Nápis před bezpečnostním skenerem na letišti Schiphol v Amsterodamu

Nápis před bezpečnostním skenerem na letišti Schiphol v Amsterodamu | foto: ČTK

Letištní skenery mohou způsobit rakovinu, varuje znalec

  • 23
Záření, které vydávají bezpečnostní skenery na letištích, je dvacetkrát větší, než se předpokládalo. Uvedl to David Brenner, ředitel Centra pro radiologický výzkum při Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Vědec varuje, že tento fakt významně zvyšuje riziko rakoviny u disponovaných jedinců.

Podle Davida Brennera vládní odborníci při zavádění a posuzování skenerů vůbec nevzali v potaz koncentraci záření na kůži. A právě tento fakt podle něho výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Znalec upozorňuje, že v ohrožení jsou zejména děti a také cestující s genetickými vadami a poruchami, což je podle statistik každý dvacátý jedinec. "Jejich organismus má totiž menší schopnost opravit buňky poškozené zářením," vysvětlil.

Brenner dodal, že nebezpečí, jemuž jsou cestující vystaveni, je sice velmi malé, zároveň ale zdůraznil, že je třeba dalších výzkumů a studií, které by rizika přesněji posoudily.

Riziko masového ohrožení veřejnosti

"Pokud by všech 800 milionů lidí, kteří projdou letišti každý rok, zároveň absolvovalo prohlídku skenerem, pak by i malé potenciální nebezpečí násobené obrovským množstvím lidí vystavených záření mohlo znamenat masové ohrožení zdraví veřejnosti," míní David Brenner. "Riziko pro společnost může být opravdu vysoké," dodal.

"Skenery schválilo Ministerstvo dopravy a bezpečnostní i zdravotní rizika vyhodnocovala Agentura na ochranu zdraví," vyjádřil se k novým zjištěním Kolumbijské univerzity mluvčí Úřadu pro civilní letectví. "Podle současných měřítek může jeden člověk ročně absolvovat až 5000 prohlídek skenerem, aniž by to poškodilo jeho zdraví," prohlásil.

Před skenery varoval i český Státní úřad pro jadernou bezpečnost

Na riziko ozařování skenery poukázala v České republice už začátkem tohoto roku Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost . Podle ní i může ublížit i malá dávka záření.

"Vzhledem k tomu, že podle současných mezinárodních doporučení není možné vyloučit negativní účinek záření na zdraví člověka ve formě zvýšené pravděpodobnosti vyvolání rakoviny ani u velmi malých dávek, je třeba, aby i takové ozáření podléhalo stanoveným pravidlům radiační ochrany," uvedla česká expertka.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost navrhoval, aby se pro bezpečnostní kontrolu osob na letištích používaly alternativní metody nevyužívající ionizující záření (čtěte "Rentgeny na letištích spíš ublíží, než pomohou".)

Široká diskuze o zdravotním riziku skenerů i etickém dopadu jejich využití proběhla v České republice na počátku letošního roku. "Na letišti v Ruzyni ale zatím žádné skenery instalovány nejsou a ani se s nimi v brzké době nepočítá," uvedla pro iDNES.cz mluvčí letiště Praha Michaela Lagronová. Dodala, že v současné době se vyčkává na případné rozhodnutí Evropské unie, pokud by je evropská legislativa nařídila, začaly by se konkrétními problémy zabývat i česká vláda.

Věříte, že bezpečnostní kontroly letištními skenery jsou zcela neškodné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 22. července 2010. Anketa je uzavřena.

NE
NE 1127
ANO
ANO 133