Ledový adrenalin na Pražském hradě

  9:13aktualizováno  9:13
V ledové koryto plné ostrých zatáček a nebezpečných skoků se tento týden proměnily ulice pod Pražským hradem i část Hradčanského náměstí. V sobotu budete moci na této ledové dráze shlédnout atraktivní adrenalinový závod kombinující bruslení a sjezd "Red Bull Crashed Ice."

Česká metropole se 15. ledna 2005 stane čtvrtým evropským městem v historii, které bude tento unikátní závod hostit.

Závod by podle pořadatelů neměly ohrozit ani současné vysoké teploty. "Led totiž vytváříme podobnou technologií, která se používá na zimních stadionech," řekl Marek Teyssler z Red Bull Communications. Ledové koryto by tak mělo bez problémů vydržet i teploty kolem deseti stupňů. "Navíc se má o víkendu ochladit, což je pro nás dobrá zpráva," dodal.

Samotnému závodu, který začne v 18 hodin, bude předcházet kvalifikace, v níž se utká stovka závodníků. Ti byli vybráni z více než 300 původně přihlášených. "Ty, které nakonec na dráhu pustíme, jsme totiž v minulých dnech vybírali v bruslařských soutěžích na zimních stadionech po celé republice," vysvětlil Teyssler.

Podobné závody se v minulosti uskutečnily pouze ve třech evropských městech. Nyní však poprvé bruslaři pojedou rychlostí až 70 km za hodinu přímo ulicemi v centru města.  

Otcem myšlenky na vznik tohoto závodu je rakouský fotograf a novinář Stefan Aufschnaiter. Od nápadu nebylo daleko k realizaci, a tak se závod Red Bull Crashed Ice poprvé uskutečnil v roce 2001 ve švédské metropoli Stockholmu, o rok později v rakouském Klagenfurtu a v loňském roce v Duluthu v americké Minnesotě. Rok 2004 znamenal pro závod výrazný posun na východ až do ruské metropole Moskvy.

Mezinárodní závod přivítal i české jezdce – trojlístek z Prahy ve složení Michal Brabec, Vašek Culka a Michal Dvořák (ano, ten známý hudebník) sice neměl reprezentační dres, ale svého úkolu se zhostil více než úspěšně. "Poprali jsme se s tratí, bylo to hodně náročné na výdrž a nebyla nouze o bolestivé pády. Přesto své cesty nelituji, byl to zážitek, na který se nezapomíná," konstatoval po závodě nejlepší z Čechů Václav Culka, který skončil na jedenáctém místě následován těsně Michalem Dvořákem. Poslední z trojice – Michal Brabec – dojel ve druhé desítce.

Red Bull Crashed Ice

Ice cross downhill - česky "sjezd na bruslích v ledovém korytu" - si jako nový druh adrenalinového sportu získává stále další a další příznivce. Jde o unikátní kombinaci bruslení a fourcrossu* (fourcross – původně bmx disciplína, ve které mezi sebou soupeří čtyři jezdci v jedné dráze. Dva nejrychlejší postupují do dalšího kola, druzí dva vypadávají).

Atmosféru dokresluje divácká kulisa i fakt, že se startuje až za umělého osvětlení. Nezapomenutelný zážitek pro všechny zúčastněné.

Kudy se pojede

Trať je v Praze připravena v samém srdci města, atraktivní a náročná. Start bude na Hradčanském náměstí, následovat budou překážky, slalom a zatáčka do ulice Ke Hradu. Pak skok, série menších skoků a následný gap jump. Nakonec prudká levá, série zatáček a finálový skok. Cíl je v Nerudově ulici.

Pravidlo číslo jedna: bezpečnost

Bezpečnost jezdců i diváků – to je pravidlem číslo jedna pro závod Red Bul Crashed Ice, ať už se koná kdekoliv na světě. Pasivní bezpečnost závodníků zaručuje kompletní hokejová výzbroj včetně chráničů kostí, končetin i páteře. K závodu jsou připuštěni pouze zdatní bruslaři, kteří mají předpoklad na zdolání trati bez větších jezdeckých problémů.

Jezdce od diváků oddělují mantinely – stejné jako známe z hokejových stadionů, neukázněné diváky od jezdců pak profesionální ochranka. Závod bude promítán na několika velkoplošných obrazovkách umístěných podél trati, takže tlačenice kvůli dobrému výhledu pravděpodobně odpadnou.

Více informací o závodě - ZDE

Informace pro účastníky najdete ZDE

 

Red Bull Crashed Ice v Duluthu (USA) se jel loni v únoru. Závod vyhrál - stejně jako všechny předchozí - Jasper Felder.

Bruslaři, kteří se v sobotu spustí do ledového koryta v ulicích pod Pražským hradem, budou muset těsně před cílem v Nerudově ulici projet i touto ostrou zatáčkou

U Pražského hradu se pojede adrenalinový bruslařský závod

Druhým místem, kde se jel Crashed Ice, byl rakouský Klagenfurth v roce 2002.

Autoři: ,

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Další z rubriky

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Dráhou přes údolí a hřebeny Krušných hor

Motorový vůz M 131.1513 ve stanici Vejprty na trati 137

Dnes po železnici projedeme trať 137 z Vejprt do Chomutova. Čeká nás 58 kilometrů dlouhá jízda liduprázdnou krajinou,...

Poslední šance. Hotely jsou na Silvestra a Vánoce téměř vyprodány

Brádlerovy boudy v Krkonoších

Ubytování v mnoha hotelech, penzionech či chatách v Česku je na období Vánoc a Silvestra již teď téměř vyprodáno....

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Najdete na iDNES.cz