Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letiště v Sydney získalo řadu ocenění

  11:34aktualizováno  11:34
Necelý rok před zahájením loňských Olympijkých her dostalo mezinárodní letiště v Sydney finanční injekci ve výši dvou miliard australských dolarů. Pak začala uspěchaná renovace a rozšiřování celého letiště, především mezinárodního terminálu a spojení s městem. Dnes je vidět, že se drahá investice vyplatila. Odbavení "olympijských" cestovatelů probíhalo nadmíru hladce a letiště navíc sklidilo několik prestižních ocenění.

Kromě titulu Nejlepší australské letiště roku 2000 získalo ještě ceny za nejlepší letiště Asie a druhé nejlepší letiště světa s maloobchodním vybavením za období 2000 – 2001 (první bylo londýnské Heathrow). Začátkem letošního roku jej pak cestující zvolili nejlepším světovým letištěm střední velikosti (střední velikostí se rozumí odbavení 15 až 25 miliónů pasažérů ročně).

V současné době zaměstnává Sydney Airport 35 000 lidí a dalších 33 000 osob nepřímo (taxislužby, hotely, pronájem aut apod.), což jsou čtyři procenta pracovní síly v Sydney. Odhaduje se, že letiště ročně přispívá osmi miliardami dolarů do australské ekonomiky, z toho 2,6 miliardy pochází od zahraničních návštěvníků.

Během Olympijských a Paralympijských her prošlo terminály letiště 420 000 pasažérů z dvou set zemí, k tomu navíc 240 koní. Na ranvejích se vystřídalo až tisíc letadel denně. Dnes je provoz klidnější. Vnitrozemským a mezinárodním terminálem projde asi 66 000 lidí denně. V Sydney působí 49 leteckých společností, které přepraví 7 000 cestujících za hodinu.

Rekonstrukce mezinárodního terminálu stála 600 milionů australských dolarů a jeho plocha se přitom rozšířila z 30 tisíc m2 na 220 tisíc m2. V současné době je na celé jeho ploše 34 parkovacích pozic pro letadla, 27 aeromostů, 34 bran a 192 odbavovacích přepážek. Nový moderní zavazadlový systém za 43 milionů australských dolarů odbaví každou hodinu na 12 000 zavazadel a celá jeho hala má velikost dvou fotbalových hřišť.

Výhodou sydneyského letiště oproti jiným městům je jeho krátká vzdálenost od centra – asi 8 km. Cesta novou linkou metra tak trvá 10 až 15 minut. Prodloužení vlakové dráhy na letiště však spolklo 900 milionů a její provoz je silně ztrátový. Místo odhadovaných 40 000 pasažérů využívá této dopravy kvůli vysoké ceně jen asi 12 000 lidí denně a ztráta se pravděpodobně bude pokrývat z peněz daňových poplatníků.

V těchto dnech se jedná o privatizaci celého letiště. Odhadní cena byla stanovena na 5 miliard dolarů. Vše se však odkládá kvůli náhlému krachu australské druhé největší letecké společnosti Ansett.

Autor:



Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...



Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Galapágy, Grónsko, Antarktida. Obří výletní lodě míří do nových oblastí

Výletní loď Costa Luminosa kotví ve fjordu před grónským přístavem Ilulissat.

Už to není jen Středomoří, norské fjordy, Karibské moře či Perský záliv. Byznysu obřích výletních lodí se daří a...

Najdete na iDNES.cz