Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adrenalin v Příbrami: přilétají nejlepší mistři v letecké akrobacii

aktualizováno 
Podobná společnost mistrů akrobacie se v Čechách ještě nesešla. O tomto víkendu mají diváci na příbramském letišti ojedinělou možnost zhlédnout vystoupení nejlepších akrobatů světa, kromě toho je ale pro ně připravena i prohlídka historických strojů a setkání nejlepších československých pilotů.

Flying Bulls jsou nejlepší a nejslavnější akrobatickou skupinou světa současnosti, na příbramském leteckém dnu se představí vůbec poprvé v historii. | foto: acrobatshow.cz

Největší hvězdou hlavního programu 16. ročníku Acrobatshow a 17. Memoriálu M. Stáhalíka, který proběhne v neděli 16. 9. od 13 do 16 hodin na příbramském letišti, bude legendární akrobatická skupina Flying Bulls, která se na tomto leteckém dni představí vůbec poprvé v historii.

Fotogalerie

Flying Bulls jsou nejlepší a nejslavnější akrobatickou skupinou světa současnosti.  Zatímco u jiných skupin vidí diváci různé akrobatické prvky jednotlivých letounů, Flying Bulls létají skutečně skupinové přemety, výkruty a další figury ve velice těsné formaci.

"Nepochybuji, že si diváci z jejich vystoupení odnesou nezapomenutelný zážitek. Sám jsem je zatím viděl asi třikrát a v průběhu leteckého dne nemívám moc času na sledování jednotlivých vystoupení, ale nepochybuji, že i tentokrát těch jejich dvacet minut strávím se zatajeným dechem a hlavou vyvrácenou k nebi," říká letový ředitel Acrobatshow Vladimír Labuda.

Obrovským lákadlem letošní Acrobatshow budou i další hvězdy letecké akrobacie. Na příbramském nebi se například objeví i vicemistr světa Martin Šonka se svým závodním speciálem Extra, na němž jako jediný Čech létá závody seriálu Red Bull Air Races. S vynikajícím pilotem si o těchto závodech povídali naši reportéři, přečtěte si Při přetížení mám hlavu až 12krát těžší, spočítal akrobatický pilot Martin Šonka.

Svoji sestavu na letounu Z50 předvede v Příbrami i zatím poslední český absolutní mistr světa Petr Biskup, akrobacii s kouřovými efekty a podle taktů hudby si připravil mistr Evropy Přemysl Vávra na kluzáku Fox.

Komu je memoriál věnován

Martin Stáhalík byl český akrobatický pilot, který jako jeden z pouhých dvou lidí na světě získal medaile na mistrovství světa ze všech tří akrobatických kategorií. Některé akrobatické prvky létal jako jediný z pilotů v ČR a další dokonce jako jediný na světě.

Věnoval se také výcviku nových akrobatických pilotů z celého světa, jeho škola v Leteckém akrobatickém centru ČR na letišti v Moravské Třebové  patřila k nejlepším výcvikovým centrům na světě.

Výcviková činnost se stala nakonec Martinovi osudnou. V pátek 9. března 2001 v 10:35 se při výukovém letu zřítil na letiště Teque u obce Heeten v Nizozemsku. Příčiny nehody, při níž zahynuli nizozemský pilot a Martin jako instruktor, nebyly objasněny, ale zřejmě se jednalo o technickou závadu na stroji Jak-52.

zdroj: wikipedia.org

Představí se i dlouholetý reprezentant ČR Martin Vecko s unlimited akrobatickým speciálem Suchoj SU 31 a na své si přijdou i příznivci proudových letounů v provedení display pilota českého vojenského letectva poručíka Pavla Švece, který předvede akrobatickou sestavu bitevníku Aero L159 ALCA. Česká armáda přichystala pro diváky i nadzvukové stíhačky JAS 39 Gripen.

V sobotu, v předvečer 16. ročníku Acrobatshow, se na letišti uskuteční ještě jeden zajímavý program a sice unikátní setkání mistrů letecké akrobacie všech generací. "Čeští a českoslovenští letci vždycky patřili mezi nejlepší na světě, takže máme být na co pyšní," říká dlouholetý předseda organizačního výboru a letový ředitel Acrobatshow Vladimír Labuda.

Pozváni jsou všichni čeští a českoslovenští mistři světa, Evropy a republiky v čele s absolutními mistry světa Ladislavem Bezákem, Petrem Jirmusem, Petrem Biskupem a vítězem Lockheed Trophy z roku 1961 Jiřím Bláhou.

Minulý ročník byl také nabitý slavnými jmény, ale i ti největší mistři se v neděli museli sklonit před počasím, kvůli kterému byl minulý ročník Acrobatshow zrušen. Letos jsou vyhlídky mnohem lepší a pořadatelé se tak mohou těšit na hojnou účast. Podle meteorologů má být jasno nebo skoro jasno, ráno a dopoledne místy mlhy, teploty my mohly vystoupat až na 17 až 21 stupňů Celsia. Podrobnou předpověď naleznete zde.

Acrobatshow – Memoriál Martina Stáhalíka

Akce na příbramském letišti je největší tuzemský letecký den zaměřený na akrobacii, pořádá se nepřetržitě od roku 1997, od roku 2001 je jeho součástí Memoriál M. Stáhalíka.

V roce 2006 byl u příležitosti Acrobashow odhalen na příbramském letišti Památník mistrům letecké akrobacie, který je jediným pomníkem svého druhu na světě. Jeho vybudování bylo vyhlášeno Leteckým činem roku 2006.

Letos je show spojena i se vzácným setkáním českých a československých mistrů světa.

Přehled všech československých mistrů letecké akrobacie
František Malkovský, *5.11. 1897 - 8.6. 1930, 2. místo Flugmeeting Zürich 1927
Petr Široký, *29.6. 1903 - 17.2. 1983, 2. místo Olympijské hry Berlín 1936
František Novák, *26.8. 1902 - 27.4. 1940, vítěz Flugmeeting Zürich 1937
Vilém Krysta, *6.11. 1923 - 16.10. 1958, vítěz Lockheed Trophy 1957
Ladislav Bezák, *12.9. 1932, absolutní mistr světa 1960
Jiří Bláha, *2.8. 1926, vítěz Lockheed Trophy 1961
Ivan Tuček, *20.11. 1942 - 6.8. 1999, absolutní mistr světa 1978
Petr Jirmus, *26.12. 1957, absolutní mistr světa 1984 a 1986
Martin Stáhalík, *4.6. 1962 - 9.3. 2001, absolutní mistr světa 1995
Petr Biskup, *12.9. 1959, absolutní mistr světa 1999
Martin Šonka, *26.3. 1978, vicemistr světa 2011

Autor:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

VIDEO: Zaniklé tratě v Česku. Železnice pod Čertovou stěnou

Elektrický vůz M 201.003 z vagonky Ringhoffer. Na Lipence sloužil ještě na...

Hladina Lipenské přehrady zatopila hned několik železničních tratí. Jedna z nich procházela místy, kde později vznikla...

Nepoznaná brdská divočina. Turisté se nehrnou, chybí atrakce a bufety

K bunkru Jordán známého z filmu Obecná škola se smí jen po cestě. (leden 2018)

Původně vojenský prostor Brdy je už dva roky veřejně přístupný. Navzdory očekávání brdských obyvatel a čím dál většímu...

Beskydy jsou poslední živé hory v Česku, říká ředitel tamní CHKO

Velký Javorník od zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy byla vyhlášena 5. března 1973 a její současný ředitel považuje právě Beskydy za...

Najdete na iDNES.cz