Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Les Arcs: francouzská klasika na míru

  7:00aktualizováno  7:00
Nevzrušují vás supertěžké sjezdovky a hlubokému sněhu se raději vyhnete? Zároveň ale nejste žádná padavka a lyžujete docela obstojně? Francouzské Les Arcs je vám ušité na míru! Nabízí zejména klasické sjezdové lyžování především střední obtížnosti.

Královna Arandelieres
Královnou místních sjezdů je červená trasa Arandelieres. Není nejtěžší ani nejdelší, ale je bezkonkurenčně nejkrásnější.

Od ubytoven Arc 2000 vyjedeme kabinovou lanovkou na nejvyšší vrchol oblastí Aiguille Rouge (3226 m n.m.). Z úzkého skalního hřbetu sjedeme zatáčkovitou cestou na ledovec Varet.

Trasa zatím trochu připomíná krušnohorské nebo krkonošské běžkařské sjezdy po uzkých, zledovatělých a vydřených stezkách. Jen okolní les v této výšce suplují skály a kamenná suť.

Na ledovci se ovšem všechno mění a vyjíždíme na širokou pláň. Méně strmá a pěknější je její pravá strana. I sníh tu bývá lepší než vlevo, kudy sjíždějí největší davy lyžařů a snowboardistů.

Záchranná akce
Výjezd z ledovce obstarává znovu úzká cesta, která se mění na dlouhý traverz. Jeho velká část je vystřílená do skály. Po levé ruce se málem dřeme o kolmé stěny, vpravo nás od hlubiny dělí jen ochranné sítě. Raději tu nezastavujme, protože místa není dost a další lyžaři by vás mohli nechtěně shodit dolů.

Před čtyřmi lety tady narazil do jedné z bezpečnostních sítí třicetiletý zástupce cestovní kanceláře Fischer, který nechce být kvůli své profesi v této souvislosti jmenován.

Seriál Český lyžař ve Francii

Netradiční zimní sporty v la Plagne

Přežil jsem lavinu na Roche Fendue

La Plagne: lyžování hlavně pro rodiny

Zvyšte si adrenalin na Haute Route

S lyžemi na Mont Blanc

Chamonix: lyžařské středisko number one

Tip na lyže: Tignes na přelomu ledna a února

Udělal v nevelké rychlosti podmet, podjel pod ochranou bariérou a skončil o dvacet metrů níže. V levé ruce držel zbytky sítě, prvou stál na zamrzlém kameni a zbytkem těla se snažil doslova přilepit ke svahu. Všude okolo byl jen led a zmrzlý firn stovky metrů hluboký.

Francouzský instruktor jeho skupiny ihned po pádu zavolal Ski patrol a tříčlenná hlídka u něho byla do tří minut.

Ještě než zastavili, vyskakovali její muži z vázání.

Jeden navyklými pohyby stavěl ze svých lyží kříž nad místem akce kvůli bezpečnosti ostatních lyžařů, druhý si oblékal horolezecký postroj a třetí zapichoval dva páry lyží hluboko do sněhu jako kotvu pro lano. Po něm sjel druhý k postiženému, zjistil, že nemá žádné velké zranění, připoutal ho k lanu a první s třetím ho vytáhli na bezpečnou sjezdovku.

Celá akce od zavolání zprávy o nehodě po vytažení do bezpečí netrvala déle než deset minut. Ski patrol k ní nikoho z přátel ani projíždějících lyžařů nepustila.

"Kvůli záchraně jednoho nemohou ohrozit další lyžaře," vysvětloval odmítnutí pomoci francouzský instruktor (jehož nabídku pomoci hlídka také odmítla).

"Měl jsem strašný strach, ale jen co ke mně záchranář slanil, všechno ze mne spadlo," říkal ještě s třesoucími koleny zachráněný. "Jeho hlas byl tak klidný a pohyby automatické, že jsem mu bezmezně věřil."

Sjezdovka Arandelieres pokračuje okolo mezistanice lanovky nejprve skalnatými pláněmi, poté po loukách a nakonec lehkým dojezdem přes Arc 2000, kde se přejmenovává na Cascade a posléze na Villaroger, aby skončila ve stejnojmenné vesničce ve výšce pouhých 1200 metrů nad mořem.

Pokud jsme sjezd absolvovali celý, během nějakých dvaceti minut jsme sjeli o dva kilometry níže.

Drsná černá
Z Aiguille Rouge do Villaroger ovšem vede i jedna kratší, ale o to náročnější trasa. Černá sjezdovka nesoucí jméno po této hoře se proplétá hned od počátku okolo skalnatého hřebene, ledovec Varet objíždí shora a cestami vystřílenými ve skále míří k horní stanici lanovky Lanchettes (2458). Kdo už má dost, může sjet kus pod hřeben a dojet dolů po červené Solliet. Černá pokračuje stále po hřebeni.

Tento hřeben je zároveň přirozenou hranicí skiareálu Les Arcs. Za ním už následuje jen skalně-sněhová stěna vrcholu Mont Pourri (3779), která je přírodní rezervací a vstup je sem zakázán. Za ní jsou vidět údolí a hory národního parku Vanoises, kam se smí vcházet jen po vyznačených cestách.

První pravidlo: Přežít!
Pokud se přece jen vydáte na lyžích do terénu, informujte se o podmínkách v informačních centrech nebo dokonce v kancelářích horských vůdců. Jsou v každé ubytovací vesnici.

Nejlepší sjezdy vedou kuloáry pod ledovcem Varet. Několik set metrů široký svah je přibližně vymezen černou sjezdovkou Aiguille Rouge zprava a červenou Arandelieres zleva. Všechny jsou označené jako velmi obtížné a lavinézní. Jejich sklon odpovídá nejméně černé sjezdovce a často končí ve změti skalních stupňů a žlabů.

Pro extrémisty je přitažlivá stěna Aiguille Grive (2732), kam se musí částečně po svých. Jezdí se tu totiž slavné snowboardové i lyžařské závody ve freeridingu. První pravidlo zní: přežít, druhé: pád většinou znamená těžké zranění a teprve na dalších místech jsou pravidla závodní. Hodnocení jízd sestává z originality vybrané linie, její obtížnosti, skoků, rychlosti a elegance jízdy. 

Pokračování o Les Arcs přineseme v pátek 31. ledna. Přečtete si, jak se na letmém kilometru jezdí rychlostí 250 km za hodinu!

Les Arcs - může se hodit

Nejlepší období: od února do poloviny dubna

Šestidenní permanentka
Les Arcs včetně Vallandry: 171 Euro (děti 7-13 let 129 Euro)

Co se bude konat:
1.- 2.2. mistrovství Francie ve skijöringu (lyžaři tažení koňmi)
3.-8.3. závody v extrémním freeridingu (lyžování a snowboarding ve volném terénu)
22.-23.3. setkání vyznavačů monoski (jednolyže)
16.-20.3. snowboardové závody
12.-13.4. závody v rychlostním sjíždění (snowboard, skibob, tandemové lyže…), 14.-20.4. mistrovství světa v rychlostním lyžování

Název pochází od místního potoka 
Arc je název jednoho potoka vytékajícího ze suťových kotlů pod horou Saint-Esprit. Množné číslo v názvu rozsáhlého areálu Les Arcs znamená, že se skládá z šesti rekreačních obcí. Rozkládá na obrovském území pospojovaném skibusy, železnicí, kolejovými lanovkami, kabinkami, sedačkami a pár vleky.

Popisujeme proto jednotlivé ubytovací vesnice, jejichž charakter se pronikavě mění, ačkoliv nesou podobná jména:

Bourg Saint Maurice (850 m n.m.)
Horské městečko oblíbené v létě jako východisko pro pěší výlety do masivu národního parku Vanoise a v zimě jako obchodní a zábavní centrum pro okolní lyžařské areály. V místním supermarketu se dělají levné první a poslední nákupy zájezdu, staví tu proto většina autobusů s rekreanty.

Vedle supermarketu se dá ve velkém obchodě dokoupit veškerá sportovní výzbroj i oblečení. Ceny tu jsou srovnatelné s centrem Prahy, ale přes to jsou nižší než v malých obchůdcích přímo v jednotlivých lyžařských areálech. Do všech středisek v okolí je dobrá doprava pomocí skibusů.

Arc Pierre Blanche (1600 m)
Oblíbené středisko na víkendové pobyty. Má totiž s ostatní Francií ideální spojení rychlovlakem TGV, který končí v Bourg Saint Maurice a na něj navazující kolejovou lanovkou zvanou funiculaire. Většina sjezdovek tu vede v lese a dá se na nich tedy jezdit i za špatného počasí. 

Arc 1800 (1800 m)
Větší ubytovací areál v centru oblasti Les Arcs. Zde najdete všechny služby od restaurací po lékaře. Ubytování je tu možné od jednoduchých panelákových studií přes prostorné apartmány a chalety až po standardní hotely. 

Arc 2000 (2000 m)
Nejvýše položené středisko v Les Arcs stojí těsně nad hranicí lesa, a proto ho častuje špatné počasí. Stačí, aby se sem natlačily mraky nebo trochu zafoukal vítr, a pobyt se tu rázem stane nepříjemným. Za to ovšem stojí prakticky mezi sjezdovkami. Středisko je tedy vhodné především pro neúnavné lyžaře, kteří vyrážejí na sjezdovky za každého počasí.  

Villaroger (1100 m) a Vallandry - Peisey (1600 m)
Příjemná, mírně zapadlá střediska, kde mohou lišky klidně dávat dobrou noc. Dá se na ně koupit samostatná permanentka, ale lepší je za pěkných dní přejíždět na tratě v centrální oblasti Les Arcs. Pokud to nemáte v úmyslu, počítejte s rekreačním lyžováním na sjezdovkách v lesním pásmu.

Les Arcs - chalety v Arc 1800

Arc - nástup na túru se sněžnicemi obvykle začíná lanovkou Transarc

Arc - největší zdejší lanovka Transarc

Arc - sjezdovka Solliet ve Villaroger

Arc - typická lyžařská jídelna

Arc - ubytovny v Arc 1800

Arc - večer na náměstíčku Arc 1800

Vesnice Arc 1950 bude dostavěná příští sezonu

Vesnice Arc 2000

Lyžaři v Arcs

Arcs z horní stanice lanovky Transarc

Autor:Nejčtenější

Češi si v Astaně oblékli „boratovské“ plavky, skončili ve vazbě

Zelené plavky proslavil filmový snímek Borat z roku 2006 s hercem Sachou...

Skupina Čechů se chtěla z žertu vyfotit v kazašské Astaně v kultovních zelených plavkách, kterými zemi proslavil...

Je to tady! E-kola naplno vtrhla na cyklostezky i do terénu

Moderní e-kolo Specialized Turbo Vado 4.0 pro jízdu po městě i pro výlety po...

Měl jsem pekelný sen. Sešla se naše parta na bikovou půldenní vyjížďku. „Doufám, že na vás nebudeme čekat,“ obrací se...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...

Další z rubriky

Laviny v Alpách letos zabily už přes 50 lidí, živlu přeje počasí

Lavina ve francouzských Alpách smetla snowboardisty

Jen za uplynulých deset dní zahynulo při lavinách v Alpách nejméně jedenáct lidí. Přírodní živel, kterému letos nadmíru...

Větší areály slibují lyžování do konce března, menší už skončily

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Zatímco většina menších či níže položených lyžařských středisek už ukončila provoz, velké skiareály nabízejí...

Kde se dá koupat na sněhu a bobovat jako mistr. Tip do neobjevené Itálie

Každý rok iglú ve Speikbodenu roztají a každý rok tu postaví nové. Ráz...

Jen pár hodin cesty autem na jih leží region Jižní Tyrolsko, který láká na nádherné sjezdovky až do druhé poloviny...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.