Letiště jsou plná čekajících lidí

Tisíce lidí i dnes čekaly v Londýně a na dalších letištích v Evropě na cestu do Spojených států. Jen mezi Británií a Spojenými státy létá denně na 50.000 lidí, jejichž cestovní plány se dramaticky změnily. Odborníci proto varují, že ani dnešní případné otevření amerického vzdušného prostoru neznamená, že cesta přes Atlantik bude snadná. Zákaz letů nad Severní Amerikou se projevil i v letech, které míří jinam. Britská společnost easyJet například zrušila část letů po Evropě jen proto, že nebylo možné dále prohlubovat zácpy na letištích.

Britské cestovní kanceláře radí každému, kdo měl let do Severní Ameriky na příštích 48 hodin, aby i nadále počítal s tím, že neodletí. Všechny, kteří chtěli letět později, žádají, aby pozdrželi své případné dotazy, nevolali a uvolnili telefonní linky naléhavějším případům. Odborníci odhadují, že i po obnovení letů bude trvat aspoň týden, než se situace normalizuje.

Tlak na letiště je i z druhé strany: tisíce evropských turistů se nemohou dostat zpět. Zatímco o některé se starají letecké společnosti, jiní na takovou pomoc nemají nárok a docházejí jim peníze. Podle britských turistických kanceláří jezdí do Spojených států každoročně tři milióny Britů, takže jich tam v těchto dnech jsou desetitisíce. Podobně jsou na tom další velké evropské národy.

Britské aerolinie uvádějí, že s výjimkou Pákistánu už obnovily všechny mimoamerické lety. I na trasách na karibské ostrovy se létá normálně.

Londýnské hotely dostaly na 2000 nových hostů v podobě transatlantických pasažérů, kteří nemohli v úterý odletět. Několik set jich přespává na letišti Heathrow, aby jim neunikla první příležitost nastoupit do letadla.