Rhodos | foto: Profimedia.cz

Letíme vstříc létu - Turecko, Rhodos nebo Kypr

  • 8
Ačkoliv je poměrně krásné jaro, přece jen začínáme toužit po stálém slunečném počasí a hlavně po koupání "pod širákem". Ale toho se u nás jen tak nedočkáme, takže nezbývá, než letět létu vstříc. Kde je zaručeně krásně i na začátku sezony?

Připravili jsme pro vás takový malý tahák, kam vyjet do Středomoří třeba už teď a užít si tepla, slunce i koupání.

Začátek sezony má své nesporné klady: ceny zájezdů jsou nízké, hotely a penziony renovované, sportovní potřeby i auta v půjčovnách nové, hoteliéři i restauratéři jsou odpočatí a usměvaví, památky nepraskají ve švech a je klid na jejich prohlídku, moře i pláže jsou čisté a není tu hlava na hlavě.

Snad jediným minusem je ještě trošku chladnější moře, které dosahuje teplot kolem 21–22 stupňů. Úplný začátek sezony, tedy měsíce duben, květen a začátek června, jsou co se týče počasí stoprocentní ve východním Středomoří. Jaké jsou plusy a minusy jednotlivých destinací?

Turecko

+ plus: Cenově se od sebe liší západní oblast u Egejského moře (Bodrum, Kusadasi) od Turecké riviéry (Antalya, Atalya). Bodrum patří mezi letoviska pro luxusnější klientelu, zejména z Británie, na Turecké riviéře slyšíme nejčastěji němčinu a ruštinu.

Turecko
Turecká riviéra

Pláže na riviéře jsou dlouhé, písečné a čisté, nabídka sportovních možností, půjčoven sportovního vybavení i výletů je velice dobrá. Právě zde, na riviéře, je stoprocentně zajištěno slunečné počasí. Turci jsou pohostinní, mimo velká města je překvapivě čisto a všude jsou k vidění výjimečné antické památky. Své kouzlo mají i turecké trhy, na nichž se dá se smlouváním  výhodně  nakoupit. Z Turecké riviéry si nenechte ujít výlet do skalních chrámů a podzemních měst v Kappadokii!

- minus: Obchodníci na bazarech vás mohou pěkně napálit, a dostanete-li se do problémů s místními úřady, jsou jednání zdlouhavá a nepříjemná (ze země se nesmí vyvážet nic, co bylo vyrobeno před rokem 1945 – nekupujte neoznačené starožitnosti, v tomto případě nekompromisně hrozí i vězení).

Osmidenní letecký zájezd s polopenzí se na přelomu května a června dá pořídit od 7390 korun.

Tunisko

Tunisko

+ plus: Typická arabská země se zajímavou atmosférou, kolem letovisek jsou hezké, většinou písečné pláže, počasí je téměř stoprocentně zajištěno (zejména na ostrově Džerba a v okolí Monastiru). Všechny hotely jsou poměrně nové a na slušné úrovni. Nabídka sportovních možností je průměrná, zajímavé však jsou výlety do pouště. V zemi je na arabské poměry velice bezpečno.

- minus: Obsluha mimo hotely je pomalá, místní restaurace a kavárny nesnesou evropská hygienická měřítka (zejména toalety). Vzhledem k tomu, že se jedná o islámskou zemi, je alkohol mimo hotely těžce dostupný, v hotelích a turistických restauracích pak poměrně drahý.  Pláže (kromě těch, které leží u vícehvězdičkových hotelů) nejsou pravidelně udržovány v čistotě.

Osmidenní zájezd s polopenzí od poloviny května se dá pořídit už od pěti tisíc (plus poplatky).

Rhodos

Rhodos

+ plus: Moře je vesměs čisté, pláže jsou převážně smíšené (písek, oblázky). Turistická infrastruktura je ve slušném stavu jen v těch nejpopulárnějších  letoviscích. Výlety za poznáním jsou vzhledem k historii ostrova bez problémů – všude je něco k vidění, zvláště ve stejnojmenném hlavním městě.

- minus: Nedá se věřit řeckému označení hotelů – tříhvězdičkové jsou převážně na úrovni dvouhvězdičkových. Hotelové snídaně jsou většinou kontinentální (pečivo, marmeláda), večeře formou menu, s velikostí porcí a výběrem nebývají čeští turisté mnohdy spokojeni. Pláže jsou veřejné, a tak často nebývají udržovány v čistotě.

Konec května na ostrově Rhodos na 11 dní bez stravování je k mání asi od 8000 korun.

Kypr

Kypr

+ plus: Ostrov Kypr se může pochlubit dlouhou a velice bohatou historií, jejíž stopy jsou tu na každém kroku. Zachovalé antické památky a historickými klenoty nabitá archeologická muzea hovoří samy za sebe. Velice populární je ale i návštěva Afroditiny skály, místa, kde se podle pověsti z mořské pěny zrodila bohyně Afrodita.

Nejkrásnější výlety na Kypru vedou do pohoří Trodos, kde se skrývají velké a  bohaté  kláštery. Turisté však  mají přístup jen do některých z nich, ženy pak mohou – patřičně oděny -  vidět jen největší, nejbohatší a nejslavnější  klášter Kykko.

- minus: Kyperská měna je značně nadhodnocena, takže je tu poměrně draho. Pozor na řízení aut z půjčovny – jezdí se vlevo!

Osm dní s polopenzí v druhé půlce dubna se dá pořídit za 9990 korun.

V příštím dílu Malého mořského taháku se posuneme dále na západ, na ty ostrovy Středomoří, kam se dá létat za létem od druhé půlky května.