Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letištní skenery mohou způsobit rakovinu, varuje znalec

aktualizováno 
Záření, které vydávají bezpečnostní skenery na letištích, je dvacetkrát větší, než se předpokládalo. Uvedl to David Brenner, ředitel Centra pro radiologický výzkum při Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Vědec varuje, že tento fakt významně zvyšuje riziko rakoviny u disponovaných jedinců.

Nápis před bezpečnostním skenerem na letišti Schiphol v Amsterodamu | foto: ČTK

Podle Davida Brennera vládní odborníci při zavádění a posuzování skenerů vůbec nevzali v potaz koncentraci záření na kůži. A právě tento fakt podle něho výrazně zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Znalec upozorňuje, že v ohrožení jsou zejména děti a také cestující s genetickými vadami a poruchami, což je podle statistik každý dvacátý jedinec. "Jejich organismus má totiž menší schopnost opravit buňky poškozené zářením," vysvětlil.

Brenner dodal, že nebezpečí, jemuž jsou cestující vystaveni, je sice velmi malé, zároveň ale zdůraznil, že je třeba dalších výzkumů a studií, které by rizika přesněji posoudily.

Riziko masového ohrožení veřejnosti

"Pokud by všech 800 milionů lidí, kteří projdou letišti každý rok, zároveň absolvovalo prohlídku skenerem, pak by i malé potenciální nebezpečí násobené obrovským množstvím lidí vystavených záření mohlo znamenat masové ohrožení zdraví veřejnosti," míní David Brenner. "Riziko pro společnost může být opravdu vysoké," dodal.

"Skenery schválilo Ministerstvo dopravy a bezpečnostní i zdravotní rizika vyhodnocovala Agentura na ochranu zdraví," vyjádřil se k novým zjištěním Kolumbijské univerzity mluvčí Úřadu pro civilní letectví. "Podle současných měřítek může jeden člověk ročně absolvovat až 5000 prohlídek skenerem, aniž by to poškodilo jeho zdraví," prohlásil.

Před skenery varoval i český Státní úřad pro jadernou bezpečnost

Na riziko ozařování skenery poukázala v České republice už začátkem tohoto roku Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost . Podle ní i může ublížit i malá dávka záření.

"Vzhledem k tomu, že podle současných mezinárodních doporučení není možné vyloučit negativní účinek záření na zdraví člověka ve formě zvýšené pravděpodobnosti vyvolání rakoviny ani u velmi malých dávek, je třeba, aby i takové ozáření podléhalo stanoveným pravidlům radiační ochrany," uvedla česká expertka.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost navrhoval, aby se pro bezpečnostní kontrolu osob na letištích používaly alternativní metody nevyužívající ionizující záření (čtěte "Rentgeny na letištích spíš ublíží, než pomohou".)

Široká diskuze o zdravotním riziku skenerů i etickém dopadu jejich využití proběhla v České republice na počátku letošního roku. "Na letišti v Ruzyni ale zatím žádné skenery instalovány nejsou a ani se s nimi v brzké době nepočítá," uvedla pro iDNES.cz mluvčí letiště Praha Michaela Lagronová. Dodala, že v současné době se vyčkává na případné rozhodnutí Evropské unie, pokud by je evropská legislativa nařídila, začaly by se konkrétními problémy zabývat i česká vláda.

Věříte, že bezpečnostní kontroly letištními skenery jsou zcela neškodné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. července 2010. Anketa je uzavřena.

NE 1127
ANO 133
Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Zapomenutá legenda českého outdooru. Eugen Freud a jeho osudový uzel

Eugen Freud miloval hory, vybudoval jednu z největších outdoorových firem v...

Horolezec Eugen Freud se po listopadu 1989 vrhl na podnikání a vybudoval tehdy největší outdoorovou firmu v Česku. Pak...

Najdete na iDNES.cz