Ledový adrenalin na Pražském hradě

  9:13aktualizováno  9:13
V ledové koryto plné ostrých zatáček a nebezpečných skoků se tento týden proměnily ulice pod Pražským hradem i část Hradčanského náměstí. V sobotu budete moci na této ledové dráze shlédnout atraktivní adrenalinový závod kombinující bruslení a sjezd "Red Bull Crashed Ice."

Česká metropole se 15. ledna 2005 stane čtvrtým evropským městem v historii, které bude tento unikátní závod hostit.

Závod by podle pořadatelů neměly ohrozit ani současné vysoké teploty. "Led totiž vytváříme podobnou technologií, která se používá na zimních stadionech," řekl Marek Teyssler z Red Bull Communications. Ledové koryto by tak mělo bez problémů vydržet i teploty kolem deseti stupňů. "Navíc se má o víkendu ochladit, což je pro nás dobrá zpráva," dodal.

Samotnému závodu, který začne v 18 hodin, bude předcházet kvalifikace, v níž se utká stovka závodníků. Ti byli vybráni z více než 300 původně přihlášených. "Ty, které nakonec na dráhu pustíme, jsme totiž v minulých dnech vybírali v bruslařských soutěžích na zimních stadionech po celé republice," vysvětlil Teyssler.

Podobné závody se v minulosti uskutečnily pouze ve třech evropských městech. Nyní však poprvé bruslaři pojedou rychlostí až 70 km za hodinu přímo ulicemi v centru města.  

Otcem myšlenky na vznik tohoto závodu je rakouský fotograf a novinář Stefan Aufschnaiter. Od nápadu nebylo daleko k realizaci, a tak se závod Red Bull Crashed Ice poprvé uskutečnil v roce 2001 ve švédské metropoli Stockholmu, o rok později v rakouském Klagenfurtu a v loňském roce v Duluthu v americké Minnesotě. Rok 2004 znamenal pro závod výrazný posun na východ až do ruské metropole Moskvy.

Mezinárodní závod přivítal i české jezdce – trojlístek z Prahy ve složení Michal Brabec, Vašek Culka a Michal Dvořák (ano, ten známý hudebník) sice neměl reprezentační dres, ale svého úkolu se zhostil více než úspěšně. "Poprali jsme se s tratí, bylo to hodně náročné na výdrž a nebyla nouze o bolestivé pády. Přesto své cesty nelituji, byl to zážitek, na který se nezapomíná," konstatoval po závodě nejlepší z Čechů Václav Culka, který skončil na jedenáctém místě následován těsně Michalem Dvořákem. Poslední z trojice – Michal Brabec – dojel ve druhé desítce.

Red Bull Crashed Ice

Ice cross downhill - česky "sjezd na bruslích v ledovém korytu" - si jako nový druh adrenalinového sportu získává stále další a další příznivce. Jde o unikátní kombinaci bruslení a fourcrossu* (fourcross – původně bmx disciplína, ve které mezi sebou soupeří čtyři jezdci v jedné dráze. Dva nejrychlejší postupují do dalšího kola, druzí dva vypadávají).

Atmosféru dokresluje divácká kulisa i fakt, že se startuje až za umělého osvětlení. Nezapomenutelný zážitek pro všechny zúčastněné.

Kudy se pojede

Trať je v Praze připravena v samém srdci města, atraktivní a náročná. Start bude na Hradčanském náměstí, následovat budou překážky, slalom a zatáčka do ulice Ke Hradu. Pak skok, série menších skoků a následný gap jump. Nakonec prudká levá, série zatáček a finálový skok. Cíl je v Nerudově ulici.

Pravidlo číslo jedna: bezpečnost

Bezpečnost jezdců i diváků – to je pravidlem číslo jedna pro závod Red Bul Crashed Ice, ať už se koná kdekoliv na světě. Pasivní bezpečnost závodníků zaručuje kompletní hokejová výzbroj včetně chráničů kostí, končetin i páteře. K závodu jsou připuštěni pouze zdatní bruslaři, kteří mají předpoklad na zdolání trati bez větších jezdeckých problémů.

Jezdce od diváků oddělují mantinely – stejné jako známe z hokejových stadionů, neukázněné diváky od jezdců pak profesionální ochranka. Závod bude promítán na několika velkoplošných obrazovkách umístěných podél trati, takže tlačenice kvůli dobrému výhledu pravděpodobně odpadnou.

Více informací o závodě - ZDE

Informace pro účastníky najdete ZDE

 

Red Bull Crashed Ice v Duluthu (USA) se jel loni v únoru. Závod vyhrál - stejně jako všechny předchozí - Jasper Felder.

Bruslaři, kteří se v sobotu spustí do ledového koryta v ulicích pod Pražským hradem, budou muset těsně před cílem v Nerudově ulici projet i touto ostrou zatáčkou

U Pražského hradu se pojede adrenalinový bruslařský závod

Druhým místem, kde se jel Crashed Ice, byl rakouský Klagenfurth v roce 2002.

Autoři: ,


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...



Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Buduje se 136 let, ale až teď dostane chlouba Barcelony stavební povolení

Sagrada Familia, Barcelona

Barcelonská katedrála Sagrada Familia, která je jednou z nejnavštěvovanějších španělských památek, se buduje už 136...

Další z rubriky

VIDEO: V zimě, dešti i mlze. I plachtění po Lipně může být adrenalin

Plachtili jsme na lodi Sunway.

Na vodní nádrži Lipno kotví spousta plachetnic. Zájemci si je mohou půjčit na pár hodin, ale i třeba na víkend....

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Nejnavštěvovanějším městem světa je Bangkok, Praha spadla na 26. místo

Turisté na prohlídce Královského paláce v Bangkoku.

Praha byla loni 26. nejnavštěvovanějším městem na světě. Meziročně si na žebříčku pohoršila o šest pozic. Vyplývá to ze...



Najdete na iDNES.cz