Lesbos: pláže jsou nádherné, ale ne přeplněné

Lesbos: pláže jsou nádherné, ale ne přeplněné | foto: Profimedia.cz

Lesbos, múzami objevený skvost Egejského moře

  • 3
Autobus se pomalu šine klikatou úzkou silničkou na úbočí kopce. Najednou zastavujeme a pouštíme pasáka se stádem ovcí. Stačí pár dalších minut a zpoza kopců se jakoby vyloupne nádherná zátoka s dlouhou písečnou pláží. Vítejte na Lesbosu, třetím největším řeckém ostrově.

Lesbos rozhodně není místem pro ty, kteří touží po davech lidí, přeplněných plážích a bujarých mejdanech na velkých diskotékách.

Člověk se nemusí obávat, že se bude prodírat záplavou pouličních obchůdků s turistickými cetkami, protože turismus opravdu není tím hlavním, co místní živí.

Pradávné báje tvrdí, že lidský rod vděčí za Lesbos múzám. Byly to údajně ony, kdo ho v dávných časech objevil.

Ostrov tepe svým vlastním tempem a je příjemnou alternativou hektickému životu Středoevropanů. Právě proto sem míří ti, kteří si chtějí užít poklidné zábavy, líně se převalovat na plážích, které neberou ztečí tisíce sluncechtivých lidí. A těch nabízí tento kout Řecka spoustu, často v kulisách, které jinde nenajdete.

Sklenička anýzovky Ouzo a „náramek“ komboloj na zápěstí - typická siesta na Lesbosu
Sklenička anýzovky Ouzo a "náramek" komboloj na zápěstí - typická siesta na Lesbosu.

Pro každého něco

Ačkoli není Lesbos s rozlohou 1600 km2 žádným obrem, nabízí velice rozmanitou krajinu. Západ ostrova je skalnatý, vyprahlý a málo osídlený. Právě díky tomu zde ale naleznete unikát - kamenný les, který zde podle vědců odpočívá už pár desítek milionů let.

Východ naopak překypuje zelení - rozlehlými piniovými lesy a olivovými háji. Olivovníků je zde prý kolem čtrnácti milionů a místní olej patří k těm nejlepším na světě.

A co se týče pláží? Ty zřejmě nejlepší najdete na severozápadě ostrova. Stačí si jen vybrat, zda písečnou, či oblázkovou.

Pláže jsou nádherné, ale v žádném případě nejsou přeplněné

Například u městečka Molyvos si můžete vodních radovánek užívat pod mohutnými zdmi hradu. Poté se stačí protáhnout úzkými uličkami městečka a příjemný den zakončit v některé z mnoha tradičních restaurací. Dáte-li si tu námahu a vyšplháte nahoru k Janovskému hradu, bude vám odměnou neuvěřitelný výhled jak na celé městečko, tak i na rybářský přístav.

Zkamenělé stromy jsou místní pýchou

Tyhle kapličky vznikly jako dar movitějších věřících církvi

Řekové jsou hodně nábožensky založení. Kapličky najdete takřka na každém kroku.

Gurmány nadchne vesnička Anaxos. Zdejší písčitou pláž totiž lemují taverny nabízející všechny laskominy místní kuchyně.

Krásné písečné pláže s průzračným mořem nabízí i zátoka Kalloni, kde leží i stejnojmenné městečko. Oblast ale neproslavily pláže, nýbrž místní specialita - kallonské sardinky, kterým mnozí přezdívají "řecké sushi".

Zátoku si oblíbili i milovníci ptáků, kteří se sem každé jaro sjíždějí, aby si užili pozorování více jak 130 druhů opeřenců.

Pasák s ovcemi zastaví i provoz na klikatých silničkách. Zvířata mají přednost
Pasák s ovcemi zastaví i provoz na klikatých silničkách. Zvířata mají přednost.

Pozdní podzim na Lesbu pro změnu láká k pěší turistice, k ní přímo vybízí především skalnatá část ostrova. Středomořské klima má ale návštěvníkům z českých luhů a hájů co nabídnout i v zimě (sníh zde pokrývá jen vrcholky těch nejvyšších hor).

Právě v období, kdy příroda odpočívá, může člověk nechat znavené tělo odpočinout v některém z nepřeberného množství termálních pramenů. Největší termální lázně najdou zájemci pár kilometrů od metropole ostrova Mityllini.

Co ochutnat

Řecká kuchyně je zcela odlišná od toho, co zná Středoevropan. Na stole nesmějí chybět všudypřítomné ryby, ale ani olivy, z nichž je značná část ostrovanů živa.

Na mořské „potvory“ narazí návštěvníci Lesbosu velmi často. Stojí za to je zachovatNejlepší volbou je nechat si poradit od místních. Pokud je vás více, požádejte obsluhu, aby vám přinesla od každého něco. Lesbos je částečně ostrovem pastevců, takže výbornou volbou může být skopové maso. Chybu neuděláte ani s gyrosem (nepleťte si ho s tím, který nabízejí rychlá občerstvení v Česku... tento je totiž lahůdkou).

Máte-li chuť na ryby, zvolte sardinky, které zde připravují na řadu způsobů. Proslavené je například zdejší "suši" - sardinky naložené v soli. Vše spláchněte anýzovkou Ouzo (Lesbosané tvrdí, že právě u nich se dělá to nejlepší v celém Řecku).

Ostrov lesbiček? Ne, říkají místní

Samotná historie osídlení ostrova sahá tisíce let do minulosti. Lesbos zmiňuje už Homér ve svém eposu Odyssea, ve starověku byl křižovatkou čilého obchodu s Egyptem, usilovaly o něj antické státy Atény i Sparta.

S nejrůznějšími nájezdníky se ostatně Lesbosané potýkali v průběhu celých věků. Těmi posledními byli Turci, kteří odešli až počátkem 20. století. Není divu - měli to kousek - po moři je to sem z Turecka pár kilometrů.

Ostrov dal světu i několik slavných osobností. Múzy zde políbily Sapfó, snad nejvýznamnější představitelku řecké lyriky. Právě kvůli ní sem v minulosti přijížděly lesbické ženy z celého světa (ostatně synonymem pro lesbickou lásku je sapfická láska).

Mnoho místních ale spojování ostrova s "láskou mezi ženami" nevidí moc rádo. "Bývaly tady s nimi potíže," tvrdí například Rena, rodačka z Atén, kterou však osud zavál na tento skvost Středomoří. Přesto dodnes některé hotely nabízejí ubytování "pouze pro ženy".

Městečku Molyvos dominuje hrad ze 14. století
Městečku Molyvos dominuje hrad ze 14. století

Jak se tam dostat

Letecky - Řecké společnosti Olympic Airlines a Aegean Airlines vypravují denně několik letů z Atén a také ze Soluně.

Lodí - Milovníci romantiky uvítají cestu trajektem. Ty do přístavu Sigri připlouvají několikrát týdně. Pokud vyrazíte ze Soluně, poplujete zhruba dvanáct hodin.