Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lavina a boj o život

  23:16aktualizováno  23:16
Páteční ráno projela stěnou K2 největší lavina, kterou jsme zde dosud zažili. Minula sice BC v dost bezpečné vzdálenosti, ale tlaková vlna lomcovala všemy stany ještě deset minut po dojezdu sněhu. Dávka zmrzlých sněhových mas a tunové kusy ledu letěly někde z výšky 7500 metrů takovou rychlostí, že profrčely celým údolím přes ledovec a vyjely pěkných pár metrů do skalnatého protisvahu Broad Peaku. Miriády ledových hroud a obrovský mrak prachového sněhu se přehnal těsně kolem stanu v českém prvním výškové kempu.
Singapurská turistka v přetlakovém vaku

Singapurská turistka právě vylézá z přetlakového vaku, kde se léčila z výškové nemoci. | foto: Jan Rýdl

Tu noc tam spali čtyři naši horolezci. Pocity z laviny jen pár desítek minut "po" vykřičel nejhlasitěji Radek Jaroš: "Vzbudila mě hrozná rána, jak se to nahoře utrhlo a hned se přidalo hučení, jak to jelo všechno dolů. Já vyskočil ze spacáku jenom ve slipech, rafnul jsem foťák a vyletěl ze stanu. Akorát ta hlavní masa jela kolem. Fotil jsem jak šílenec. Pak jsem cítil, jak se sem řítí tlaková vlna a prachový mrak a chtěl jsem zpátky do stanu. Ale ten Zdeněk Hrubý za mnou rychle zavřel a tak jsem už jenom stačil skočit za kámen a čekal, až se to nejhorší přežene."

Už dvě hodiny po obrovské lavině se začaly trousit první nedobré zprávy: Asi nám to vzalo nějaký materiál, který měli naši lezci uschovaný na skalní římse u nástupu do stěny. Protože tam především Josef Šimůnek, Bouda a Soňa Vomáčková měli bezpečnotní úvazky, cepíny, mačky a helmy, okamžitě všichni z BC vyrazili prohledávat laviniště. Bez těchto věcí se na K2 lézt nedá.

Nakonec se ukázalo, že chybí "jenom" Sonina helma. Místní podnikavý kuchař od vedlejší výpravy se hned vytasil s náhradní helmou - ovšem za 350 USD. Lotr! Večer přišel, že za 100 USD. To ale bylo pořád více než dvojnásobek už tak řekněme vysoké ceny. Vyhodili jsme ho. V sobotu dopoledne dobrá duše českého základního tábora - kuchtík Peter (ať jsem před tím o něm psal cokoliv, opravdu se snaží a má dobrou vůli) - utíkal do BC Broad Peaku a schrastil tam jinou helmu - za 25 USD. Takže Soňa má zase hlavu v bezpečí.

V sobotu byla drtivá většina všech stanů pod K2 - nejen našich - prázdná. Podle předpovědi počasí totiž bude ještě v neděli hezky a potom se zase podmínky pro lezení budou rovnat nule. Takže pokus o vrchol ohlásili čtyři lidi z mezinárodního týmu, Španělé i Korejská expedice, která ovšem leze "normálkou" s kyslíkem a s pomocí šerpských nosičů. Naši tou dobou vyrazili z C3 postavit čtvrtý výškový tábor.

Ovšem někde kolem 7350 metrech se rozhodli k návratu pro vysílenost. Vrátil se tedy Radek Jaroš, Zdeněk Hrubý a Petr Mašek. Míra Caban mezi tím z C2 vynel stan do C3 a postavil ho. U dnešního pokusu o vrchol Qgiru budou tedy Češi chybět. Už dnes ale vyrazili z BC Soňa Vomáčková a Josef Šimůnek s materiálem, který bude využit při dalším náporu na horu. Nikdo nic nevzdává!

 Boj o život

Za nádherného počasí - jako by se severní Pákistán chtěl distancovat od předchozí třídenní sněhové bouře - začali do základního tábora pod K2 zase proudit trekkové skupiny. Objevila se taky parta mladých lidí ze Singapuru. Jednu noc přespali. Už večer se jedna jejich kamarádka trochu motala a přišla až za tmy, ale ostatní to vysvětlovali jejím značným vyčerpáním.

Ráno ovšem to samé dvaadvacetioleté děvče bylo už pěkně oteklé a mluvilo jen s velkým soustředěním. Lékař výpravy MUDr. Lukáš Svoboda dlouho na ní z jídelního stanu českého kempu jen tak koukat nevydržel - vzal fonendoskop a pulsní oxymetr a "šel na ní". Už za chvíli volal na Soňu Vomákčkovou: Přetlakový pytel. A rychle! Ona ta Asijka pomalu a jistě nastupovala do konečné fáze akutní výškové choroby, projevil se totiž už eddém mozku.

Netrvalo ani čtvrt hodiny a Lai Wan Boey zmizela v přetlakovém "spacáku" a Josef Šimůnek pumpoval dovnitř vzduch jako o život. (Vlastně ne "jako", o život v tu chvíli skutečně šlo o život!) Principem záchrany je simulovat tlak jako v nižších výškách a tím donutit cévy, aby svými stěnami nepropouštěly tekutinu do mozku. Po hodině a půl usilovné práce byla Singaurka mimo nebezpečí. S pomocí (a za usilovného focení svých kamarádů) z pytle vylezla, spolkla lékařem podané prášky a okamžitě začala sestupovat.  Předtím ještě poděkovala.

Rozdíl mezi Pákistánským umouněným kuchtíkem a jedním Evropanem

Do našeho tábora přišla skupina českýh trekkařů. Rádi jsme je viděli - člověk s potěšením po měsíci a půl protáhne češtinu s někým jiným než se členem expedičního sboru. Nové tváře navíc přinesly láhev piva. Každý jsme si trochu upili vzpomínky na domov.

Nádhera. Pozvali jsme je ke stolu a dobře jsme se měli. Myslím, že po pěkných pár dnech se u nás pořádně najedli. Pak spadla lavina a vypadalo to s polovinou lezců bledě, protože jsme si mysleli, že přišli o moc důležité věci. Všichni - i trekkaři - hned natáhli pevné boty a vyrazili do laviniště hledat.  Krom jednoho. Český trekkař Libor děl: já jsem unavenej... A nikam nešel.

Večer se z pátrání všichni zase vrátili a trekkaři jako jeden muž řekli: už jsme vám toho snědli dost, my si večeři uděláme sami. Kromě jednoho. Libor těsně před šestou šupky dupky jakoby náhodou zasedl do jídelního stanu, jako že si jde trochu popovídat. A když přišla polívka: No jestli máte dost... A když přišla rýže s omáčkou: Tak já bych taky trochu...  A kde je ten rozdíl mezi pákistánským kuchařem a jedním Evropanem? Kuchtík šel do laviny hledat, aniž by mu kdokoliv co řekl!

Autor:Nejčtenější

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Experti: Stav českých lesů je i kvůli výkyvům počasí ekologická katastrofa

Na místě hustého lesa zůstává v revíru nové Vrbno na Vítkovsku jen pár...

Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva životního prostředí Vladimír...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Češky, které přes těžkosti na Kubě zůstaly, jsou hrdinky, říká Jana

Jana je na Kubě od roku 1963.

Její manžel byl jeden z prvních Kubánců, kteří v roce 1961 přijeli do Československa na stáž. A jejich vztah byl od...

Je třeba zabít Hitlera. Výlet do Vlčího doupěte, kde se měl změnit svět

Hitlerův bunkr měl šest metrů silné zdi a osm metrů silný strop.

Věčný stín, vlhko a miliony komárů. Tak působí na první pohled rozlehlý listnatý les, v jehož středu se nacházejí...

Najdete na iDNES.cz