Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lavina a boj o život

  23:16aktualizováno  23:16
Páteční ráno projela stěnou K2 největší lavina, kterou jsme zde dosud zažili. Minula sice BC v dost bezpečné vzdálenosti, ale tlaková vlna lomcovala všemy stany ještě deset minut po dojezdu sněhu. Dávka zmrzlých sněhových mas a tunové kusy ledu letěly někde z výšky 7500 metrů takovou rychlostí, že profrčely celým údolím přes ledovec a vyjely pěkných pár metrů do skalnatého protisvahu Broad Peaku. Miriády ledových hroud a obrovský mrak prachového sněhu se přehnal těsně kolem stanu v českém prvním výškové kempu.
Singapurská turistka v přetlakovém vaku

Singapurská turistka právě vylézá z přetlakového vaku, kde se léčila z výškové nemoci. | foto: Jan Rýdl

Tu noc tam spali čtyři naši horolezci. Pocity z laviny jen pár desítek minut "po" vykřičel nejhlasitěji Radek Jaroš: "Vzbudila mě hrozná rána, jak se to nahoře utrhlo a hned se přidalo hučení, jak to jelo všechno dolů. Já vyskočil ze spacáku jenom ve slipech, rafnul jsem foťák a vyletěl ze stanu. Akorát ta hlavní masa jela kolem. Fotil jsem jak šílenec. Pak jsem cítil, jak se sem řítí tlaková vlna a prachový mrak a chtěl jsem zpátky do stanu. Ale ten Zdeněk Hrubý za mnou rychle zavřel a tak jsem už jenom stačil skočit za kámen a čekal, až se to nejhorší přežene."

Už dvě hodiny po obrovské lavině se začaly trousit první nedobré zprávy: Asi nám to vzalo nějaký materiál, který měli naši lezci uschovaný na skalní římse u nástupu do stěny. Protože tam především Josef Šimůnek, Bouda a Soňa Vomáčková měli bezpečnotní úvazky, cepíny, mačky a helmy, okamžitě všichni z BC vyrazili prohledávat laviniště. Bez těchto věcí se na K2 lézt nedá.

Nakonec se ukázalo, že chybí "jenom" Sonina helma. Místní podnikavý kuchař od vedlejší výpravy se hned vytasil s náhradní helmou - ovšem za 350 USD. Lotr! Večer přišel, že za 100 USD. To ale bylo pořád více než dvojnásobek už tak řekněme vysoké ceny. Vyhodili jsme ho. V sobotu dopoledne dobrá duše českého základního tábora - kuchtík Peter (ať jsem před tím o něm psal cokoliv, opravdu se snaží a má dobrou vůli) - utíkal do BC Broad Peaku a schrastil tam jinou helmu - za 25 USD. Takže Soňa má zase hlavu v bezpečí.

V sobotu byla drtivá většina všech stanů pod K2 - nejen našich - prázdná. Podle předpovědi počasí totiž bude ještě v neděli hezky a potom se zase podmínky pro lezení budou rovnat nule. Takže pokus o vrchol ohlásili čtyři lidi z mezinárodního týmu, Španělé i Korejská expedice, která ovšem leze "normálkou" s kyslíkem a s pomocí šerpských nosičů. Naši tou dobou vyrazili z C3 postavit čtvrtý výškový tábor.

Ovšem někde kolem 7350 metrech se rozhodli k návratu pro vysílenost. Vrátil se tedy Radek Jaroš, Zdeněk Hrubý a Petr Mašek. Míra Caban mezi tím z C2 vynel stan do C3 a postavil ho. U dnešního pokusu o vrchol Qgiru budou tedy Češi chybět. Už dnes ale vyrazili z BC Soňa Vomáčková a Josef Šimůnek s materiálem, který bude využit při dalším náporu na horu. Nikdo nic nevzdává!

 Boj o život

Za nádherného počasí - jako by se severní Pákistán chtěl distancovat od předchozí třídenní sněhové bouře - začali do základního tábora pod K2 zase proudit trekkové skupiny. Objevila se taky parta mladých lidí ze Singapuru. Jednu noc přespali. Už večer se jedna jejich kamarádka trochu motala a přišla až za tmy, ale ostatní to vysvětlovali jejím značným vyčerpáním.

Ráno ovšem to samé dvaadvacetioleté děvče bylo už pěkně oteklé a mluvilo jen s velkým soustředěním. Lékař výpravy MUDr. Lukáš Svoboda dlouho na ní z jídelního stanu českého kempu jen tak koukat nevydržel - vzal fonendoskop a pulsní oxymetr a "šel na ní". Už za chvíli volal na Soňu Vomákčkovou: Přetlakový pytel. A rychle! Ona ta Asijka pomalu a jistě nastupovala do konečné fáze akutní výškové choroby, projevil se totiž už eddém mozku.

Netrvalo ani čtvrt hodiny a Lai Wan Boey zmizela v přetlakovém "spacáku" a Josef Šimůnek pumpoval dovnitř vzduch jako o život. (Vlastně ne "jako", o život v tu chvíli skutečně šlo o život!) Principem záchrany je simulovat tlak jako v nižších výškách a tím donutit cévy, aby svými stěnami nepropouštěly tekutinu do mozku. Po hodině a půl usilovné práce byla Singaurka mimo nebezpečí. S pomocí (a za usilovného focení svých kamarádů) z pytle vylezla, spolkla lékařem podané prášky a okamžitě začala sestupovat.  Předtím ještě poděkovala.

Rozdíl mezi Pákistánským umouněným kuchtíkem a jedním Evropanem

Do našeho tábora přišla skupina českýh trekkařů. Rádi jsme je viděli - člověk s potěšením po měsíci a půl protáhne češtinu s někým jiným než se členem expedičního sboru. Nové tváře navíc přinesly láhev piva. Každý jsme si trochu upili vzpomínky na domov.

Nádhera. Pozvali jsme je ke stolu a dobře jsme se měli. Myslím, že po pěkných pár dnech se u nás pořádně najedli. Pak spadla lavina a vypadalo to s polovinou lezců bledě, protože jsme si mysleli, že přišli o moc důležité věci. Všichni - i trekkaři - hned natáhli pevné boty a vyrazili do laviniště hledat.  Krom jednoho. Český trekkař Libor děl: já jsem unavenej... A nikam nešel.

Večer se z pátrání všichni zase vrátili a trekkaři jako jeden muž řekli: už jsme vám toho snědli dost, my si večeři uděláme sami. Kromě jednoho. Libor těsně před šestou šupky dupky jakoby náhodou zasedl do jídelního stanu, jako že si jde trochu popovídat. A když přišla polívka: No jestli máte dost... A když přišla rýže s omáčkou: Tak já bych taky trochu...  A kde je ten rozdíl mezi pákistánským kuchařem a jedním Evropanem? Kuchtík šel do laviny hledat, aniž by mu kdokoliv co řekl!

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Králi se nesměje a dětem nesahá na hlavu. Na co dávat pozor v Thajsku

Thajsko se stává oblíbenou zimní destinací. Dávejte si však pozor, abyste...

Přibývá lidí, kteří si krátké evropské dny a studenou zimu jedou zpříjemnit do exotických destinací. K nejoblíbenějším...

Najdete na iDNES.cz