Legendu kláštera Šao-lin pohřbívá turistický průmysl

Klášter Šao-lin, kolébka světových bojových umění, se zmítá mezi tisícovkami turistů snících o tom, že si pořídí fotografii s mnichy - bojovníky, kteří získali nesmrtelnost díky televiznímu seriálu Kung-fu s americkým hercem Davidem Carradinem v hlavní roli. Po staletí byl Šao-lin cílem cestovatelů-romantiků i dobrodruhů, kteří přicházeli do Číny nejrůznějším způsobem, aby se seznámili s původem kung-fu a s filozofickými učeními založenými na buddhistických a taoistických zásadách.

Klášter leží jen několik málo kilometrů od města Teng-feng ve středočínské provincii Che-nan v jedné z nejkrásnějších přírodních scenérií v Číně, totiž na hoře Sung-sang v pohoří Fu Niu. Když se člověk přiblíží k úbočí Sung-sangu, první rána, kterou dostane, je míhání tisíců turistů s fotoaparáty na rameni a stejného počtu prodavačů, kteří pronásledují žádané movité klienty.

Na velké třídě kláštera Šao-lin vyrostly tisíce stánků nabízejících občerstvení, čínský tabák a všechny nástroje bojových umění jako meče, dýky, kopí, obušky a kovové hvězdice. Ještě před vstupem do této ulice si může turista udělat snímek na schůdcích dopravního letadla, které je sice už jen hromadou nepotřebného harampádí, ale přesto se stalo jednou z hvězdných atrakcí tohoto místa.

"Mnozí Číňané nikdy neviděli letadlo. Proto někteří využívají této příležitosti a udělají si fotografii, jak sahají po zábradlí na schůdcích. A pak, pokud nežijí ve stejném místě jako jejich přátelé, jim v dopise tenhle snímek posílají, aby je ohromili," vysvětluje turistická průvodkyně.

Po překonání obchodního zmatku na třídě, která byla kdysi posvátným a téměř opuštěným místem, se zvedá klášter Šao-lin, u jehož hlavní brány dva kamenní lvi lemují schodiště vedoucí k vnitřním nádvořím a ke svatyním. Několik mnichů, placených ministerstvem cestovního ruchu, zápasí poblíž obrovského bronzového zvonu. Ve stejnou chvíli úředníci zapalují kadidlo v malých stavbách, kde se prodávají knihy, mapy, vzorky čínské kaligrafie a přívěsky ke klíčům.

V jedné chvíli se nečekaně objeví opravdový mnich, jenž v momentu, kdy na něho zamíří objektivy kamer, sklopí tvář a spěchá, aby se ztratil v některém ze zákoutí kláštera, jehož výstavbu nařídil v roce 495 císař Siao-men ze severní dynastie Wej (386-534). Po překonání několika schodišť a nádvoří se před návštěvníkem otevře velký sál s několika červeně nalakovanými dřevěnými sloupy, na jehož podlaze z kamenných dlaždic lze spatřit dvanáct prohlubenin.

Jeden z mnichů vysvětluje, že vznikly během staletí dupnutími při výcviku bojových umění. Oblast se nyní změnila v největší školu bojových umění na světě. Na místě staré školy vyrostlo pět velkých moderních center kung-fu, kam každoročně přijde přibližně milion návštěvníků a studentů bojových umění. Turisté mohou v kteroukoliv denní hodinu v areálu klášterního komplexu, rozléhajícího se na ploše 36 kilometrů čtverečních, spatřit tyto studenty při jejich cvičení ve velkých skupinách pod vedením mnicha, jenž v ruce svírá mobilní telefon.

Pryč je legenda Šao-linu, který podle starých textů míval jeden chrám na každém ze 72 vrcholků hory Sung-sang. Jen jeden nápis připomíná, že staří Číňané věřili, že nebesa jsou kulatá a Země čtverhranná. Na této Zemi bylo devět kontinentů a uprostřed toho, jenž ležel v jejich středu, se zvedala hora Sung-sang a klášter Šao-lin.
 

 

Klášter Šao-lin na hoře Sung-sang.