Létající koberce? Dnes létají postele!

aktualizováno 
Ještě kousek. A možná ještě trochu, ale jen jemně. Jen trochu dolů... Možná by to bylo lepší, kdyby se záda mohla trošku přizvednout? Ano, to je ono. Zjistil jsem, že létat v posteli je celá věda.

Trendy v letecké dopravě jsou zřejmé: čím dál větší komfort, více pohodlí a soukromí pro pasažéry. Tak proč nelétat rovnou "v posteli"? řekli si logicky u některých přepravců. Všichni, kdo v Evropě patří do ligy největších, například Air France, British Airways, KLM či Lufthansa, ji už na dlouhých letech a v nových letadlech mají.

Teď se soupeří v detailech: například Lufthansa přichází s tím, že její postel je nejdelší na světě. Natažená měří přesně dva metry. A prý je úplně plochá, stejně jako postel doma. Ale v letadle se mi zdálo, že to není tak docela pravda. Jako by scházelo několik stupňů. Všichni přepravci to však vysvětlují tím, že letadlo má stále nos nepatrně výš než ocas, a tak je postel nakonec vodorovně.

Díky létající posteli byla náhodná cesta ve třídě "business" pro člověka, který je zvyklý létat ve skromnější třídě, plná objevů. Ovladač křesla a mé vlastní filmové obrazovky sice vypadal jako normální televizní ovladač, ale byl chytřejší než centrální mozek lidstva.

Tlačítka mění polohu křesla dle libosti: mohl jsem vytrčit jen nohy, nebo úplně sklopit opěradlo. Mohl jsem si nastavit jeho spodní část - dopředu, dozadu, jak libo. Jen jsem cítil, jak vzadu za mými zády vzrůstá nebo ubývá tlak ve vzduchovém polštáři skrytém v opěradle.

Podobně lze tvarovat i opěrátko pro hlavu. Křeslo lze vytvarovat do desítek poloh. Od toho je v konstrukci křesla šest (to není překlep) elektrických motorků. Cestující se s tím zabaví na hezky dlouhou dobu.

Zjistil jsem, že najít tu nejlepší polohu není jen tak. Co vám momentálně přijde jako velmi zvláštní a příjemné, začne za pět minut tlačit. Když konečně najdete tu nejpohodlnější polohu, můžete si ji tlačítkem uložit do paměti, abyste ji příště nemuseli znovu hledat.

Mám si dát masáž už teď, nebo až ráno? Doporučují je po ránu hned po probuzení, ale každý ji samozřejmě vyzkouší okamžitě. Stlačíte knoflík a křeslo se začne pod vašimi zády převalovat, vzdouvat a vrtět, jako by se tam velmi líně, asi jako ve zpomaleném filmu, převalovaly mořské vlny.

A pak je tady ta postel. Pýcha letadla. Dotknete se tlačítka a pomalu klesáte dolů. Opěradla na nohy a záda se pomalu rozevírají. Pak opravdu ležíte: křeslo se změnilo ve dvoumetrovou postel, která je opravdu skoro úplně plochá a rovná. Cestující mají překvapivě dost soukromí.

V letounech British Airways jsou odstíněni "paravánem", v Lufthanse je jejich křeslo součástí jakési kukly, do níž se ta část postele, kde má pasažér hlavu, jakoby ponoří. A okolní svět zmizí.

Ale protože Lufthansa je německá, má křeslo "vychytávky", o nichž jste ani netušili, že je v letadle nutně potřebujete. Máte tam přihrádku na boty. A speciální přihrádku na brýle. A na mobil, který sice zatím nemůžete používat, ale to se má prý brzy změnit.

Do vzduchu brzy také bude běžný internet a televize. Skoro hrozí, že lidem kvůli těm všem technickým vymoženostem a hraním si s polohováním postele už nezbude čas na to, aby se v ní také stačili vyspat.

Ovládací panel postele v letadle

Největší létající postel světa měří dva metry

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Další z rubriky

Nejezte labutě a nesvlékejte se v horách! Bizarní zákony ve světě

Krmení labutí

Zákaz žvýkání či provozování orálního sexu mezi homosexuály. Zapovězená jízda na kole bez toho, aby se nohy dotýkaly...

Místo lyžování k moři. Češi začínají slavit vánoční svátky v teple

Na Vánoce na lyže? Kdepak, Češi čím dál častěji jezdí k moři. (Ilustrační...

Češi stále více preferují na Vánoce a Silvestra místo lyžování na horách pobyty u moře. Nejpopulárnější je kvůli nižším...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Najdete na iDNES.cz