Lanovka na Malý Matterhorn

Lanovka na Malý Matterhorn - Kabinová lanovka vás vyveze na Malý Matterhorn do výše 3820 m. Výtahem uvnitř skály pak můžete vyjet na samý vrcholek hory (3882 m). V dálce je vidět masiv majestátní Monte Rosy (4554 m). | foto: Schweiz Tourismus

Let na lyže nejvyšší lanovkou Evropy

  • 27
Pokud si chcete zalyžovat i v létě, vyzkoušejte Malý Matterhorn ve Švýcarsku. Zážitkem bude už pouhá jízda lanovkou. Je to skoro jako let vrtulníkem. Poslední tři délkové kilometry k vrcholové stanici kabina jen tak pluje vzduchem. Žádné drncání kladek na stožáru, nahoře v ledovci prostě už žádná podpěra není.

Tohle jinde v Evropě určitě nezažijete.

Lanovka má navíc ještě jeden rekord: vede na kontinentu úplně nejvýš. Její poslední úsek vás vynese do výše 3820 metrů. To už se docela těžko dýchá. Minimálně se vám lehce zatočí hlava.

Stále suchou nohou - klidně v polobotkách - můžete dokonce ještě výš... Výtahem uvnitř skály je možné (zdarma!) vyjet téměř na samý vrcholek Malého Matterhornu do výše 3882 metrů.

Přečtěte si: Kvůli vedru se drolí vrcholky Alp

Zima v létě? Lyžujte pod Matterhornem

Hlavou u nebe
Ke štítu pak zbývá vyšlapat jen pár schodů na Sluneční terasu. Nenechte se ale zmást názvem, na opalování to tu není, neboť jestliže dole v Zermattu (ve výšce Sněžky 1600 m n.m.) je i teď v létě kolem 20 stupňů, nahoře bude nula.

Přesto si tady můžete prožít chvilku absolutní a dokonalé blaženosti. Lehce omámeni řídkým vysokohorským vzduchem posedíte pár minut v mracích. Po chvíli se oblaka roztrhají a nabídnou panoráma se čtyřmi desítkami okolních alpských čtyřtisícovek.

Ta nejbližší, bájný dračí zub Matterhornu, jemuž nic na kráse neubraly ani drolící se kusy skály vinou letošního tropického léta, vám bude najednou připadat docela malá a jakoby pod vámi -  ikdyž je její vrcholek o 600 metrů výš.

Ráj letního lyžování
Všude kolem na Malém Matterhornu leží i uprostřed velmi parného léta spousty sněhu. Každé dopoledne tady křižuje svahy na 800 lyžařů a snowboardistů (alespoň podle tvrzení Patrizie Stähliové z místní turistické kanceláře). A to je počet, který se na jiných ledovcích nevidí. Vybrat si můžete v závislosti na počasí šest až 21 kilometrů značených a zabezpečených sjezdovek.

Více o lyžování v  oblasti Zermattu včetně cen skipasů a tipů na ubytování najdete ZDE

Do ráje letního lyžování na Malém Matterhornu se lze nechat vyvézt už za 60 franků (jedná se o cenu zpátečního lístku z Zermattu, v přepočtu je to tedy asi 1200 českých korun), u vícedenních jízdenek vyjde den ještě levněji.

V nitru ledovce
V ceně jízdenky na lanovku je vedle výtahu na vrchol též oblíbená atrakce masově přístupných alpských štítů: ledovcová jeskyně. Chodby jsou zde ve sněhu zavrtány až 15 metrů pod povrchem země. A dýchá se tu ještě hůř než venku, nejen kvůli všudypřítomnému ledu je tedy třeba dávat pozor na prudké pohyby.

Jak se tam dostat

Z Prahy až do automobilům zakázaného Zermattu se dostanete nejpohodlněji vlakem (přímým spacím vagonem do Curychu a odtud s několika přesně navazujícími přestupy na místo), cesta zabere zhruba šestnáct hodin. Více o vlakovém spojení Praha-Curych a cenách ZDE.

Pokud se rozhodnete přece jen vyrazit autem, počítejte s cestou, která je dlouhá zhruba 1000 km (pojedete v tomto případě přes Německo a Basilej) a s povinností na konci cesty odstavit vůz na záchytném parkovišti u nádraží v Täschi, odkud jezdí do Zermattu už jen kyvadlové vlaky.

 

,