Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Les 2 Alpes má výborný ledovec a neónový bulvár

  14:15aktualizováno  14:15
Ačkoliv zimní sezóna ve francouzském Les Deux Alpes oficiálně začíná už druhého prosince, obchodníky francouzského původu proslulé svým klidem to nezajímá. Nejméně polovina restaurací, obchodů a hotelů má pořád ještě zavřeno. Ke spěchu není důvod. V Les Deux Alpes začátkem prosince bydlí pár tuctů turistů, většinou ze zahraničí, kteří vědí, že největší lyžařsky sjízdný ledovec v Evropě je dobrou zárukou celoročního lyžování. Úplně naplno se tu zimní sezona rozběhne až v lednu.

Svahy se proto teď, na začátku zimy, zaplňují jen během víkendů. Přesto se ale fronty lyžařů, které jsou typické pro česká střediska, u vleků či lanovek netvoří.
Toto lyžařské centrum ležící asi sto kilometrů od Grenoblu se svými úctyhodnými 200 kilometry sjezdových tratí láká lyžaře z celé Evropy. V ulicích je slyšet především angličtinu v podání mladých snowboardistů. Prostřednictvím vleků je možné zdolávat převýšení více než dvou tisíc metrů. Pro obrázek: městečko se nachází v nadmořské výšce 1650 metrů, ale vleky končí až v 3600 metrech nad mořem.

V únoru nejezdit
Pro české turisty je nejlepším obdobím návštěvy savojského střediska leden nebo březen. „Nejvíce Francouzů přijíždí v únoru, kdy má většina škol prázdniny. Ceny tak jdou nahoru," říká majitelka jednoho z hotelů Augustina Carrelová. „Počasí je většinou stejné během celé sezóny - hodně sluníčka a teplo," dodává.
V prosinci se lyžařům nabízí zhruba třicet procent lyžařského areálu. Je to především horní část střediska pod ledovcem a přímo na něm. Jeho vrchol Pic de la Meile dosahuje nadmořské výšky 3983 metrů. Svahy jsou sice sjízdné až do městečka, ale ve spodní části je v tomto období těžký sníh, sjezdovky jsou místy vydřené.
Zato tratě v horní části se mohou pochlubit výborně upraveným terénem. Náročnější lyžař bude ale nejspíše zklamán. Nejoblížnější černé sjezdovky jsou spíše ve spodní části střediska. Nahoře převládá středně těžká červená, modrá a zelená.

Noci jsou pestré
Noční život může být v Les Deux Alpes neobyčejně pestrý. Tomu nasvědčuje už pohled na hlavní ulici, která svítí jako malé Las Vegas. Je libo karibský bar s rumem desítek příchutí? Jmenuje se Twister. Nebo něco amerického s hamburgerem a pivem? Takových barů je tu hned několik. Samozřejmě nechybí francouzské restaurace, kde servírují alpský pokrm zvaný fondue. Tekutý ale hustý sýr se servíruje na speciálním ohřívačči. Na něm stojí hrnec plný tekutého sýru, povětšinou z místní produkce. K němu se labužnicky napichují kousky pečiva a namáčejí ve vřící sýrové omáčce.

Kolik přijede turistů?
Augustina Carrelová, majitelka jednoho z hotelů, se domnívá, že havárie lanovky v rakouském Kaprunu přiláká do Savojských Alp letos více turistů z celé Evropy než obvykle. „Očekáváme především Švýcary, ale i Němce, kteří byli na Karpunu častými návštěvníky. Snad přijede i více Čechů," doufá Carrelová.

Jedna z restaurací v americkém stylu v Les 2 Alpes

Kabinka lanovky v Les 2 Alpes

Lyžaři na sjezdovce

Restaurace na sjezdovce

Pohled do údolí

Sedačka

Tunel spojující sjezdovky

Rolba

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Kde kámen zabíjí. Turistika v legendami opředeném japonském pohoří Nasu

Na vrcholu je i malá svatyně.

Pro milovníky hor a přírody cestující do Tokia skýtá pohoří Nasu jedinečnou příležitost, jak uniknout z ruchu japonské...

Řecký ráj trpí pod návalem turistů z výletních lodí, Santorini chystá omezení

Kromě výletních plaveb je Santorini přední destinací pro svatby a líbánky.

Obrovské výletní lodě jsou pro někoho požehnáním, někomu přinášejí jen utrpení. K řeckému ostrovu Santorini jich každým...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Najdete na iDNES.cz