Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Les 2 Alpes má výborný ledovec a neónový bulvár

  14:15aktualizováno  14:15
Ačkoliv zimní sezóna ve francouzském Les Deux Alpes oficiálně začíná už druhého prosince, obchodníky francouzského původu proslulé svým klidem to nezajímá. Nejméně polovina restaurací, obchodů a hotelů má pořád ještě zavřeno. Ke spěchu není důvod. V Les Deux Alpes začátkem prosince bydlí pár tuctů turistů, většinou ze zahraničí, kteří vědí, že největší lyžařsky sjízdný ledovec v Evropě je dobrou zárukou celoročního lyžování. Úplně naplno se tu zimní sezona rozběhne až v lednu.

Svahy se proto teď, na začátku zimy, zaplňují jen během víkendů. Přesto se ale fronty lyžařů, které jsou typické pro česká střediska, u vleků či lanovek netvoří.
Toto lyžařské centrum ležící asi sto kilometrů od Grenoblu se svými úctyhodnými 200 kilometry sjezdových tratí láká lyžaře z celé Evropy. V ulicích je slyšet především angličtinu v podání mladých snowboardistů. Prostřednictvím vleků je možné zdolávat převýšení více než dvou tisíc metrů. Pro obrázek: městečko se nachází v nadmořské výšce 1650 metrů, ale vleky končí až v 3600 metrech nad mořem.

V únoru nejezdit
Pro české turisty je nejlepším obdobím návštěvy savojského střediska leden nebo březen. „Nejvíce Francouzů přijíždí v únoru, kdy má většina škol prázdniny. Ceny tak jdou nahoru," říká majitelka jednoho z hotelů Augustina Carrelová. „Počasí je většinou stejné během celé sezóny - hodně sluníčka a teplo," dodává.
V prosinci se lyžařům nabízí zhruba třicet procent lyžařského areálu. Je to především horní část střediska pod ledovcem a přímo na něm. Jeho vrchol Pic de la Meile dosahuje nadmořské výšky 3983 metrů. Svahy jsou sice sjízdné až do městečka, ale ve spodní části je v tomto období těžký sníh, sjezdovky jsou místy vydřené.
Zato tratě v horní části se mohou pochlubit výborně upraveným terénem. Náročnější lyžař bude ale nejspíše zklamán. Nejoblížnější černé sjezdovky jsou spíše ve spodní části střediska. Nahoře převládá středně těžká červená, modrá a zelená.

Noci jsou pestré
Noční život může být v Les Deux Alpes neobyčejně pestrý. Tomu nasvědčuje už pohled na hlavní ulici, která svítí jako malé Las Vegas. Je libo karibský bar s rumem desítek příchutí? Jmenuje se Twister. Nebo něco amerického s hamburgerem a pivem? Takových barů je tu hned několik. Samozřejmě nechybí francouzské restaurace, kde servírují alpský pokrm zvaný fondue. Tekutý ale hustý sýr se servíruje na speciálním ohřívačči. Na něm stojí hrnec plný tekutého sýru, povětšinou z místní produkce. K němu se labužnicky napichují kousky pečiva a namáčejí ve vřící sýrové omáčce.

Kolik přijede turistů?
Augustina Carrelová, majitelka jednoho z hotelů, se domnívá, že havárie lanovky v rakouském Kaprunu přiláká do Savojských Alp letos více turistů z celé Evropy než obvykle. „Očekáváme především Švýcary, ale i Němce, kteří byli na Karpunu častými návštěvníky. Snad přijede i více Čechů," doufá Carrelová.

Jedna z restaurací v americkém stylu v Les 2 Alpes

Kabinka lanovky v Les 2 Alpes

Lyžaři na sjezdovce

Restaurace na sjezdovce

Pohled do údolí

Sedačka

Tunel spojující sjezdovky

Rolba

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz