Létající koberce? Dnes létají postele!

aktualizováno 
Ještě kousek. A možná ještě trochu, ale jen jemně. Jen trochu dolů... Možná by to bylo lepší, kdyby se záda mohla trošku přizvednout? Ano, to je ono. Zjistil jsem, že létat v posteli je celá věda.

Trendy v letecké dopravě jsou zřejmé: čím dál větší komfort, více pohodlí a soukromí pro pasažéry. Tak proč nelétat rovnou "v posteli"? řekli si logicky u některých přepravců. Všichni, kdo v Evropě patří do ligy největších, například Air France, British Airways, KLM či Lufthansa, ji už na dlouhých letech a v nových letadlech mají.

Teď se soupeří v detailech: například Lufthansa přichází s tím, že její postel je nejdelší na světě. Natažená měří přesně dva metry. A prý je úplně plochá, stejně jako postel doma. Ale v letadle se mi zdálo, že to není tak docela pravda. Jako by scházelo několik stupňů. Všichni přepravci to však vysvětlují tím, že letadlo má stále nos nepatrně výš než ocas, a tak je postel nakonec vodorovně.

Díky létající posteli byla náhodná cesta ve třídě "business" pro člověka, který je zvyklý létat ve skromnější třídě, plná objevů. Ovladač křesla a mé vlastní filmové obrazovky sice vypadal jako normální televizní ovladač, ale byl chytřejší než centrální mozek lidstva.

Tlačítka mění polohu křesla dle libosti: mohl jsem vytrčit jen nohy, nebo úplně sklopit opěradlo. Mohl jsem si nastavit jeho spodní část - dopředu, dozadu, jak libo. Jen jsem cítil, jak vzadu za mými zády vzrůstá nebo ubývá tlak ve vzduchovém polštáři skrytém v opěradle.

Podobně lze tvarovat i opěrátko pro hlavu. Křeslo lze vytvarovat do desítek poloh. Od toho je v konstrukci křesla šest (to není překlep) elektrických motorků. Cestující se s tím zabaví na hezky dlouhou dobu.

Zjistil jsem, že najít tu nejlepší polohu není jen tak. Co vám momentálně přijde jako velmi zvláštní a příjemné, začne za pět minut tlačit. Když konečně najdete tu nejpohodlnější polohu, můžete si ji tlačítkem uložit do paměti, abyste ji příště nemuseli znovu hledat.

Mám si dát masáž už teď, nebo až ráno? Doporučují je po ránu hned po probuzení, ale každý ji samozřejmě vyzkouší okamžitě. Stlačíte knoflík a křeslo se začne pod vašimi zády převalovat, vzdouvat a vrtět, jako by se tam velmi líně, asi jako ve zpomaleném filmu, převalovaly mořské vlny.

A pak je tady ta postel. Pýcha letadla. Dotknete se tlačítka a pomalu klesáte dolů. Opěradla na nohy a záda se pomalu rozevírají. Pak opravdu ležíte: křeslo se změnilo ve dvoumetrovou postel, která je opravdu skoro úplně plochá a rovná. Cestující mají překvapivě dost soukromí.

V letounech British Airways jsou odstíněni "paravánem", v Lufthanse je jejich křeslo součástí jakési kukly, do níž se ta část postele, kde má pasažér hlavu, jakoby ponoří. A okolní svět zmizí.

Ale protože Lufthansa je německá, má křeslo "vychytávky", o nichž jste ani netušili, že je v letadle nutně potřebujete. Máte tam přihrádku na boty. A speciální přihrádku na brýle. A na mobil, který sice zatím nemůžete používat, ale to se má prý brzy změnit.

Do vzduchu brzy také bude běžný internet a televize. Skoro hrozí, že lidem kvůli těm všem technickým vymoženostem a hraním si s polohováním postele už nezbude čas na to, aby se v ní také stačili vyspat.

Ovládací panel postele v letadle

Největší létající postel světa měří dva metry

Autoři: ,


Nejčtenější

Světová hvězda Instagramu fotila na Lipensku. Chce si tu koupit dům

Hvězda Instagramu Christina Tan z Indonésie fotila v okolí Lipna.

Její fotografie mají na sociálních sítích miliony zhlédnutí. Christina Tan z Indonésie patří na Instagramu k...

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

VIDEO: Okrasné pole v Číně zničili turisté. Kvůli selfie

Růžová tráva v Číně

Jen dva týdny trvalo, než se turistům podařilo zničit políčko s okrasnou pampovou trávou v čínské provincii Če-ťiang. V...Najdete na iDNES.cz