Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adrenalin v Příbrami: přilétají nejlepší mistři v letecké akrobacii

aktualizováno 
Podobná společnost mistrů akrobacie se v Čechách ještě nesešla. O tomto víkendu mají diváci na příbramském letišti ojedinělou možnost zhlédnout vystoupení nejlepších akrobatů světa, kromě toho je ale pro ně připravena i prohlídka historických strojů a setkání nejlepších československých pilotů.

Flying Bulls jsou nejlepší a nejslavnější akrobatickou skupinou světa současnosti, na příbramském leteckém dnu se představí vůbec poprvé v historii. | foto: acrobatshow.cz

Největší hvězdou hlavního programu 16. ročníku Acrobatshow a 17. Memoriálu M. Stáhalíka, který proběhne v neděli 16. 9. od 13 do 16 hodin na příbramském letišti, bude legendární akrobatická skupina Flying Bulls, která se na tomto leteckém dni představí vůbec poprvé v historii.

Fotogalerie

Flying Bulls jsou nejlepší a nejslavnější akrobatickou skupinou světa současnosti.  Zatímco u jiných skupin vidí diváci různé akrobatické prvky jednotlivých letounů, Flying Bulls létají skutečně skupinové přemety, výkruty a další figury ve velice těsné formaci.

"Nepochybuji, že si diváci z jejich vystoupení odnesou nezapomenutelný zážitek. Sám jsem je zatím viděl asi třikrát a v průběhu leteckého dne nemívám moc času na sledování jednotlivých vystoupení, ale nepochybuji, že i tentokrát těch jejich dvacet minut strávím se zatajeným dechem a hlavou vyvrácenou k nebi," říká letový ředitel Acrobatshow Vladimír Labuda.

Obrovským lákadlem letošní Acrobatshow budou i další hvězdy letecké akrobacie. Na příbramském nebi se například objeví i vicemistr světa Martin Šonka se svým závodním speciálem Extra, na němž jako jediný Čech létá závody seriálu Red Bull Air Races. S vynikajícím pilotem si o těchto závodech povídali naši reportéři, přečtěte si Při přetížení mám hlavu až 12krát těžší, spočítal akrobatický pilot Martin Šonka.

Svoji sestavu na letounu Z50 předvede v Příbrami i zatím poslední český absolutní mistr světa Petr Biskup, akrobacii s kouřovými efekty a podle taktů hudby si připravil mistr Evropy Přemysl Vávra na kluzáku Fox.

Komu je memoriál věnován

Martin Stáhalík byl český akrobatický pilot, který jako jeden z pouhých dvou lidí na světě získal medaile na mistrovství světa ze všech tří akrobatických kategorií. Některé akrobatické prvky létal jako jediný z pilotů v ČR a další dokonce jako jediný na světě.

Věnoval se také výcviku nových akrobatických pilotů z celého světa, jeho škola v Leteckém akrobatickém centru ČR na letišti v Moravské Třebové  patřila k nejlepším výcvikovým centrům na světě.

Výcviková činnost se stala nakonec Martinovi osudnou. V pátek 9. března 2001 v 10:35 se při výukovém letu zřítil na letiště Teque u obce Heeten v Nizozemsku. Příčiny nehody, při níž zahynuli nizozemský pilot a Martin jako instruktor, nebyly objasněny, ale zřejmě se jednalo o technickou závadu na stroji Jak-52.

zdroj: wikipedia.org

Představí se i dlouholetý reprezentant ČR Martin Vecko s unlimited akrobatickým speciálem Suchoj SU 31 a na své si přijdou i příznivci proudových letounů v provedení display pilota českého vojenského letectva poručíka Pavla Švece, který předvede akrobatickou sestavu bitevníku Aero L159 ALCA. Česká armáda přichystala pro diváky i nadzvukové stíhačky JAS 39 Gripen.

V sobotu, v předvečer 16. ročníku Acrobatshow, se na letišti uskuteční ještě jeden zajímavý program a sice unikátní setkání mistrů letecké akrobacie všech generací. "Čeští a českoslovenští letci vždycky patřili mezi nejlepší na světě, takže máme být na co pyšní," říká dlouholetý předseda organizačního výboru a letový ředitel Acrobatshow Vladimír Labuda.

Pozváni jsou všichni čeští a českoslovenští mistři světa, Evropy a republiky v čele s absolutními mistry světa Ladislavem Bezákem, Petrem Jirmusem, Petrem Biskupem a vítězem Lockheed Trophy z roku 1961 Jiřím Bláhou.

Minulý ročník byl také nabitý slavnými jmény, ale i ti největší mistři se v neděli museli sklonit před počasím, kvůli kterému byl minulý ročník Acrobatshow zrušen. Letos jsou vyhlídky mnohem lepší a pořadatelé se tak mohou těšit na hojnou účast. Podle meteorologů má být jasno nebo skoro jasno, ráno a dopoledne místy mlhy, teploty my mohly vystoupat až na 17 až 21 stupňů Celsia. Podrobnou předpověď naleznete zde.

Acrobatshow – Memoriál Martina Stáhalíka

Akce na příbramském letišti je největší tuzemský letecký den zaměřený na akrobacii, pořádá se nepřetržitě od roku 1997, od roku 2001 je jeho součástí Memoriál M. Stáhalíka.

V roce 2006 byl u příležitosti Acrobashow odhalen na příbramském letišti Památník mistrům letecké akrobacie, který je jediným pomníkem svého druhu na světě. Jeho vybudování bylo vyhlášeno Leteckým činem roku 2006.

Letos je show spojena i se vzácným setkáním českých a československých mistrů světa.

Přehled všech československých mistrů letecké akrobacie
František Malkovský, *5.11. 1897 - 8.6. 1930, 2. místo Flugmeeting Zürich 1927
Petr Široký, *29.6. 1903 - 17.2. 1983, 2. místo Olympijské hry Berlín 1936
František Novák, *26.8. 1902 - 27.4. 1940, vítěz Flugmeeting Zürich 1937
Vilém Krysta, *6.11. 1923 - 16.10. 1958, vítěz Lockheed Trophy 1957
Ladislav Bezák, *12.9. 1932, absolutní mistr světa 1960
Jiří Bláha, *2.8. 1926, vítěz Lockheed Trophy 1961
Ivan Tuček, *20.11. 1942 - 6.8. 1999, absolutní mistr světa 1978
Petr Jirmus, *26.12. 1957, absolutní mistr světa 1984 a 1986
Martin Stáhalík, *4.6. 1962 - 9.3. 2001, absolutní mistr světa 1995
Petr Biskup, *12.9. 1959, absolutní mistr světa 1999
Martin Šonka, *26.3. 1978, vicemistr světa 2011

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

Lekce z dějepisu za tisícovku. Otestovali jsme hrady a zámky pro rodiny

Zámek Telč

Dopřejte si v létě kromě koupání i atraktivní výlet do historie. MF DNES navštívila patnáct památek, aby zjistila, jaké...

Najdete na iDNES.cz