme letos zaznamenali velký nárůst české klientely. Ta se blížila k padesáti procentům našich hostů. To v minulých letech rozhodně nebývalo," řekl Rada. V Horizontu se v létě ubytovalo i hodně Němců a Poláků. Méně bylo Holanďanů.

Čeština byla často slyšet i na lanovce na Sněžku. "Sezonu jsme měli pěknou a byla hodně česká. Naší výhodou je, že nejsme závislí na ubytovaných hostech. Na Sněžku vyvážíme spoustu turistů, kteří do Krkonoš vyrazí třeba jen na jednodenní výlet," informoval ředitel lanové dráhy z Pece na Sněžku Jiří Martinec.

Ubyly dlouhé fronty u dolní stanice lanovky

Počty lidí přepravených v létě na nejvyšší českou horu jsou srovnatelné s loňskem. Červenec byl trochu slabší, protože dost propršel. Ale o to lepší byl srpen.

"Lanovka až na vrchol nejela v srpnu pouze čtyři dny a to je dost výjimečné. Pamatuji léta, kdy jsme v srpnu kvůli větru na horním úseku z Růžové hory na Sněžku nejezdili třeba 18 nebo 20 dnů," připomněl ředitel. Letošní letní sezona byla podle něj výjimečná i tím, že bylo málo dnů s dlouhými frontami lidí u dolní stanice lanovky.

"V srpnu bylo počasí hodně stálé, takže se návštěvnost pěkně rozložila. Nejhorší je, když delší dobu prší, potom přijde pár slunečných dnů a všichni se rozhodnou, že se pojedou podívat na Sněžku.

Toho jsme letos v létě díky příznivému počasí byli ušetřeni," uvedl Martinec.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Pionýrskou železnici zahubil nezájem úřadů

Pionýr obsluhující závory mezi stanicemi Lochotín a ZOO

V pátém dílu seriálu o Zaniklých tratí zamíříme do Plzně. Podíváme se na tamní fenomén, Pionýrskou železnici. Na...

Trosky jdou s dobou. Na letošní sezonu hrad chystá únikovou hru s robotem

Kromě zážitku z prohlídky Trosek zůstane návštěvníkům i vstupenka, kterou mohou...

Trosky jsou nejnavštěvovanějším hradem v Libereckém kraji, na zříceninu nedaleko Turnova vyšlo loni přes 112 000...

Najdete na iDNES.cz