Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Letní pohoda ve slovenských lázních

  8:40aktualizováno  8:40
Čeští turisté na Slovensku většinou míří do Tater, Fatry či Slovenského Ráje. Pár příjemných letních dní ale můžete strávit i v Rajeckých Teplicích, hned za hranicemi. V malebné krajině na rozhraní Strážovských vrchů, Súlovských vrchů a Malé Fatry si kromě milovníků termální vody přijdou na své i obdivovatelé památek a cyklisté.
Plavecký bazén o teplotě 31 stupňů Celsia

Plavecký bazén o teplotě 31 stupňů Celsia | foto: Vojtěch CekotaiDNES.cz

Lázeňské město Rajecké Teplice leží v Rajecké dolině asi 15 kilometrů od Žiliny. Z Moravy se sem dostanete z několika směrů. Například ze Zlína vám cesta autem nezabere ani dvě hodiny. Město je dostupné i vlakem. Na mapku se podívejte ZDE.

Atmosféra antických lázní
Lázně slouží především k léčbě onemocnění pohybového aparátu. Hlavním léčebným prostředkem je termální pramen hydrouhličitanovo-vápenato-hořečnaté vody, teplý 38 stupňů. V hlavním léčebném domě Aphrodite mohou jeho blahodárné účinky vyzkoušet jak lázenští pacienti, tak - pokud je volno - i běžní návštěvníci.

Relaxační bazén lázní v antickém stylu má teplotu vody 38 stupňů, větší plavecký bazén 31 stupňů; ani při sebedelším pobytu ve vodě tak neprochladnete. 

Účinek minerální vody na unavené klouby, páteře a další části těla zesilují silné chrliče vody a desítky trysek, rozmístěných v různých polohách bazénů. "Zdejší voda uvolňuje ztuhlé svalstvo a působí mírně analgeticky, zvyšuje práh citlivosti na bolest," upřesňuje primář Tibor Mekyňa. Předesílá však, že po delším pobytu v rajecké termální vodě může přijít i značná únava.

Kdo na nějakou korunu nehledí, může navštívit také masážní whirpool, komplex saunového světa nebo si zakoupit některou z dalších asi dvou desítek lázeňských procedur. Kdo nechce zbytečně čekat, měl by si zarezervovat místo předem telefonicky nebo e-mailem.

Lázeňský dům slouží veřejnosti po nákladné rekonstrukci do antického stylu teprve druhým rokem. Pozor však, cena je poměrně vysoká. Za dvouhodinový pobyt v bazénech vodního světa zaplatí neubytovaný host 300 slovenských korun, o víkendech ještě o padesát korun víc.

V letním období lze v Rajeckých Teplicích navštívit také velký venkovní plavecký bazén s termální vodou u hotelu Laura. Jezírko s rybářskou baštou v jiné části městečka nabízí projížďky na lodičkách. Tenisté si v Rajeckých Teplicích mohou vybírat ze sedmi dvorců. Nechybí ani minigolf či fitness centrum.

Tipy pro cyklisty a turisty
Vhodnou trasu si v Rajecké dolině mohou najít  i cyklisté. Povážská Teplá - Súlov - Podhorie - Brezany - Žilina nebo Lietavská Lúčka. Z nedalekého města Rajec, kde končí železniční trať, lze na kole dojet do Rajecké Lesné s expozicí překrásného pohyblivého betlému. Východním směrem leží cyklisticky dostupný zámek Kunerad.

Rajecké Teplice jsou i východiskem několika značených turistických stezek. Jedním z nejbližších cílů může být vyhlídka Skalky (778 m n. m.) nebo útvar Slunečních skal. Atraktivním cílem je také Lietavský hrad. Ti zdatnější se mohou vydat až na hřeben Martinských holí na vrcholky v nadmořské výšce přes 1400 metrů.

Hospůdky a bydlení
Při takových výkonech návštěvníkovi tohoto kraje rychle vyhládne. Dobře najíst se můžete v centru Rajeckých Teplic v lázeňském domě Velká Fatra. Lákavé menu nabízí i restaurace II. cenové skupiny Rybářská bašta na ostrůvku lázeňského jezera. Kdo se zdrží déle nebo přes noc, může navštívit v Rajeckých Teplicích od 21 hodin noční bar Scorpion. Menší občerstvení nabízí i stylová "antická" kavárna přímo v lázeňském domě Aphrodite.

Komu se v Rajeckých Teplicích zalíbí, nebude mít přímo v lázeňském městě nebo v jeho blízkém okolí ani problém s hledáním ubytování. Luxusní ubytování I. kategorie nabízí přímo lázeňský dům Aphrodite, sousední Velká Fatra, vila Flóra, vila Margaréta či léčebný dům Malá Fatra. Ubytování I. i II. kategorie najdete v léčebném domě Laura, Baník nebo ve vzdálenosti 7 kilometrů na zámku Kunerad.

Bližší podrobnosti a kontaktní údaje najdete ZDE.

Rajecké Teplice

Lázeňské město v údolí Rajčanky v nadmořské výšce 420 m n. m. První písemná zmínka pochází z roku 1376. Už tehdy zde byly známé alkalicko-zemité termální prameny. Postupný rozvoj lázeňství, především pro léčbu pohybového aparátu, začal v 17. století. Moderní lázeňský areál, možnosti ubytování, kulturní a společenský život, naučné stezky, letní i zimní turistika. Dobrá dopravní dostupnost - více ZDE

ZAJÍMAVOSTI V OKOLÍ:
Obec Čičmany
Rázovitá obec na úpatí Strážovských vrchů u pramene řeky Rajčanky. Lidová architektura, malované dřevěnice, výšivky, lidové zvyky. Muzeum otevřeno denně kromě pondělí od 8 do 16 hodin.

Obec Fačkov
Leží v údolí Rajčanky. Téměř v každé domácnosti uchovávají mužský i ženský fačkovský kroj. Turisté si jej mohou prohlédnout ve Fačkovskej izbe.

Rajecká Lesná
V obci poutní kostel Narození Panny Marie z roku 1866, který získal před rokem titul Bazilika minor. V blízkosti se nachází Friwaldská kalvárie a lurdská kaple s pramenem léčivé vody. Pohyblivý Slovenský betlém, největší v Evropě, je přístupný denně od 9 do 12 a od 13 do 18 hodin.

Město Rajec
Má přes šest tisíc obyvatel. První písemná zmínka z roku 1193. Nejslavnějším řemeslem zde bylo koželužství a obuvnictví. Kostel sv. Ladislava z první poloviny 14. století. Renesanční radnice ze 16. století nyní slouží jako výstavní galerie a obřadní síň. V bývalém pivovarském domě ze 17. století je umístěno městské muzeum. Letní termální koupaliště Veronika s osmi bazény a vodou o teplotě 26 stupňů Celsia.

Lietavský hrad
Zřícenina jednoho z největších slovenských hradů. Pochází z 13. století, v 16. století renesančně přestavěn, od 18 století neobývaný. Krásné rozhledy do okolí.

Kunerad
Obec v údolí Bystričky. První písemná zmínka z roku 1490. Gróf Ballestrém postavil nad obcí v letech 1914 -1916 lovecký zámek, který Němci v roce 1944 vypálili. Po patnácti letech však byl obnoven a nyní funguje jako  léčebné a ubytovací zařízení.
----------------------------------------------------------------------------------

Kontakty
Kúpele Rajecké Teplice:
tel. 00421 41 5494 832
tel. 00421 41 5493 761
fax 00421 41 5493 674
e-mail spa@spa.sk
www.spa.sk

Turistické informační středisko Rajecké Teplice:
tel. 00421 41 5494 990
tel. 00421 41 5494 057
e-mail zenit@nextra.sk
www.zenit-ck.sk

RADY NA CESTU
Stačí občanský průkaz
Při cestování na Slovensko se stačí na hraničním přechodu prokázat občanským průkazem. Pozor však při cestování s dětmi, které ještě občanský průkaz nemají. Musí mít buď vlastní cestovní pas nebo musí být zapsány v cestovním pase doprovázejícího rodiče.

Peníze
Slovenské koruny lze vyměnit jak před cestou v českých směnárnách, tak i ve směnárnách přímo na Slovensku. V Rajeckých Teplicích v pobočce Slovenské spořitelny nebo přímo v recepci lázní Aphrodite

 

Autoři:
Nejčtenější

Tak samozřejmě, polévání slečen v bikinách šampaňským je přesně to, o čem muži...
Ostrov bude plný sexu, drog a alkoholu, láká na svou dovolenou agentura

Neomezený sex, dvě dívky denně, vstřícný postoj k drogám, alkoholu a jídla, co hrdlo ráčí. Čarokrásné pláže, party na jachtě. Ony čtyři dny na soukromém...  celý článek

Petrova bouda v Krkonoších už zvenčí opět vypadá jako horská chalupa...
VIDEO: Krkonošská Petrovka už vypadá jako horská bouda, je pod střechou

Petrova bouda na hřebenech Krkonoš, kterou před šesti lety zničil požár, už znovu vypadá jako horská chalupa. Přes léto dostala dřevěná okna a střechu. Zima...  celý článek

Kotelský potok pramení ve Velké Kotelní jámě nedaleko Vrbatovy boudy a táhne se...
Vodí turisty na zapomenuté stezky Krkonoš, zná cesty budařské i dřevařské

Jana Tesařová v Krkonoších rozplétá pavučinu horských pěšin, svážnic, stezek a zanikajících chodníků. Pronikla až do míst, o kterých se návštěvníkům hor ani...  celý článek

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Provoz na nejkratším letišti Evropy

Na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora Korfu...  celý článek

Jezero Como patří k těm lokalitám, kam se dá z Česka snadno zaletět na víkend....
Kam létat v zimě: k moři v Maroku se dá dostat už za pětistovku

Nebe nad Evropou nikdy nebylo tak plné, ceny za leteckou dopravu tak nízké a pro cestovatele z Česka se nově přibližují i některé destinace, do kterých...  celý článek

Další z rubriky

V Kerkyře na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě
VIDEO: Káva a letadla nad hlavou. Provoz na nejkratším letišti Evropy

Na Korfu je nejmenší přistávací ranvej v jižní Evropě. Piloti musí mít speciální výcvik, neboť z jedné strany je moře a z druhé nejvyšší hora Korfu...  celý článek

Hasiči se vzhledem k výšce plamenů a nebezpečí zhroucení věže nemohli po...
Shořela oblíbená vyhlídková Goethova věž ve Frankfurtu nad Mohanem

Největší a nejstarší dřevěnou vyhlídkovou věž ve Frankfurtu nad Mohanem zcela zničil požár. Informovala o tom agentura DPA. Příčiny požáru Goethovy věže...  celý článek

Japonští turisté před bazilikou Sacré-Couer
Čekají Paříž z filmů a realita je šokem. Japonci z toho i zvracejí

Paříž, město lásky a světel, je především díky filmům a seriálům známá jako jedno z nejromantičtějších míst na světě. Ovšem pro některé turisty je realita tak...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.